Podvodné súťaže sa presúvajú na Slovensko. Terčom útoku sa stávajú mladší, ale aj starší
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BANSKÁ BYSTRICA / Podvodné súťaže, ktoré boli donedávna smerované na obyvateľov bohatších krajín, sa presúvajú aj na Slovensko. Terčom útoku sa stávajú najmä mladší a starší ľudia. Získané citlivé údaje môžu podvodníci zneužiť pri páchaní trestnej činnosti.
Podvodníci sú stále viac vynaliezavejší aj v online priestore. Nepríjemnú skúsenosť s tým malo aj banskobystrické rádio. Hekeri vytvorili falošnú stránku rádia, ktorá je na prvý pohľad na nerozoznanie od originálnej webovej stránky. "Táto stránka sa za nás vydáva a oslovuje poslucháčov, že vyhrali v súťaži ktoré rádio organizuje. Následne ich vyzýva aby vyplnili formulár, jeho súčasťou sú údaje o kreditných kartách," uviedol Peter Jarkovský, prevádzkový riaditeľ banskobystrického rádia.
Takto sa dostáva podvodník k údajom, ktoré môže následne zneužiť. "Podvodníci najviac zneužívajú známe značky, známe tváre a spoločnosti a snažia sa vyvolať pocit naliehavosti," objasnil odborník na kybernetickú spoločnosť Michal Korchaník.
Ako odborník dodáva, vždy je na mieste, preveriť si stranu s ktorou komunikujete online, že je tou, za ktorú sa aj vydáva. "Všímajte si, kedy vznikol daný profil, prezrite predošlé príspevky a najmä históriu. Všímajte si gramatické chyby, či iné nezrovnalosti. Ak sa niečo tvári veľmi výhodné, zrejme ide o podvod," dodal Korchaník.
Nedávno sa terčom kybernetického útoku stala aj UMB. Hekeri napadli jej informačný systém a ochromili týmto jej každodenný chod. Ako nám krajská polícia Banská Bystrica potvrdila, v tejto veci už prijala trestné oznámenie.