Zatiahnuté
Bratislava
Tatiana
1.2.2025
Naša najprísnejšie strážená hranica: Majú tam aj techniku z Marsu
Zdielať na

Naša najprísnejšie strážená hranica: Majú tam aj techniku z Marsu

UBĽA / Monitorovacia technika z Marsu, vyše 800 policajtov a najmodernejšie systémy vo vzduchu aj pod zemou. Naša zelená hranica sa už dlhodobo radí medzi najprísnejšie strážené miesta v Schengenskom priestore. Rovnako dôsledne prebiehajú kontroly aj na cestných hraničných priechodoch. Po viac ako roku od začiatku vojny na Ukrajine štáb TV JOJ znova navštívil Ubľu.

Medzi Slovenskom a Ukrajinou je päť hraničných priechodov. Štátni príslušníci tretích krajín sa na každom z nich musia podrobiť dôkladnej kontrole. Na jednom z pracovísk prebieha prvotná kontrola cestovných dokladov. Vstup je tam obmedzený kvôli ochrane osobných údajov. "Na tomto pracovisku kontroluje pravosť cestovného dokladu, lustruje osobu v informačných systémoch ministerstva vnútra," vysvetlila hovorkyňa RHCP Sobrance Agnesa Kopernická. Prejsť cez toto miesto bez toho, aby mal cestujúci všetky doklady v poriadku, možné nie je. Preverujú aj to najmenšie podozrenie.

"Na každom hraničnom priechode máme na to vyčlenených expertov na druholíniovú kontrolu," informovala Kopernická. Špecifickú kategóriu tvoria cestovné pasy, ktoré si cestujúci nejakým spôsobom poškodili. Ak ide o občana EÚ, rieši sa to upozornením, aby si doklad vymenil. U cestujúcich z tretích krajín sú podmienky prísnejšie. "V tom prípade tá osoba nespĺňa tú prvotnú podmienku - platný cestovný doklad - a odopiera sa mu vstup," dodala Kopernická.

Spolupráca medzi slovenskou a ukrajinskou stranou je intenzívna, o čom svedčí aj súčasný projekt Bezpečná a inkluzívna hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorý je podporený finančným mechanizmom Európskeho hospodárskeho priestoru a spolufinancovaný štátnym rozpočtom SR. Implementuje ho Úrad hraničnej a cudzineckej polície v spolupráci s Hraničnou službou Ukrajiny, Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku, Regionálnym centrom analýzy rizík z Užhorodu a nórskym partnerom Apenhet.

"Tá spolupráca s Pohraničnou službou Ukrajiny prebieha na všetkých úrovniach, ako na zelenej hranici, takisto aj na hraničných priechodoch," pokračovala  hovorkyňa. Práve zelená hranica je mimoriadne prísne strážená vďaka špičkovým zariadeniam, medzi ktoré patrí aj unikát medzi monitorovacou technikou. Špeciálny georadar sa v minulosti používal na výskum na Marse, dnes ho policajti využívajú na odhalenie pašeráckych tunelov. Profesionálne pracovné vzťahy slovenských a ukrajinských hraničiarov preverila aj jedna z najťažších skúšok, akú na hraničných priechodoch zažili.

"Vtedy hranicu prekračovali rádovo tisícky osôb, konkrétne tu v Ubli aj 5-tisíc ľudí denne," opísala Kopernická. Práca na hraničnej čiare krajín, kde v jednej žijú ľudia slobodne, no v druhej prebieha vojna, je náročné pre obe strany. Aktuálne je po turbulentných mesiacoch situácia stabilizovaná.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy