Tragédie v polícii: Prečo policajti často odmietajú psychologickú podporu?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Nápor práce, náročný kontakt s ľuďmi či traumatizujúce udalosti. V podobných prípadoch sú policajtom k dispozícii služobní psychológovia. Podľa policajného prezidenta, ale policajti takúto možnosť nevyužívajú veľmi často.
5. November 2024. Muž pripravil o život nevinné dieťa, potom mal zbraň otočiť proti sebe. Marec 2022, Muž z Prešova zastrelil svojho kolegu. Dva rozličné prípady, no jedno majú spoločné. Išlo o policajtov, ktorí predtým, než vstúpili do polície preukázali duševnú spôsobilosť. "My sme sa tým viac začali zaoberať po tej nešťastnej tragédii, kde bolo zastrelené dieťa. Základným momentom bolo, že to bol top policajt, 10 rokov išiel ako hodinky," uviedol policajný prezident Ľubomír Solák.
"Osobnosť policajta sa vyvíja, záleží od krízových situácií a tam sa sústavne mení," vysvetlil bezpečnostný manažér Jaroslav Spišiak. Na každom krajskom riaditeľstve sú preto k dispozícii dvaja psychológovia, s výnimkou bratislavského kraja, kde sú štyria. "Služobní psychológovia zabezpečujú tzv. krízovú intervenciu a to 24/7, pomoc v prípadoch traumatizujúcich udalostí," opísal hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
Policajt sa môže rozhodnúť že túto pomoc využije, prípadne mu to môže navrhnúť kolega či nadriadený
Podľa policajného prezidenta je to ale pre mnohých tabu. Policajt sa nemá čoho báť, ide o dôverný rozhovor. "Ten policajt môže skutočne byť presvedčený o tom, že zachová diskrétnosť ten psychológ," osvetlil psychológ. Iné by to bolo už v prípade, že by zaznamenal správanie, ktoré môže ohroziť jeho či druhých. Podobne môže reagovať aj nadriadený, ktorý si všimne napríklad agresívne či impulzívne správanie policajta. Tam už nasleduje zisťovanie, či je na túto prácu stále spôsobilý.
"Nadriadený policajta má možnosť požiadať služobných psychológov o vykonanie tzv. kontrolného psychologického vyšetrenia," pokračoval Neumann. "Dôležité je, aby nadriadený bral zodpovednosť za svojich podriadených. On je ten, ktorý školí, vychováva svojich policajtov," informoval Spišiak.
Najväčší problém je podľa psychológa v tom, že ako ľudia si častokrát až moc veríme a myslíme si, že to zvládneme sami. Podľa rezortu sa v priebehu roka organizujú stovky podporných stretnutí. Policajti sa môžu obrátiť aj na duchovných alebo zavolať na anonymnú krízovú linku.