Za šikanovanie mailmi skončil vo väzbe. Podľa psychologičky sa obete kyberšikany cítia izolovane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Kyberšikana je na Slovensku trestný čin, za ktorý hrozí väzenie. Agresori si síce myslia, že na internete sú anonymní, no nie je to tak. Najnovšie sa o tom presvedčil aj 57-ročný muž z Piešťan. Po tom, čo rozposielal urážlivé e-maily, skončil za mrežami.
Všetko sa to začalo už pred dvoma rokmi. Žena pracovala v riadiacej funkcii v Štátnej správe. 57-ročný muž z Piešťan ju začal terorizovať prostredníctvom e-mailov. Jej kolegom rozposielal hromadné správy, v ktorých ju nazval podvodníčkou a klamárkou. Ženu dokonca ponižoval a urážal aj pred obyvateľmi Piešťan, kde dlhodobo pracovala.
"Svojím konaním a neustálym obťažovaním poškodzoval jej dobré meno a zhoršoval tak kvalitu jej života," uviedla hovorkyňa polície v Trnave Zlatica Antalová. "Tá obeť kyberšikany sa cíti v nebezpečí, je stále v strese, v úzkostiach, má strach otvoriť telefón," ozrejmila psychologička z IP-čka Marta Marošová.
Mužovo obťažovanie cez internet pritom žena znášala dlhé mesiace. Psychológovia odporúčajú nečakať. "Určite to môže mať následky, bolo by dobré, keby obete kyberšikany vyhľadali odbornú pomoc a už v začiatkoch sa to snažili zastaviť," dodala psychologička.
Prípad sa žena rozhodla riešiť s políciou len nedávno. Ani obvinenie však muža neodradilo a s rozposielaním urážlivých e-mailov pokračoval ďalej. "Vyšetrovateľka preto obvinenie voči mužovi rozšírila a zároveň podala podnet na návrh na jeho väzobné stíhanie," avizovala hovorkyňa.
Trnavský súd sa s jej návrhom stotožnil. 57-ročný muž tak skončil vo väzbe. "Upozorňujeme, že šikana či ohováranie sú protiprávne nielen v reálnom svete, ale aj v online priestore," komentovala hovorkyňa polície. Polícia zároveň pripomína, že ide o trestný čin Nebezpečné elektronické obťažovanie, za čo hrozí trojročné väzenie.
Rozhovor so psychologičkou IP-čka Martou Marošovou: