Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Muž, ktorého zadržali v prípade prípravy útoku na kritickú infraštruktúru je podľa JOJ 24 už na slobode
Zdielať na

Muž, ktorého zadržali v prípade prípravy útoku na kritickú infraštruktúru je podľa JOJ 24 už na slobode

MICHALOVCE / Ukrajinec, ktorého v utorok zadržali policajti, je už na slobode. Aj v súvislosti s ním pritom zasadala bezpečnostná rada. Minister vnútra tvrdí, že bola opodstatnená a hrozby terorizmu boli reálne. Silné dôkazy sa proti podozrivému mužovi však nenašli, a tak ho vyriešili inak.

"By som chcel upozorniť verejnosť, že môj klient neplánoval, ani nepripravoval žiaden útok na kritickú infraštruktúru SR," uviedol Marián Havrila, advokát zadržaného Ukrajinca.

Počas prehliadky nenašli podozrivé predmety

Podozrivý muž strávil v cele policajného zaistenia štyri dni. Za ten čas voči nemu policajti nevzniesli žiadne obvinenie a tak ho prepustili na slobodu. Ukrajinca s maďarským občianstvom a trvalým pobytom na Slovensku zadržali policajti s úradu boja proti organizovanej kriminalite. Stalo sa to uplynulý utorok počas razie. "Pri domových prehliadkach, ani pri prehliadkach osobných motorových vozidiel, nenašli žiadne nebezpečné predmety, žiadne zbrane, žiadne výbušniny, ani strelivo," ozrejmil advokát Havrila. 

Podľa polície bol Ukrajinec spolu s ďalšími ľuďmi podozrivý z terorizmu. Medzi zadržanými mal byť aj muž, ktorý pochádza z okolia Veľkých Kapušian. Medzi sebou sa vraj poznali. "Ja vylučujem, aby boli nejaká organizovaná alebo zločinecká skupina, ktorá plánovala nejaký útok," poznamenal advokát Havrila. 

Podľa Šutaja Eštoka na Slovensku je stále hrozba terorizmu

Podľa ministra vnútra možné riziko hrozby tu stále je. Reč je najmä o ropovode Družba na východe Slovenska. V prípade zadržaného Ukrajinca v Michalovciach ale trestnoprávna rovina definitívne padla. Polícia sa totiž opiera o spravodajské informácie a zvolila iný postup. "To potenciálne riziko tu môže byť vždy. Pokiaľ ten konflikt na Ukrajine trvá, tak tu môžu byť rôzne záujmové skupiny. Tento konkrétny človek bol vyhostený so SR," povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok 

Aktuálne je ešte s rodinou na našom území. "To administratívne vyhostenie má nejaké svoje lehoty. Každopádne vám viem garantovať, že to nebude človek, ktorý by mal možnosť ohroziť bezpečnosť Slovenska," priblížil Šutaj Eštok. "Ako vidieť, nevedia si s ním dať rady, tak ho teda vyhostia. Tým pádom asi niekde sa stala chyba. A toto podľa mňa je dosť veľká chyba," poznamenal Juraj Krúpa, poslanec strany SaS.

Údajne bol plánovaný podobný útok ako na Nordstream 

Minister vnútra tvrdí, že bol v pláne podobný útok ako na Nordstream, a že zachytili organizovanú skupinu, ktorá mala pri prehliadke v aute niekoľko dronov, niekoľko sim kariet a telefónov. A tiež mala mapy, kde bola vyznačená kritická infraštruktúra na Slovensku, konkrétne ropovod Družba. "Je tu riziko aj v rámci celej Európy. A v tomto prípade mohlo dôjsť k záujmu minimálne zmonitorovať ľahšie exponované body ropovodu Družba," priblížil Šutaj Eštok. 

"Naša kritická infraštruktúra je ohrozená a nielen ona, aj ďalšie iné objekty. Zároveň viem, že tá diverzná činnosť je v plnom prúde v rámci celej Európy, v rámci spojencov," dodal Krúpa. "Máme zadokumentovanú minimálne na spravodajskej úrovni dlhodobú koordinovanú činnosť určitej skupiny ľudí, ktorá prejavuje znaky sofistikovanej spravodajskej aktivity," povedal Pavol Gašpar, riaditeľ SIS na tlačovej besede. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy