Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi: Počet obetí prudko rastie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / 18. október je Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Ministerstvo vnútra avizuje, že počet obetí oproti minulému roku narastá. Najmladšia obeť v tomto roku mala iba 13 rokov.
Len od začiatku tohto roka do konca septembra bolo na Slovensku zaznamenaných 52 obetí obchodovania s ľuďmi. V porovnaní s minulým rokom ide o 45-percentný nárast. Pozemná doprava s využitím auta či autobusu je najčastejšia forma transportu týchto obetí. Práve preto ministerstvo vnútra na čerpacích staniciach Slovnaft umiestnilo nálepky s telefónnym číslom, na ktorom nájdu pomoc. "Najčastejšie sa obeťami stávajú ľudia z marginalizovaných skupín, z nízkych ekonomických pomerov," uviedla riaditeľka Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality, Soňa Grauzlová.
"V prvom rade je to sexuálne zneužívanie, nútená práca, nútené žobranie, nútené sobáše a nútené odoberanie orgánov. Najčastejšou fintou alebo podvodom ako lákajú podvodníci obete je fantastická ponuka práce," povedal riaditeľ Odboru prevencie kriminality Jozef Halcin. Ponúkaný je vysoký plat v kombinácii so žiadnou znalosťou cudzieho jazyka ani pracovnými skúsenosťami. Preventisti odporúčajú prečítať si zmluvu preloženú do slovenčiny ešte doma a nepodpisovať ju pod tlakom na mieste.
Informáciu, či ide o podvod alebo naozaj serióznu prácu, môže zodpovedať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. "Tam vám dokonca vedia povedať, či je človek alebo firma, ktorá ponúka prácu, zapísaná v zozname sprostredkovateľov pracovných ponúk," doplnil Halcin. Tretina obetí bola náborovaná a vykorisťovaná v rámci Slovenska. Do popredia sa ale po Brexite dostáva Nemecko, Taliansko či Švajčiarsko. V prípade akýchkoľvek pochybností, obáv alebo podozrení je občanom k dispozícii aj Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na čísle 0800 800 818.
Čo ale robiť, ak sme sa obeťou už stali? "Navodiť pocit u páchateľa, že sme sa podvolili, spolupracujeme a hľadať každú možnosť, kedy páchateľ stratí ostražitosť. Mali sme obeť, kedy obeť pri sexuálnom vykorisťovaní ušla za pomoci klienta, ktorý riskoval vlastný život, aby obeť zachránil," povedala Soňa Grauzlová.