Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Ďalšia krádež defibrilátora: Vráti ho zlodej na pôvodné miesto?
Zdielať na

Ďalšia krádež defibrilátora: Vráti ho zlodej na pôvodné miesto?

STUPAVA / Neznámy zlodej ukradol vec, ktorá zachraňuje ľudské životy. V Stupave zmizol nový defibrilátor, ktorý ešte nestihli ani zapísať do centrálneho registra Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

V Stupave boli dva defibrilátori

​​Automatický externý defibrilátor, teda AED, v Stupave nainštalovali ešte len pred pár dňami. Jeden majú na Zdravotnom stredisku a ten, ktorý niekto ukradol, bol na budove Mestského kultúrneho informačného centra.

"Kultúrny dom sa používa hodne staršími ľuďmi ako je Jednota dôchodcov Slovenska, sídli tam Klub seniorov Pohoda, sú tam výročné schôdze Červeného kríža, Zväzu protifašistických bojovníkov. Sú to všetko starší ľudia, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že by ten prístroj mohli potrebovať, " hovorí primátor mesta Stupava Peter Novisedlák.

Začalo sa trestné stíhanie

"Poverený policajt Okresného riaditeľstva policajného zboru v Malackách začal trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže v súvislosti s touto udalosťou, k spáchaniu ktorej došlo v meste Stupava, " k prípadu sa vyjadruje aj hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava - Michal Szeiff.

Podobné krádeže sú bežné

Na Slovensku to bohužiaľ nie je prvá krádež defibrilátora. AED už ukradli v Oščadnici, Žiline, Dolnom Kubíne či v Banskej Bystrici. Tam si zlodej po pár dňoch uvedomil, že nemá šancu defibrilátor predať a tak ho vrátil späť. Páchatelia si totiž vôbec neuvedomujú, že defibrilátor nedokážu použiť inak ako na záchranu života.

Sú ľahko dostupné pre verejnosť

Takéto automatické externé defibrilátory bývajú väčšinou umiestnené na Domoch kultúry, prípadne Obecných úradoch, aby boli ľahko dostupné širšej verejnosti.

​Nájdete ich aj na budovách Mestských úradov či Zdravotných strediskách. Každý z nás ho v prípade potreby dokáže jednoducho použiť. Prístroj vydáva hlasové povely a presne nám hovorí čo máme robiť.

Prvé minúty sú kľúčové

AED je rýchlejší ako sanitka. Aj keď záchranári vždy robia čo môžu, aby sa k pacientovi dostali čo najrýchlejšie, priemerne im to trvá 11 minút. Mozgové bunky pritom bez prísunu kyslíka začínajú odumierať už po 3 až 5 minútach, a práve toto časové okno, kým dorazí sanitka, je nesmierne dôležité na to, aby sme poskytli prvú pomoc.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy