Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Spišiak má hlavu v smútku, väčšina policajtov je neschopná...
Zdielať na

Spišiak má hlavu v smútku, väčšina policajtov je neschopná...

Buď je neschopná väčšina policajtov, alebo je úplne zle nastavený ich hodnotiaci systém, ktorý zaviedol policajný prezident Jaroslav Spišiak. Vyplýva to zo záverov prvého mesačného oficiálneho hodnotenia policajtov. Tie zverejnil denník Pravda.

Z hodnotenia, ktoré polícia naostro spustila 1. júla, vyplýva, že až 72 percent policajtov pracuje neuspokojivo. Len 19 percent bolo hodnotených „viac ako uspokojivo“ a deväť percent uspokojivo.

Čarovanie s číslami...

Vedenie Policajného zboru SR z toho vyvodilo, že skupinové ciele dané Spišiakom pri znižovaní kriminality, objasňovaní trestných činov či znižovaní počtu dopravných nehôd sa síce splnili. Ale na ich splnení sa podieľalo len 28 percent policajtov, 72 percent nerobilo nič alebo len málo.

Odborníci výsledky považujú za alarmujúce a väčšina tvrdí, že treba zmeniť hodnotiace kritériá, pretože nezohľadňujú špecifiká policajnej práce. Policajný prezident Jaroslav Spišiak sa k záverom prvého mesiaca zatiaľ nevyjadril. Cez hovorcu iba odkázal, že tak pre pracovnú zaneprázdnenosť urobí v najbližších dňoch.

Katastrofa sa dala čakať

Policajní odborári, ktorí výsledky poznajú, chcú o nastavení systému hovoriť so Spišiakom tento týždeň. „Vieme o takých výstupoch z hodnotiaceho systému za mesiac júl 2011, ale, bohužiaľ, zatiaľ nevieme presnú príčinu. Máme nejaké indície, ale o nich chceme najprv rokovať s prezidentom Policajného zboru SR,“ povedal podpredseda policajných odborov Marián Magdoško.

Podľa odborníkov sa takéto výsledky dali čakať. Upozorňujú, že policajná práca je rôznorodá a nedá sa hodnotiť len číslami ako práca pri stroji.

„To nemohlo ani inak dopadnúť. Tí, čo tvorili tabuľky a rôzne koeficienty, nemajú predstavu, čo je náplň práce jednotlivých policajtov,“ reagoval bývalý šéf elitného policajného útvaru na boj s organizovaným zločinom Martin Kubík.

Podľa neho nový hodnotiaci systém pridal policajným šéfom len papierovanie, ktoré im zaberie dva až tri dni v mesiaci, namiesto toho, aby riadili prácu svojich podriadených. Podobný názor má aj dekan Paneurópskej univerzity a bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor. „Kritériá hodnotenia nie sú férové a objektívne. Záver, že tri štvrtiny policajtov je neschopných, je zavádzajúci, realita je iná,“ povedal Ivor.

Polícia pripúšťa zmenu

Prehodnotenie kritérií pripúšťa aj vedenie polície. „V hodnotiacom systéme je ešte viac otáznikov, je to prechodné obdobie, môžu sa ešte upravovať napríklad koeficienty a podobne,“ konštatoval Spišiak koncom augusta na stretnutí s policajnými funkcionármi.

Povedal tiež, že na konci prvého hodnoteného štvrťroka vyberie zo systému najlepšie ohodnotených policajtov a udelí im exemplárne odmeny, rádovo v tisícoch eur. Spišiak predstavoval reformu na tlačovej konferencii. 

Na stretnutí s funkcionármi vyhlásil, že hodnotiaci systém a s ním aj kariérny postup je odhodlaný presadiť do praxe za každú cenu. „Buď s vašou pomocou, alebo aj bez nej, aj proti vášmu odporu, čo bude síce trvať dlhšie. Bude to aj bolestivejšie, lebo mnohí prídu o funkcie, ale systém sa do praxe zavedie aj tak,“ povedal Spišiak s tým, že skupinové ciele na budúci rok budú nastavené výrazne prísnejšie ako tento rok.

Zle nastavené pravidlá

Podľa informácií Pravdy problém je v nastavení individuálnych cieľov. Napríklad dopravný policajt, v ktorého úseku sa stanú viac ako tri nehody, je hodnotený negatívne. Podobne je to aj s nastavením kritérií vyšetrovateľov. Bývalý detektív Kubík tvrdí, že systém nezohľadňuje, čo prináša práca vyšetrovateľov. „Ak vyšetrovateľ odmietne trestné stíhanie, na to musí tiež vynaložiť prácu a zdokumentovať, prečo ho odmietol, takisto ako keď niekoho obviní. To však systém nezohľadňuje.“

Jaroslav Spišiak na tlačovke_Policajný zbor

Tlačová konferencia Jaroslava Spišiaka

Súvisiace články

Najčítanejšie správy