Najťažšie zásahy sú pri úrazoch detí. Počet záchranných akcií stúpol
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Voľný čas počas prázdnin láka deti k rôznym nebezpečným činnostiam. V štatistikách detských úrazov toto leto zatiaľ dominujú popáleniny či pády z výšok. Leteckí záchranári pomáhali aj pritopenému len trojročnému dieťaťu.
Leteckí záchranári nie raz hovoria o tom, že najťažšie zásahy sú pri úrazoch detí. Je to najcitlivejšia kategória. Sú veľmi zraniteľné a najmä počas letných prázdnin aj mimoriadne vynaliezavé. Počet záchranných akcií tak stúpol. "Máme určite nárast popálených detí v letnom období a máme nárast detí, ktoré padajú, či už zo stromu, z budovy, z bicykla napríklad," uviedla Iveta Križalkovičová, lekárka a riaditeľka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Poprade.
Nejeden rodič to už zažil. Stačilo, že sa na malú chvíľu otočil a bolo po radosti. Najmä pri grilovačkách sa deti menia na výskumníkov. "Idú skúšať, čo by lepšie horelo, čo do toho prihodiť, možno priliať, a môže nastať nešťastie. Stačí, že sa chytí odev a začne horieť. Malá nepozornosť rodiča a môže spôsobiť takýto vážny úraz," doplnila Križalkovičová.
Protikladom ohňa je voda. Tá ale deti láka rovnako. "Vždy hovoríme, že treba si dávať pozor. Dokážeme sa utopiť aj v malom objeme vody. Akonáhle sme vo vode alebo v hocijakom vodnom priestore, treba dávať na tie deti pozor lebo pád do akejkoľvek vody môže spôsobiť nešťastie," objasnila Križalkovičová.
A to aj v prípade 3-ročného dieťatka, ktoré sedelo na odrážadle. "Spadlo a bolo v blízkosti potoka, padlo tváričkou do potoka, nadýchalo sa tej vody, chvíľkové bezvedomie, spôsobilo to úraz hlavy a následne na to bola nutná aj resuscitácia," priblížila Križalkovičová. Tento prípad mal šťastný koniec, no k tragédii nebolo ďaleko.
Univerzálna rada ako ochrániť našich malých výmyselníkov pred úrazmi neexistuje. No už keď dôjde k nepríjemnej udalosti, pokúste sa zachovať pokoj. "Nepodľahnúť panike, žiaden stres, okamžite vytočiť linku 155 a na tejto linke sú odborníci, ktorí vám okamžite poradia čo máte robiť, čo robiť do príchodu profesionálnych záchranárov, ale vy musíte chcieť s tým dieťaťom robiť a netreba sa báť," dodala na záver Križalkovičová.