Netradičný pacient: CT vyšetrenie podstúpila múmia stará 5-tisíc rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
RIMAVSKÁ SOBOTA / V nemocnici v Rimavskej Sobote mali netradičného pacienta. CT vyšetrenie tam podstúpila približne päť tisíc rokov stará, egyptská múmia. Ide o najvzácnejší a zároveň najobľúbenejší zbierkový predmet gemersko-malohontského múzea. Výsledky vyšetrenia budú skúmať odborníci a podľa neho sa pokúsia vytvoriť rekonštrukciu tváre tejto múmie.
CT vyšetrenie podstúpila múmia stará 5-risíc rokov
Múmia z gemersko-malohontského múzea nie je na vyšetrení v nemocnici po prvýkrát. V 70-tych rokoch tu podstúpila röntgenové vyšetrenie. "Na základe tých snímok sa zistilo, že pravdepodobne zomrela na osteoporózu a má aj nejaké problémy s chrupom. Ale to je všetko," opísala Éva Kerényi, riaditeľka GM múzea.
Chýbajú jej orgány
Doba však pokročila a o múmii chcú zistiť viac. Požiadali nemocnicu, či by vyšetrila aj takúto raritnú pacientku. Krátko po pol tretej už ležala na vyšetrovacom stole. "Môžeme pozrieť niečo, čo je podľa mňa taký slovenský unikát. Je to také zaujímavé nielen z hľadiska medicíny, ale aj histórie," poznamenal Péter Juhás, primár chirurgického oddelenia.
Mumifikovaná žena bola nízkeho vzrastu, merala približne 143 cm. Počítačová tomografia odhalila dobre zachovanú kostru. Bližšie výsledky vyhotovia rimavskosobotskí lekári o niekoľko dní. Pokúsia sa zistiť aj to, na aké ochorenia trpela, a prečo zomrela. "Samozrejme to bude ťažké. Lebo vidíme už len tú samotnú kostru. Ešte to bolo vidieť, že hrudníková dutina je prázdna, pľúca chýbajú, orgány klasicky v tej brušnej dutine chýbajú," priblížila Anna Rákayová, primárka rádiologického oddelenia.
Na Slovensku je len 5 múmií, z toho len 1 ženská
Zoskenovali jej všetky časti tela, trvalo to približne 20 minút. "Mohli sme si dovoliť urobiť hustejšie rezy, to znamená že bola tu vyššia dávka žiarenia. Hustejšie sme mohli urobiť obraz – rezy v takej horizontálnej rovine," uviedla Rákayová. "Tieto výsledky posunieme ďalej na antropologický výskum a dúfam, že sa nám podarí urobiť rekonštrukciu kostí aj tváre," dodala Kerényi.
Žila v rokoch 1080 až 600 pred naším letopočtom. Na tú dobu zomrela pomerne stará – a to vo veku 50 až 70 rokov. Egyptskú múmiu Tasheritnetiak dostalo múzeum do daru v roku 1910. "Je raritou aj kvôli tomu, že na území Slovenska sa nachádza 5 múmií a z toho iba jedna žena, a to je práve ona," doplnila Kerényi.