Agresívny bocian opäť úradoval. Dedinčania sú bezmocní
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ČERNINA / Ochranári radili počkať a byť trpezlivý, no agresívny bocian v Černine pri Humennom sa napriek tomu neupokojil. Naďalej "útočí" zobákom na autá a robí škody. Dedinčania si už vozidlá skrývajú. Čo sa týka preplácania škôd, vyzerá to tak, že motoristi ťahajú za kratší koniec.
Ľudia dali na rady ochranárov a autá starostlivo ukrývajú. No ak sa objaví nejaké nestrážené, bocian je hneď aktívny. Patrí medzi chránené živočíchy a štát škody spôsobené chránenými živočíchmi prepláca. Náhrady vyplatené Ministerstvom vnútra za posledné tri roky rástli. Kým v roku 2020 to bolo niečo vyše 900 tisíc eur, vlani rezort vyplatil až 1,8 milióna eur. Najviac to bolo v prípade vlka, medveďa, volavky a kormorána.
Bociana by ste ale v tabuľke hľadali zbytočne. Motoristi v tejto dedine pritom škody rátajú v tisíckach eur. A zatiaľ to vyzerá tak, že za nápravu si budú musieť zaplatiť sami. "Pri ostatných živočíchoch nevzniká nárok na náhradu škody zo strany štátu, a teda v tomto prípade je nutné obrátiť sa na komerčné poistenie," uviedlo vo svojom stanovisku Ministerstvo životného prostredia SR.
Povinné zmluvné poistenie škody spôsobené bocianom nekryje a z havarijných sú to len niektoré. "Poisťovňa – rovnako ako v iných prípadoch – po nahlásení poistnej udalosti skúma, či ku škode mohlo dôjsť popisovanou príčinou, teda, či následky na vozidle zodpovedajú popisu toho, ako ku škode došlo. V praxi sú skôr evidované škody na autách spôsobené menšími hlodavcami," priblížila Eva Jacková, hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní.
Hoci sa nám správanie bociana môže javiť ako neprirodzené, odborník vysvetľuje, že je to v dôsledku okolností, s ktorými príroda nepočíta. Príkladom sú veľké presklené steny. "Je to pekné, zrkadlové, dymové, ale on sa tam vidí. Začali sme vnášať do svojho života prvky, s ktorými sa príroda nie celkom vie vyrovnať, a reaguje tak, ako reaguje každý jedinec, ktorému ide o prežitie," vysvetlil bocianológ Miroslav Fulín.