Zatiahnuté
Bratislava
Oldrich
3.12.2024
V prípade košického policajta zasadol brannobezpečnostný výbor
Zdielať na

V prípade košického policajta zasadol brannobezpečnostný výbor

BRATISLAVA / Dobil ho na smrť, napísal do úradného záznamu, že padol na hlavu sám a nakoniec chcel získať kamerové záznamy z útoku. Mimoriadny brannobezpečnostný výbor odhalil brutalitu košického policajta. Kompetentní zodpovedali aj otázku o kritizovaných vyšetrovacích krokoch polície a inšpekcie. Na počudovanie s ich postupom súhlasila aj opozícia. Napriek tomu, žiadajú hlavu Ministra vnútra Eštoka vraj ide o systémové zlyhanie. Ten sa odísť nechystá.

​Policajt ho bil železnou rukavicou

Za zatvorenými dverami bez prítomností médií. Tak vyzeral mimoriadny brannobezpečnostný výbor. Pred ich členov prišiel na koberček Minister vnútra, policajný prezident aj šéf Úradu Inšpekčnej služby. Tí takmer 3 hodiny vysvetľovali, čo sa stalo 5. novembra v Košickom supermarkete. "V tomto prípade išlo o zlyhanie policajta, išlo o skutok ktorý sa nikdy stať nemal," povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Sbskári chytili 47-ročného Ľubomíra ako kradne alkohol a zavolali hliadku. Policajti ho odviedli do miestnosti, kde ho obvinený policajt udrel do brucha a po rane spadol. S taktickou rukavicou, vystuženou železom ho ďalej tĺkol hlava nehlava. Kolega sa na útok iba prizeral. Všetko zachytila aj kamera. Dobitého ho potom odviezli na policajné oddelenie. "Hliadka napísala, že neboli použité donucovacie prostriedky osoba nekládla žiaden odpor. Po 15 minútach tá osoba bola silne pod vplyvom alkoholu nereagovala na komunikáciu policajtov, takže bola privolaná RZP," ozrejmil Ľubomír Solák, prezident policajného zboru SR

Policajt povedal, že muž spadol na hlavu

​Policajt záchranárom povedal, že zranený chlap im chcel utiecť a pritom spadol na hlavu. O dva dni neskôr, po pitve sa ich kolega dozvedel, že chlap zomrel násilnou smrťou a nezrovnalosti nahlásil na inšpekcii. "Boli stotožňované kamerové záznamy, kde boli prezerané záznamy, kde sa potvrdila tá skutočnosť, že došlo k násilnému konaniu zo strany policajta. Robilo sa trasovanie stôp podozrivých policajtov alebo toho poškodeného pána, či nedošlo k nejakému útoku ešte pred samotným útokom," uviedol Branislav Zurian, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby.

​11. novembra si po dvojicu prišli vyšetrovatelia. Opozícia aj verejnosť sa pýtali prečo zasiahli až tak neskoro. Zurian hovorí, že išlo o taktiku a dvojicu od prvých podozrení sledovali operatívci. Obvinený policajt chcel údajne získať záznam z útoku. "Prišiel už v civile, zaklopal na túto miestnosť a pod takou legendou sa snažil komunikovať s pracovníkom SBS," opísal Zurian. 

Opozícia žiada odstúpenie Eštoka

Kolega, ktorý sa na brutálny útok prizeral je stále v radoch polície. "Momentálne v službe je, ale budeme ukončovať služobný pomer prepustením," priblížil Solák. 

Opoziční poslanci napriek vysvetleniam žiadajú, aby Eštok odstúpil. "Máme tu policajnú brutalitu, máme tu preťažený policajný zbor, prípady samovrážd, naozaj šokujúce veci a minister odíde s tým, že tak uvidíme," poznamenal Martin Dubéci, predseda poslaneckého klubu strany Progresívne Slovensko. 

"Systémové zlyhanie je v tomto prípade jasné. A za toto by mal niesť jednak zodpovednosť pán prezident PZ, ktorý toto zjavne nezvládol aj so svojim personálom a samozrejme, keďže aj pán minister na výbore povedal, že on je priamo zodpovedný za činnosť policajného prezidenta," povedal Roman Mikulec, bývalý minister vnútra a poslanec klubu Slovensko. "Za niektoré veci nesiete politickú zodpovednosť a za niektorú musíte zodpovednosť vyvodiť. Počkajme si na závery vyšetrovanie a ak bude personálnu zodpovednosť vyvodiť tak budem ten prvý," dodal Šutaj Eštok. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy