Zatiahnuté
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Muža, ktorý týral ženu, pustil súd na slobodu. Tŕpne, čo ju čaká
Zdielať na

Muža, ktorý týral ženu, pustil súd na slobodu. Tŕpne, čo ju čaká

HUMENNÉ / Žena tŕpne, čo ju čaká. Súd pustil na slobodu muža, ktorý ju mal týrať a vyhrážať sa jej smrťou. Dodnes si pamätáme prípad z obce Tušice, kde žena síce volala na políciu, no nik nezasiahol a muž zastrelil ich dve deti. Tieto prípady treba brať vážne – varujú odborníci z psychologických centier.

​"Toto sa ešte neskončilo. On to jasne povedal, že za to ešte budem pykať," vyjadrila sa napadnutá žena. Slová jednej z mnohých žien, ktoré opakovane telefonovali na políciu a žiadali o pomoc. Manžel pod vplyvom alkoholu ju viackrát napadol. Za mrežami ale nesedí. "Možno čakajú, kým fakt dakomu neublíži a vtedy ho zavrú," dodala.

Domáce násilie sa často odohráva za zatvorenými dverami a neraz o ňom netušia ani najbližší príbuzní. Obeťami sú najčastejšie ženy a deti. Začiatkom roka otriasol Slovenskom prípad z Michaloviec, kedy 53-ročný Stanislav vyvraždil vlastnú rodinu. Skutok mal podľa všetkého naplánovaný, rovnako ako muž, ktorý vraždil v obci Tušice pred 20-timi rokmi. Svoje deti zavraždil len preto, aby manželka trpela. Napokon obrátil zbraň aj proti sebe.

Odvtedy sa legislatíva na Slovensku zmenila a pomoc v takýchto prípadoch upravuje Zákon o obetiach trestných činov z roku 2007. V súčasnosti tak už sú možnosti, aby to bolo riešené v prospech obete, napríklad vykázanie z domu, zákaz priblížiť sa k poškodenej osobe. No podľa organizácií, ktoré sú s takýmito prípadmi v kontakte denne, to nestačí. "Často je to aj o individuálnom zlyhaní, kde je tá žena odhováraná, aby podala podnet," povedala riaditeľka Poradenského centra Nádej v Bratislave Adriana Havašová.

Dôležitú úlohu tak podľa odborníkov nezohrávajú iba úrady, ale aj jednotlivci. Prípady domáceho násilia by mali byť podľa psychológov vyšetrované podrobnejšie, vrátane preverovania informácií z minulosti. Nemalo by sa to brať len ako incident, ktorý sa práve stal. Dôležité je aj to, aby samotné ženy boli dôsledné.

"Aby si pospomínala na nejaké súvislosti. Často tam je totiž dôkazová núdza," doplnila Havašová. Odborníčka tiež radí ženám, aby sa viac obracali na bezplatné linky pomoci. A hlavne, aby prekonali základné prekážky, akými sú hanba a strach, ktoré im bránia žiť znova život bez týrania a násilia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy