Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Klement
23.11.2024
Nenávistné prejavy na sociálnych sieťach môžu mať následky. Niektoré sa považujú za trestné činy
Zdielať na

Nenávistné prejavy na sociálnych sieťach môžu mať následky. Niektoré sa považujú za trestné činy

BRATISLAVA / Streľba na Zámockej vyvolala aj búrlivé diskusie ľudí na sociálnych sieťach. Tí si často neuvedomujú, že rôzne nenávistné prejavy môžu mať aj následky. Aj sloboda slova má svoje hranice a extrémizmus či nebezpečné vyhrážanie sú v zákone považované za trestné činy.

Ľudia si už akosi zvykli, že na sociálne siete si môžu pridávať či komentovať úplne čokoľvek. Často ale neudržia svoje emócie na uzde a napíšu aj niečo, čo by v reálnom živote nikdy nepovedali. "To, čo v nás vyvoláva pocit, že sa môžeme vyjadriť na internete k čomukoľvek, so sebou nesie taký jeden psychologický jav, ktorý súvisí s tým, ako náš mozog reaguje na komunikáciu cez internet. Ide o disinhibičný efekt," vysvetli psychológ Marek Madro. Vďaka disinhibičnému efektu vzniká pocit, že slovám, ktoré na internete čítame plne rozumieme. Dodáva pocit bezpečia, anonymity, ale zbavuje nás aj zábran či rozpakov. "Práve preto, že máme na internete pocit takých menších zábran, tak ľudia naozaj majú oveľa väčšiu odvahu písať čokoľvek, čo im napadne," dodal psychológ.

Aj pod príspevkami na sociálnych sieťach televízie JOJ sa často objavujú rôzne nenávistné komentáre. Pokiaľ ale neporušujú práva inej osoby, pod príspevkami JOJky sú diskusie ľudí vítané. "Ak ale vidíme nenávistný komentár, ktorý porušuje slobodu alebo práva iných ľudí, vtedy to začíname tzv. moderovať. To znamená, že komentáre skrývame, nakoľko nechceme, aby sociálne siete boli miestom, ktoré živí hnev a šíri nenávisť," uviedla Linda Durkáčová, manažérka sociálnych sietí TV JOJ. "Každý takýto nenávistný prejav, ktorý je uskutočnený na sociálnej sieti, je uskutočnený verejne. Podľa toho, ako je formulovaný, či sa konkrétne osoby môžu cítiť ohrozené na živote," vysvetlila  špecialistka na trestné právo, Lucia Kurilovská.

Ľudia si o sebe na sociálnych sieťach navzájom píšu rôzne veci. Podľa psychológa často prehliadame, alebo nekladieme niektorým komentárom dôraz, lebo si myslíme, že sú to iba akési hrdinské slová. "A v tomto prípade, ktorý teraz všetci na Slovensku prežívame, tak sa naozaj stalo, že niekto realizoval svoje slová, ktoré napísal na sociálne siete," dodal na záver Madro.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy