Odvaha svedčiť: Posilnená ochrana svedkov v boji proti zločinu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Karol Mello či Róbert Okoličány, aj táto dvojica mužov stále uniká slovenskej spravodlivosti. Na to, aby skončili za mrežami, je okrem ich vypátrania potrebné nájsť aj ľudí, ktorí budú mať odvahu proti nim svedčiť.
Ochrana svedkov
Zákon o ochrane svedkov
Zákon o ochrane svedkov funguje na Slovensku od roku 1998. Vyžiadala si ho narastajúca kriminalita a organizovaný zločin v 90-tych rokoch. Do programu ochrany je možné zaradiť svedka, ak svedčí v prípadoch, kde hrozí páchateľom doživotie. Nová právna úprava rozširuje okruh trestných činov. Tie už po novom nemusia byť páchané iba organizovanými zločineckými skupinami.
"Teroristickou alebo z dôvodu extrémizmu, ak bola založená alebo ak je tam nejaký osobitný motív, ktorý sa týka nenávisti vo vzťahu buď k nejakej skupine ľudí, alebo voči určitej osobnosti pre rasu, národnosť, etnikum a podobne," hovorí JUDr. Eva Mišíková, advokátka a bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.
Zaradenie do programu
O zaradení do programu ochrany svedkov bude aj naďalej rozhodovať 5-členná komisia. Tvoria ju zástupcovia ministerstiev vnútra a spravodlivosti. Jeden člen je nominovaný generálnym prokurátorom. Na to, aby bol človek chránený, museli doteraz zahlasovať aspoň traja členovia komisie. Aj tu dochádza k zmene.
"Predseda komisie bude môcť samostatne bez potreby zvolávania komisie rozhodnúť o takzvanom predbežnom vykonávaní programu ochrany, ktoré nahradí neodkladné opatrenia upravené súčasným zákonom," tvrdí Matej Neumann, hovorca Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
"V tých prípadoch, kde je akútna hrozba vo vzťahu k tomu životu, alebo zdraviu toho konkrétneho svedka, ktorý má v týchto veciach vypovedať," dodáva Mišíková.
Zaradenie môže iniciovať aj vyšetrovateľ
Zaradenie človeka do programu ochrany môže iniciovať aj vyšetrovateľ. Svedok s tým ale musí súhlasiť. "Štát poskytuje finančné krytie, aj ochranu takejto osoby, aj fyzickú. Táto ochrana sa vzťahuje nielen na tohto chráneného svedka, ale môže sa vzťahovať aj na blízke osoby, manželku, deti a tak ďalej," tvrdí Prof. JUDr. Jozef Čentéš, PhD.
Fyzickú ochranu svedkov má na starosti špeciálny útvar Policajného prezídia. "Pôvodca určil danej oblasti stupeň utajenia „VYHRADENÉ“, nakoľko sa jedná o utajovanú skutočnosť, s ktorou neoprávnená manipulácia by mohla byť kauzou pre poškodenie právom chránených záujmov dotknutého subjektu," stanovisko Prezídia policajného zboru Slovenskej republiky.