Oblačno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Kliknutie za 4-tisíc eur: Muž prišiel o financie kvôli internetovému linku
Zdielať na

Kliknutie za 4-tisíc eur: Muž prišiel o financie kvôli internetovému linku

JASENOV / Klik za 4 000 eur. Muž z východného Slovenska dostal cez internet link. Nevedel síce, o čo ide, no klikol naň. Dopadlo to tak, že ho kontaktoval finančný poradca, analytik a dokonca aj osoba, vystupujúca ako zástupkyňa banky v Londýne. Výsledkom bolo, že muž prišiel o 4 000 eur. Podľa polície sú takéto prípady stále častejšie. Zisťovali sme, ako sa chrániť.

"Medzi základné bezpečnostné zásady pre používaní platobných služieb patrí neotvárať neznáme správy, neklikať na odkazy a neotvárať ani prílohy k nim pripojené," uviedla Sylvia Ďatelinková, právnička Slovenskej bankovej asociácie. Touto radou sa ale muž z Jasenova neriadil. Prostredníctvom internetu dostali link. Podľa zistení polície odkaz obsahoval názov, ktorý mu síce nič nehovoril, no Jasenovčan naň reagoval.

Išlo o ponuku pasívneho zárobku pre obchodovanie s kryptomenou. Muž začal svoje osobné údaje a aj údaje k svojmu bankovému účtu. "Ako vstupný poplatok bolo nutné uhradiť sumu 230 eur na určený účet, čo Jasenovčan aj urobil," objasnila Jana Ligdayová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.

Neskôr ho kontaktovala osoba v pozícii finančného poradcu a analytika a tiež niekto, kto vystupoval ako zástupkyňa banky z Londýna. "Od muža vylákali sumu 3 950 eur," dodala Ligdayová. "V prípade, že páchatelia získajú úplnú kontrolu nad konkrétnym platobným nástrojom môžu verifikovať transakcie, pričom banka tieto vyhodnotí ako reálne uskutočnené klientom," ozrejmila Zuzana Hrabovská, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR. 

"Je nevyhnutné o tom bezodkladne upovedomiť vašu banku a zablokovať platobnú kartu, či deaktivovať prístupové práva do elektronického bankovníctva," dodala Ďatelinková. Slovenská banková asociácia zdôrazňuje, že takéto útoky nie sú smerované veci bankám ako takým, ale ich cieľom je prelomiť ostražitosť klienta.

Nárast prípadov počítačovej kriminality eviduje policajné prezídium po vypuknutí kovidovej pandémie, s čím bola spojená väčšia izolácia ľudí. "Páchateľ často pochádza i komunikuje z cudziny, nevyužíva na túto činnosť vlastný počítač, vystupuje pod nevystopovateľnými emailovými adresami," doplnila Hrabovská.

A vyšetrovanie si teda vyžaduje úkony prostredníctvom právnej pomoci s cudzinou, čo v rámci EÚ trvá niekoľko mesiacov aj rokov, mimo územia EÚ často aj dlhšie, pričom ani takto získané dôkazy nemusia viesť k zisteniu a dolapeniu páchateľa.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy