Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Podvody počas Black Friday: Ako sa nenechať nachytať online?
Zdielať na

Podvody počas Black Friday: Ako sa nenechať nachytať online?

SLOVENSKO / Takzvaný Black Friday, alebo po slovensky čierny piatok je sviatkom podvodníkov, nenechajte sa nimi nachytať. Takto upozorňuje Slovákov Národný bezpečnostný úrad. Spoločne s políciou totiž každoročne práve počas tohto obdobia riešia stovky podvodov.

Podvodníci číhajú na ľudí najmä pri nakupovaní cez internet. Skúšajú to cez stránky, ktoré sú na nerozoznanie od tých pravých. "Rôzne odkazy na iné stránky alebo reklamy na sociálnych sieťach, vás môžu nasmerovať na falošnú stránku. Adresa sa môže líšiť od originálneho obchodu jedným, či dvoma písmenkami," varovala hovorkyňa PPZ Martina Sláviková.

Odborníci odporúčajú navštevovať len dôveryhodné stránky, na ktorých nájdete všetky potrebné údaje o predajcovi. "Pozrieť si jeho webovú stránku, či sú tam také základné informácie ako: obchodné meno, telefónne číslo, podmienky odstúpenia od zmluvy, adresa, kde môže vrátiť tovar," uviedol hovorca Slovenskej obchodnej inšpekcie Marián Jargaš.

Pred nákupom si prečítajte recenzie a zamerajte sa na tie negatívne

Pozitívne si totiž mohol obchodník vytvoriť sám. "Pri platbe využívajte bezpečnostné platobné brány a neposielajte hotovosť cez sms alebo e-mail odkaz v podobe kódu," pokračovala Sláviková. Treba si však dávať pozor aj na spôsob platby. Oficiálne online obchody totiž, vo väčšine prípadov ponúkajú viaceré možnosti, ako za tovar zaplatiť. "Určite takýto predávajúci nebude mať sídlo na území Slovenska, ani v a bude niekde veľmi ďaleko, aby len vymámil peniaze a poprípade možno ešte nejaké osobné údaje, aby vás mohol ešte aj okradnúť," vysvetlil Jargaš.

Spozornieť, že niečo nie je v poriadku, by ste mali aj v prípade, ak od vás stránka žiada údaje, ktoré ste nikdy pred tým pri nákupe nezadávali. "Ak od vás pri registrácii alebo platbe predajca žiada zadanie neštandardných údajov: rodné číslo, dátum narodenia, alebo číslo občianskeho preukazu pravdepodobne pôjde o podvod," priblížil hovorca NBÚ Peter Habara.

Zoznam rizikových e-shopov nájdete tu: 

Zoznam niektorých rizikových e-shopov si môžete pozrieť na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie. Ak pri nakupovaní natrafíte na podvodných predajcov, nahlásiť ich môžete Národnému bezpečnostnému úradu. Ak sa stanete obeťou podvodu, obráťte sa na políciu. Páchateľovi môže hroziť aj väzenie"Ak je skutok závažnejší, môže byť posúdený ako trestný čin, ako napríklad podvod, s prísnejšími sankciami, vrátane trestu odňatia slobody," uzavrela Sláviková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy