Neplatiči sa po novom povinnostiam či trestom nevyhnú. Zabezpečí to novela Exekučného poriadku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Neplatiči výživného a ľudia, ktorí budú ignorovať rozhodnutie súdu sa už po novom svojim povinnostiam či trestom nevyhnú. Ak to skúsia, bude ich to stáť tisícky eur alebo prídu o majetok. Zabezpečiť by to mala novela Exekučného poriadku.
Možno si spomínate na neslávne známy spievajúci dom v Štúrove. Jeho majiteľka tyranizovala svojich susedov neuveriteľných 16 rokov. Eva z reproduktorov na balkóne svojho domu púšťala operné árie. Robila to každý deň od 6 tej rána do večera do 22 hej hodiny. Aj napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR z roku 2018, ktorý rozhodol, že s púšťaním hudby musí Eva prestať, sa tak nestalo. Napokon zavážili znalecké posudky psychiatrov a Eva skončila v ústavnej psychiatrickej liečbe.
Takéto prípady by sa ale podľa ministerstva spravodlivosti mali riešiť rýchlejšie a efektívnejšie. Po novom by exekútori mohli vstúpiť na pozemok a v tomto prípade zhabať reproduktory. Väčšie možnosti budú mať napríklad aj v prípade čiernych stavieb, ktoré mali byť na základe súdneho rozhodnutia odstránené, no napriek tomu naďalej stoja. "Zatiaľ nevieme predpokladať, v akej podobe zákon prejde parlamentom. Je však potrebné zdôrazniť, že pri nepeňažných plneniach je veľmi dôležité, ako súd definuje vykonanie povinnosti, tak, aby bola vykonateľná v exekučnom konaní. Tu ide o vysoko individuálne posúdenie každej takejto veci v súvislostiach," informuje Stanislava Kolesárová, hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov.
V návrhu novely sú 4 typy donucovacích opatrení:
- peňažná pokuta
- zadržanie vodičského preukazu
- zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla
- použitie technických prostriedkov brániacich užívaniu veci
"Možnosť uložiť peňažnú, resp. poriadkovú pokutu pozná zákon už aj dnes. Ukázalo sa však, že proces uloženia bol pomerne zdĺhavý, v dôsledku čoho sa uloženie poriadkovej pokuty míňalo účinkom. Peňažnú pokutu, ako donucovacie opatrenie, bude preto môcť po novom uložiť priamo súdny exekútor až do výšky 2 000 eur a pri právnickej osobe až do výšky 30 000 eur," uviedol Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti. Ak navrhované zmeny prejdú parlamentom, platiť by mohli už od januára budúceho roka.