Ombudsman kritizuje extrémne podmienky v CPZ: Vysoké teploty, minimálna hygiena a pripútavanie k stenám
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Kancelária verejného ochrancu práv zaznamenala za ostatné mesiace vážne porušenia práv zadržaných osôb. Pritom v policajnej cele môže skončiť aj človek, ktorý nie je ešte ani obvinený. Ľudia sú pre nedostatok vhodných priestorov často pripútaní k stene, alebo trávia hodiny v nevetraných priestoroch, kde sa teplota pohybuje okolo 30´C, dokonca aj v zime.
Kancelária verejného ochrancu práv vykonala za minulý a tento rok viaceré kontroly na policajných oddeleniach, a zistila závažné nedostatky, ktoré sa týkali práv zadržaných osôb. CPZ je väčšinou len malá kobka na oddelení policajného zboru. Často len zamrežovaná časť pivnice, priestor pod schodmi alebo nevetrané miestnosti bez prístupu denného svetla.
"V Bratislavskom kraji sme zistili, že sa používajú ako štandardné určené priestory a vysvetlené nám to bolo tak, že cely policajného zaistenia na Račianskej ulici sú proste plné," uviedol verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.
Podľa ombudsmana je neprípustné, že s argumentom, aby sa zadržané osoby nepokúsili spáchať samovraždu, tak sú odobraté okuliare aj dokumenty o ich právach. "Reálne sa ten človek nemôže oboznámiť o pravidlách režimu v tej CPZ a o svojich procesných právach," pokračoval Dobrovodský. "V cele nesmú byť také predmety, ktorými by mohlo dôjsť k ohrozeniu života a zdravia umiestnenej osoby alebo policajta," priblížil hovorca PPZ Roman Hájek.
Problémy sú aj s hygienou
Pri celkovo 22 kontrolách, ktoré vykonali na policajných oddeleniach na celom Slovensku, zistili problémy aj pri hygienických štandardoch. "Ak je priestor toalety monitorovaný kamerovým systémom, rešpektovanie súkromia je zabezpečené napríklad rastrovaním tohto priestoru, prípadne je tento priestor prehradený múrom a podobne," vysvetlil Hájek.
Ďalší z problémov sú vysoké teploty v miestnostiach, v ktorých sú zadržaní. Počas letného večera v Galante namerali takmer 31°C. Extrém údajne namerali opakovane v bratislavskej CPZtke."Vo februári sme namerali 28 stupňov. Podotýkam zimné obdobie," podotkol Dobrovodský. Dokonca niektoré zadržané osoby nemajú počas pobytu možnosť prechádzky na čerstvom vzduchu, aj keď majú právo na minimálne hodinu denne.
"K absencii vychádzok dochádza len výnimočne. Dôvodom môže byť nepriaznivé počasie, nedovoľuje to zdravotný stav osoby, alebo nám to nedovoľujú iné závažné dôvody," pokračoval Hájek.
Taktiež je podľa kompetentných neprípustné, aby boli ľudia pre nedostatok miestností pripútaní k stene
"My sme našli situácie, kde na stenách boli stále primontované tzv. oká, o ktoré policajti pripútavajú ľudí. Obmedzovacie prostriedky je možné používať len vtedy, ak hrozí nebezpečenstvo z ich strany, nie z toho, že systém nezvláda garantovať základné práva slobody," osvetlil ombudsman Dobrovodský.
Kancelária verejného ochrancu práv komunikuje s Ministerstvom vnútra SR a to podľa ich slov malo začať pracovať na štandardoch, ktoré priestory musia mať.
Pozrite si aj archívnu reportáž k problematike