511. deň na Ukrajine: Ukrajina za mesiac oslobodila väčšiu časť územia ako Rusko obsadilo za rok, vyhlásil šéf MI6
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Rusko úmyselne útočilo na miesta vývozu ukrajinského obilia, tvrdí Zelenskyj. Päť európskych krajín predĺži zákaz dovozu ukrajinského obilia. Rusko bude považovať lode mieriace na Ukrajinu za prepravcu vojenského nákladu. Ukrajina sa na požiari na krymskej základni nepodieľala, tvrdí Kyjev. Ukrajina za mesiac oslobodila väčšiu časť územia, ako Rusko obsadilo za rok, vyhlásil šéf MI6.
Vojna na Ukrajine
Rusko úmyselne útočilo na miesta vývozu ukrajinského obilia, tvrdí Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu, 19. júla, uviedol, že Rusko "úmyselne" útočilo na miesta, ktoré Ukrajina využíva na vývoz obilia. Urobil tak po tom, čo Moskva už druhú noc po sebe útočila na prístavné mesto Odesa, ktoré hrá významnú úlohu pri exporte poľnohospodárskych produktov cez Čierne more, informuje TASR na základe správy agentúry AFP. "Ruskí teroristi sa úmyselne zamerali na infraštruktúru súvisiacu s obilnou dohodou. Každá ruská raketa je úderom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre každého vo svete, kto chce žiť normálnym a bezpečným životom," uviedol Zelenskyj na sociálnych sieťach.
Podľa hovorcu odeskej vojenskej správy Serhija Bratčuka bol útok na Odesu v noci na stredu "skutočne masívny". "Bola to pekelná noc," uviedol v hlasovej správe na Telegrame bez uvedenia podrobností. Ako však dodal, Odesa sa nenechá zastrašiť. "Pokúšajú sa zastrašiť celý svet, najmä tých, ktorí chcú, aby obilný koridor fungoval... Ukrajinu, Turecko a Organizáciu Spojených národov," podotkol ďalej Bratčuk. "Domnievam sa však, že všetci normálni, racionálni ľudia sa na to pozrú a povedia: Odesa sa nebála, nebojí sa a ani sa báť nebude," dodal.
K opakovaným útokom na Odesu došlo po tom, ako Rusko v pondelok odstúpilo od dohody o vývoze obilia z ukrajinských prístavov, čo vyvolalo kritiku medzinárodného spoločenstva.
Rusko bude považovať lode mieriace na Ukrajinu za prepravcu vojenského nákladu
Všetky lode plávajúce do ukrajinských čiernomorských prístavov bude Rusko od štvrtka 20. júla považovať za potenciálnych dopravcov vojenského nákladu. Podľa agentúry TASS to v stredu uviedlo ruské ministerstvo obrany s tým, že niektoré časti Čierneho mora boli vyhlásené za "dočasne nebezpečné" pre plavbu. Moskva v pondelok uviedla, že pozastavuje svoju účasť na čiernomorských obilných dohodách, ktoré Ukrajine od minulého leta napriek vojne umožňovali vyvážať poľnohospodárske produkty.
Päť európskych krajín predĺži zákaz dovozu ukrajinského obilia
Päť krajín Európskej únie (EÚ) predĺži zákaz dovozu ukrajinského obilia, aby ochránili záujmy svojich farmárov. Ale umožnia jeho presun cez svoje územie do iných častí sveta po tom, ako Rusko pozastavilo dohodu o bezpečnom vývoze obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori. Oznámili to v stredu ministri poľnohospodárstva Poľska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska. TASR správu prevzala z AP.
Ministri podpísali v stredu vo Varšave spoločnú deklaráciu pred diskusiami v EÚ o tejto záležitosti, ktoré sú naplánované na budúci týždeň v Bruseli. V deklarácii sa uvádza, že podporujú pokračovanie prepravy obilia z Ukrajiny cez ich územie, ale ponechajú v platnosti zákaz dovozu do svojich krajín do konca roka 2023. "Táto koalícia nie je proti nikomu, nie je proti Ukrajine ani EÚ, je to v záujme našich farmárov," povedal poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus po stretnutí so svojimi partnermi a rozhodnutí predĺžiť zákaz aj po 15. septembri.
Všetky krajiny okrem Bulharska hraničia s Ukrajinou, ktorú v pondelok (17. 7.) zasiahlo rozhodnutie Ruska odstúpiť od prelomovej dohody sprostredkovanej OSN a Tureckom o bezpečnom transporte dodávok obilia cez Čierne more do krajín, kde milióny ľudí hladujú. Ukrajina je významným vývozcom pšenice, jačmeňa, rastlinného oleja a kukurice. Piati ministri poľnohospodárstva a poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedli, že ukrajinské obilie predtým uviazlo v ich krajinách. To viedlo k prebytku, ktorý znížil ceny pre ich farmárov, a nechcú, aby sa to opakovalo. Teraz sa obilie presúva cez tieto krajiny na iné trhy v zapečatených a strážených transportoch.
Vyzvali tiež EÚ, aby vypracovala mechanizmy, ktoré dostanú ukrajinské obilie a iné potraviny do cieľových destinácií bez poškodenia poľnohospodárskeho priemyslu v tranzitných krajinách. "EÚ by mala vytvoriť náležité predpisy a nástroje infraštruktúry na reguláciu prepravy ukrajinského obilia z dlhodobého hľadiska," povedal Telus. "Chceme pomôcť Ukrajine pri tranzite," dodal.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok (18. 7.) uviedla, že je "hlboko znepokojená ruským krokom k ukončeniu čiernomorského obilného koridoru", pričom zdôraznila, že to prináša potravinovú neistotu zraniteľným krajinám na celom svete. "Európska únia bude všetkými prostriedkami pokračovať v práci, aby zabezpečila potravinovú bezpečnosť pre zraniteľných ľudí," povedala von der Leyenová. Cez Európu sa podľa nej vyviezlo viac ako 45 miliónov ton obilia, olejnatých semien a iných produktov.
Ukrajina sa na požiari na krymskej základni nepodieľala, tvrdí Kyjev
Vojenská rozviedka ukrajinského ministerstva obrany (GUR) v stredu uviedla, že sa k rozsiahlemu požiaru, ktorý vypukol na vojenskej základni na Ruskom anektovanom Kryme, nijako nevyjadrovala. Potvrdil to jej hovorca Andrij Jusov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Jusov pre stanicu Suspiľne spresnil, že vyjadrenia, ktoré prevzali viaceré médiá o tom, že "explózia na vojenskom cvičisku na Kryme je prácou ukrajinských ozbrojených síl a rozviedky GUR, sú nepravdivé". Výrok šéfa GUR Kyryla Budanova, že požiar je výsledkom "spoločnej práce" ukrajinských ozbrojených síl a bezpečnostných služieb, predtým priniesla agentúra AFP a prevzali ho viaceré médiá.
Rozsiahly požiar mal za následok evakuáciu civilistov a prerušenie premávky na diaľnici, ktorá vedie ku kľúčovému mostu spájajúcemu anektovaný Krymský polostrov s pevninským Ruskom, uviedli v stredu ráno tamojšie úrady dosadené Kremľom. Ruskom dosadený gubernátor Krymu Sergej Axionov uviedol, že k požiaru došlo v Kirovskom okrese vzdialenom približne 100 kilometrov od krymského mosta, ktorý bol poškodený pri pondelkovom útoku námorného dronu.
Axionov dodal, že evakuovaných muselo byť viac ako 2000 obyvateľov štyroch obcí nachádzajúcich sa v blízkosti vojenského výcvikového priestoru. Neuviedol, či pri požiari niekto zahynul alebo bol zranený. Nešpecifikoval ani, čo bolo príčinou požiaru.
Ukrajina za mesiac oslobodila väčšiu časť územia, ako Rusko obsadilo za rok, vyhlásil šéf MI6
Ukrajina za posledný mesiac oslobodila väčšiu časť územia, ako Rusko zabralo za posledný rok. V prejave na britskom veľvyslanectve v Prahe to v stredu povedal šéf britskej rozviedky MI6 Richard Moore. Mnoho Rusov je podľa neho ticho zdesených tým, že ruské ozbrojené sily demolujú ukrajinské mestá, vyháňajú nevinné rodiny z ich domovov a unášajú tisíce detí.
Zničujúca vojna môže podľa Moorea skutočne skončiť len vtedy, keď zvrchovaná Ukrajina bude žiť v slobode. Ukrajinské ozbrojené sily prešli do protiofenzívy, čím preukazujú svoju ohromujúcu schopnosť osvojenia novej technológie, poznamenal Moore.