Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Vyhlásenie za mŕtveho: Aké sú súdne postupy pri nezvestných osobách?
Zdielať na

Vyhlásenie za mŕtveho: Aké sú súdne postupy pri nezvestných osobách?

SLOVENSKO / Prípad Štefana, ktorého na žiadosť príbuzných súd vyhlásil za mŕtveho, no po 20-tich rokoch sa prihlásil že žije, vyvolal množstvo otáznikov. Zisťovali sme ako proces takého "vyhlásenia za mŕtveho", prebieha.

​Za mŕtveho súd vyhlási nezvestného človeka ak všetky okolnosti nasvedčujú tomu, že už nežije. Pred tým ale vydá verejnú vyhlášku, ktorou vyzve toho, kto má byť vyhlásený za mŕtveho, aby sa prihlásil do jedného roka a vyzve aj každého kto má vedomosť o nezvestnom aby sa súdu prihlásil.

"Súd verejnú vyhlášku zverejní na úradnej tabuli súdu, na webovej stránke súdu, ale takúto vyhlášku môže zverejniť aj iným vhodným spôsobom. Napríklad cez rozhlas alebo prostredníctvom iných informačných médií, " objasňuje advokát Radoslav Barna.

Po roku zverejnenia výzvy na nástenke súdu a jeho internetovej stránke, ak sa nikto neprihlási a nepodá súdu informácie o nezvestnom človeku súd môže začať konať.

"Návrh na začatie konania môže podať ten, kto má na veci právny záujem, " podalo k situácii stanovisko aj Ministerstvo vnútra.

"Môžu to byť manžel, deti, veriteľ, ale aj dlžník ako aj dedičia, " znova advokát Radoslav Barna.

Predkladajú sa dôkazy

Súdu sa predkladajú dôkazy o tom že nezvestný už môže byť mŕtvy. Napríklad posledná komunikácia s nezvestným. Výpis s jeho mobilu. Potvrdenie z jeho zamestnania. Odborné vyjadrenia, znalecké posudky či svedkovia. Za dôkaz slúži všetko, čo môže prispieť k náležitému objasneniu veci,

"Súd nie je viazaný len dôkazmi uvedenými v návrhu, podľa okolností vykoná aj vlastné šetrenie, či je fyzická osoba nažive, " ďalej vysvetľuje Ministerstvo spravodlivosti. 

Súd môže nezvestných znova "oživiť"

"Čo sa týka samotnej dĺžky konania môže to byť aj viac ako rok, ale záleží od konkrétneho prípadu. Právne následky vyhlásenia osoby za mŕtvu sú rôzne. Patrí medzi ne napríklad zánik manželstva, zánik bezpodielového spoluvlastníctva, zánik rôznych práv a povinností, ktoré sa na takúto osobu, ktorá bola vyhlásená  za mŕtvu viažu. Po takejto osobe je možné dediť, " ukončuje advokát Radoslav Barna.

Ak by sa zistilo, že ten, kto bol vyhlásený za mŕtveho, je nažive, súd aj bez návrhu začne konanie a vydá rozsudok, ktorým rozhodnutie o vyhlásení za mŕtveho zruší. Na Ministerstve spravodlivosti nám na otázky koľko ľudí súdy za mŕtvych vyhlásili a koľko z nich museli vzkriesiť, lebo vstali z mŕtvych odpovedať nevedeli nakoľko takýmito údajmi nedisponujú.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy