Slovák sa cez ukrajinskú hranicu pokúsil prepašovať 3 kg ortuti. Mal zinkasovať viac ako 200-tisíc eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
UKRAJINSKÁ HRANICA / Viac ako 200-tisíc eur mal dostať Slovák za to, že cez schengenskú hranicu prepašuje ortuť. Viac ako 3 kilogramy nebezpečnej látky zabalil do nohavíc, vložil ich do športovej tašky a vybral sa na hranicu. Na ukrajinskom súde si už aj vypočul trest.
Pašovanie ortuti na Ukrajine
Slovák chcel cez slovensko-ukrajinskú hranicu prepašovať dve sklenené nádoby s nápisom ortuť. Expertíza dokázala, že skutočne išlo o jedovatú látku. Za prevoz 3,5 kilogramov ortuti mal dostať 200-tisíc eur. Stačilo iba jediné – prepašovať nebezpečnú látku na slovenskú stranu. Ortuť zabalil do nohavíc, vložil do športovej tašky a tú len stačilo odovzdať zákazníkovi. Na ukrajinskom súde sa ku všetkému priznal, trest, ktorý dostal bol napokon mierny.
Slovák po priznaní viny vyviazol iba s trojročnou podmienkou. Nejde o ojedinelý prípad, kedy sa pašeráci pokúsili previezť do Európskej únie nebezpečné látky. Len prednedávnom schovali až 8 kilogramov ortuti do múky. Nelegálny biznis s chemickými, biologickými či rádioaktívnymi materiálmi je aktuálne považovaný za jednu z najväčších bezpečnostných hrozieb vo svete. Na ich pašovanie neváhajú využiť aj najprísnejšie stráženú schengenskú hranicu.
"Niektoré takéto materiály sú lukratívnym tovarom na obchodovanie. Sú objektívne dôkazy o záujme teroristických skupín získať tieto materiály na svoje útoky," povedal hovorca Policajného prezídia Slovenskej republiky Michal Slivka. Kontrola na odhalenie pašovania rádioaktívnych či iných nebezpečných látok sa vykonáva stacionárnymi a ručnými detektormi radiácie a tiež röntgenovým zariadením na kontrolu batožiny.