Tyrania na družstve: Kravám orezávali rohy karbobrúskou!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Medzi chovom zvierat a ich týraním môže byť niekedy veľmi tenká hranica. Nedostatok vody, pohybu či žrádla a k tomu plno výkalov – to je žiaľ realita u mnohých slovenských chovateľov. Nepomáhajú pokuty ani hrozba väzenia.
Na začiatku to môže vyzerať ako splnený sen. S pribúdajúcim množstvom zvierat a poklesom peňazí na účte sa mnohí chovatelia snažia šetriť na nesprávnom mieste. Keď začne v stajni prevládať menší prísun krmiva a hnoj namiesto podstielky, chov sa ľahko môže premeniť na trýznenie.
Rôzne občianske združenia či Štátna veterinárna a potravinová správa dostávajú podnety ako na bežiacom páse. GladHorse sa zameriava najmä na pomoc týraným koňom, v minulosti upozornili na viaceré problematické chovy. Vyhladované zvieratá sa snažia odkúpiť. V apríli ponúkali za zúboženého žrebca 400 eur. "Majiteľ ho nepredal, povedať, nech radšej skape," šokuje Ján Adamovič z GladHorse.
Tyranský zootechnik
A tak sa aj stalo. Celkovo vraj v spomínanom stáde prišli tento rok o život dva dospelé kone a tri žriebätá. Jeden z najsurovejších a najmasovejších prípadov týrania hospodárskych zvierat na Slovensku sa odohral ešte v marci 2009. "Zootechnik poľnohospodárskeho družstva týral zvlášť krutým a surovým spôsobom 50 kusov kráv," vraví Michal Slivka, hovorca Prezídia PZ SR.
Bolesť a šok
Pracovník karbobrúskou orezával kravám rohy. A keďže to mal robiť neodborne a bez patričného umŕtvenia, rany zvieratám aj po niekoľkých dňoch krvácali. U gravidných kráv bolesť a šok spôsobili predčasné otelenie.
Okrem hrozby až trojročného väzenia by mali nezodpovedných chovateľov odradiť aj pokuty za zanedbanie povinností. Tie by mal nový Zákon o veterinárnej starostlivosti sprísniť. Ďalšou možnosťou je odobratie zvieraťa.
TV JOJ/ilustračné