Kým niektorí prečkajú tuhé mrazy v nocľahárňach, pre iných je riešením väzenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Blížiaca sa zima znovu otvára problém bezdomovectva v Bratislave. Naše hlavné mesto eviduje až 4 000 ľudí bez domova.
Ľudia bez domova rok, čo rok v zime bojujú o svoj život. No hoci ich nocľaháreň vyjde len na symbolické euro, niektorí radšej zvolia pobyt za mrežami. "V ústavoch na výkon trestu evidujeme dokopy 103 ľudí bez domova, z toho je 88 mužov a 15 žien," uviedla hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. Väčšina z nich sa pri tom dopustila trestných činov, za ktoré sú udelené miernejšie tresty, ako napr. krádež, či poškodzovanie cudzích práv. "Pri tých trestných činoch, kde sú nízke škody je nastavený ten trest tak, že je to od 0 do niekoľko rokov, napríklad, do jedného roku," informoval advokát Milan Ficek.
Výška trestu sa pri tom môže meniť a v určitých prípadoch sa páchateľovi môže pobyt za mrežami aj výrazne skrátiť. "Keď sa rozhoduje, že niekto bude podmienečne prepustený, tak je dôležité to, ako sa správal, ako si vo výkone trestu plnil uložené povinnosti a pokiaľ je to prvopáchateľ, tak obyčajne týchto aj pustia po polovici výkonu trestu," dodal Ficek. Dôvodom ostať v teple za mrežami môže byť práve vypočítavosť, no bojovať s nepriaznivými podmienkami na ulici, sa dá aj celkom inak. Napríklad využiť služby útulkov či nocľahární. "Nocľaháreň a útulok sv. Vincenta de Paul funguje počas zimy, vznikla aj kvôli týmto zimným mesiacom, aby ľudia bez domova vonku nemrzli," povedal riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.
V nocľahárni nájdu ľudia bez domova nielen strechu nad hlavou, ale aj teplú stravu či čisté oblečenie. Vstupenkou je len symbolické euro. Dvere majú otvorené dokonca aj tí, ktorí prídu pod vplyvom alkoholu. "Nájdu tam bezpečné miesto, kde sa môžu vyspať. Nie je to podmienkou, že niekto musí prísť triezvy," dodal Kákoš.
No a pre tých, ktorí služby nocľahárne odmietajú, ponúka svoju pomoc bratislavský magistrát."Mesto bude aj tento rok prevádzkovať zimný krízový nocľah na Hradskej ulici určený ľuďom, ktorí nechcú, alebo nemôžu využívať iné pobytové služby, nocľahárne a ľuďom, ktorým by inak hrozilo vážne ohrozenie zdravia, či umrznutie," uviedla hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.