Zatiahnuté
Bratislava
Eugen
18.11.2024
V prípade košických policajtov beží proces prepustenia zo služobného pomeru
Zdielať na

V prípade košických policajtov beží proces prepustenia zo služobného pomeru

Archívna reportáž

BRATISLAVA / V prípade obidvoch policajtov z nedávneho incidentu v Košiciach, po ktorom zomrela zaistená osoba, beží proces prepustenia zo služobného pomeru. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval policajný prezident Ľubomír Solák. K útoku policajta na zaistenú osobu došlo 5. novembra v sanitárnej miestnosti obchodného domu.

Beží proces prepustenia z Policajného zboru

"V prípade policajta, ktorý je obvinený a je vo väzbe, beží proces prepustenia. V prípade policajta, ktorý bol v pozícii svedka, beží proces postavenia mimo výkonu služby a zároveň proces prepustenia zo služobného pomeru," povedal Solák s tým, že ide o paralelné procesy a technický akt. "On už dnes neslúži," dodal.

​Košický policajt mal počas služby 5. novembra spôsobiť mužovi zaistenému pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ho obvinil z obzvlášť závažného zločinu zabitia, v prípade dokázania viny mu hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Stíhaný je väzobne, voči rozhodnutiu podal sťažnosť. Druhý policajt zatiaľ obvinený nebol.

Polícia spustí pilotný projekt telových kamier

Polícia spustí od decembra v Bratislave a Košiciach pilotný projekt telových kamier policajtov. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval prezident Policajného zboru Ľubomír Solák. Kamery podľa jeho slov slúžia nielen na dokumentovanie postupu policajtov, ale aj na ich ochranu.

"Telové kamery budú od 1. decembra v rámci pilotného projektu použité v Bratislave a v Košiciach s tým, že našou snahou je aj v rámci pilotu dostať čo najväčší počet kamier do ulíc na telá policajtov," priblížil policajný prezident. V tejto súvislosti avizoval aj úpravu interných predpisov, ktoré vyšpecifikujú ako a za akých okolností budú policajti tieto kamery používať.

"Kamera v prvom rade dokumentuje správanie a postup policajta pri riešení policajného zákroku. Zároveň slúži policajtovi aj na jeho ochranu, aby jeho tvrdenie mohlo byť doložené zvukovým a obrazovým záznamom," doplnil Solák. Ide o jedno z opatrení po medializovanom incidente v Košiciach, keď mal policajt počas služby 5. novembra spôsobiť mužovi zaistenému pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol.

Polícia podľa Soláka zároveň pristupuje k analýze všetkých prípadov za posledné roky, keď prišlo k úmrtiu alebo ublíženiu na zdraví. "Chceli by sme sa dopracovať k analýze toho, čo týmto konaniam u policajtov predchádzalo," dodal. V prípade prevencie hovoril napríklad o pravidelných psychologických vyšetreniach či potrebe kvalitnej komunikácie medzi nadriadeným a podriadeným. Upraví sa podľa jeho slov aj intenzita kontrolnej činnosti a preškoľovania policajtov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy