Zatiahnuté
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Natrhnuté ucho, modriny či škrabance: Takto ľudia útočia na zdravotníkov
Zdielať na

Natrhnuté ucho, modriny či škrabance: Takto ľudia útočia na zdravotníkov

SLOVENSKO / Útoky pribúdajú, ale konkrétne opatrenia zatiaľ neprišli. Dôvodom je narastajúca agresivita a opakujúce sa fyzické útoky zo strany pacientov.

​Fyzické napadnutia aj verbálne útoky

"Začali sa na mňa zaháňať päsťami v oblasti tváre, hlavy a trupu, hádzali po mne topánky," hovorí primár Ján. Tento odsúdeniahodný útok sa odohral ešte v máji v Rimavskosobostskej nemocnici. Príbuzní pacienta napadli primára, keď sa presúval z jedného pavilónu do druhého. S agresivitou zo strany pacientov, ale aj ich príbuzných, sa takmer každý deň stretávajú aj zdravotníci na urgentných príjmoch. Často ide o verbálne útoky. Výnimkou však nie sú ani fyzické napadnutia.

Podmienečný trest

Príkladom je prípad 43-ročného muža, ktorého v júni priviezla záchranka na bratislavské Kramáre. Napadol zdravotnú sestru, ktorú sotil na zem. Ďalšiemu zdravotníkovi spôsobil poranenie ruky, po ktorom skončil na PN-ke. Svoje konanie zdôvodnil nasledujúcimi vetami: "Viete prečo? Pretože to majú v pi..," vysvetľuje obvinený útočník Zdeněk. Zdeněk dostal za výtržníctvo a ublíženie na zdraví na chránenej osobe podmienečný trest 14 mesiacov so skúšobnou dobou v trvaní 18 mesiacov.

Po týchto útokoch zorganizovala Slovenská lekárska komora tlačovú konferenciu. Jej členovia poukázali na potrebu zmeny legislatívy. "Nevedie cesta k organizovaní kurzov obrany pre zdravotníkov. Nevedie cesta ani v tom, že sa posilní súkromná bezpečnostná služba niekde v nemocnici," tvrdí Jaroslav Šimo, lekár a prezident Slovenskej lekárenskej komory.

​Prišiel ďalší útok

Ubehlo pár mesiacov a došlo k ďalšiemu útoku. S natrhnutým uchom, množstvom modrín či škrabancov, skončili minulý týždeň štyria zdravotníci na urgentnom príjme v Trenčianskej nemocnici. Páchatelia boli pod vplyvom drog. Útočilo 16-ročné dievča a jej priateľ. "Nie je vylúčené, že budú mať traumu," vysvetľuje Michal Réves, vedúci lekár urgentného príjmu, Fakultná nemocnica Trenčín. 

Útoky ostro odsúdil šéf rezortu zdravotníctva, podľa ktorého je potrebné okamžite prijať opatrenia. Hovoril o tom aj s ministrom vnútra. "Akékoľvek útoky voči tým ľuďom, ktorí zachraňujú naše životy, sú absolútne, ale absolútne neprípustné, bez ohľadu na to, kto alebo pod akým vplyvom, vekom ich vykoná," objasňuje Kamil Šaško, minister zdravotníctva.

Prípadná zmena legislatívy

"Ja si viem predstaviť aj debatu zmeny prípadnej legislatívy, ak to ukáže aplikačná prax, že je to potrebné, vôbec sa tomu nebránim, aby sme dali silnejšie postavenie zdravotným pracovníkom, najmä zdravotným sestrám," dopĺňa minister vnútra, Matúš Šutaj Eštok.

V prípade ublíženia na zdraví na chránenej osobe hrozí útočníkovi podľa zákona v súčasnosti 3-ročný trest za mrežami. "Ak súd ukladal páchateľovi trest odňatia slobody, ktorý neprevyšoval tri roky, mohol súd výkon tohto trestu odňatia slobody podmienečne odložiť na skúšobnú dobu," hovorí Michal Maťaš, advokát.

Niektoré nemocnice majú súkromné bezpečnostné služby

V súčasnosti niektoré nemocnice strážia súkromné bezpečnostné služby, čo však stojí nemalé peniaze. V prípade núdze fungujú na zavolanie.

"Tiež sme pracoviská centrálneho príjmu vybavili takzvanými panic-tlačítkami, kedy v prípade ohrozenia zdravotník toto tlačítko môže stlačiť, a dáva tak informáciu pracovníkom bezpečnostnej služby, mestskej polícii, policajnému zboru o možnom riziku," tvrdí Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy