OLO varuje pred falošnými smetiarmi. Ako ich rozoznať a nenaletieť im?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Príchod adventného obdobia začali v Bratislave zneužívať netradiční koledníci. Ide o podvodníkov, ktorí obťažujú najmä dôchodcov. V teréne sa vydávajú za smetiarov a od ľudí žiadajú peniaze. Zaujímavosťou je ich premyslená taktika.
Falošní koledníci si najprv vytipujú ulice, v ktorých bol čerstvo vyvezený odpad. Prezlečení za smetiarov následne klopú na dvere domov či bytov a za vianočné vinše si potom pýtajú peniaze. "Pracovníci týchto služieb nikdy nevyžadujú platby alebo dary priamo od občanov. Ak niekto žiada o peniaze alebo cennosti ide pravdepodobne o podvodníka," uviedla hovorkyňa MSP Barbora Krajčovičová.
Jednou z taktík falošných koledníkov je napríklad aj sledovanie vozidiel, ktoré vyvážajú odpad. "Podvodníci chodili priamo za našimi zvozovými vozidlami, kde sme my vykonali odvoz. Počkali, keď sme z danej ulice odišli a následne pýtali peniaze za to, že im práve vysypali smeti," priblížila hovorkyňa OLO Zuzana Balková.
Prví podvodníci prezlečení za smetiarov navštívili Bratislavčanov už začiatkom decembra. Tak ako to väčšinou býva, aj táto skupina podvodníkov sa zameriava najmä na tých najzraniteľnejších. "Pri dobrom vedomí im možno seniori otvoria a práve preto je dôležité, aby dbali na svoju bezpečnosť a nikomu neotvárali," pokračovala Balková.
Praví smetiari smetiari sú pri tom od tých falošných jednoznačne rozpoznateľní
"Majú oranžové uniformy s logom OLO. V chladnejšom počasí nosia žlté reflexné označenie s logom OLO," povedala Balková. No a kým praví smetiari pri svojej práci používajú len veľké zberové vozidlá, tí falošní chodia osobnými autami. Ak natrafíte na falošných koledníkov, ktorí sa napríklad predstavia ako smetiari, ihneď kontaktujte políciu.
"Je dôležité poskytnúť presný opis týchto osôb, ich oblečenia, prípadne správania a miesto, kde sa nachádzajú, pretože takéto rýchle oznámenie môže zefektívniť preverenie takejto udalosti," osvetlil hovorca PPZ Roman Hájek.
Polícia pritom upozorňuje, že v takýchto prípadoch môže ísť až o trestný čin podvodu. "Výška trestu závisí od rozsahu spôsobenej škody a ďalších okolností, ale pohybujeme sa v trestných sadzbách od 2 do 15 rokov odňatia slobody....Ak výška škody nepresahuje 700 eur, takéto konanie môže byť posúdené ako priestupok proti majetku," uzavrel Hájek.