Jasno
-1°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Opozícia kritizuje zákon o nútenej práci zdravotníkov, podľa Tarabu je to elegantné riešenie
Zdielať na

Opozícia kritizuje zákon o nútenej práci zdravotníkov, podľa Tarabu je to elegantné riešenie

SLOVENSKO / Vláda chce osobitným zákonom prinútiť lekárov, ktorí hromadne podali výpovede pre spor so štátom okrem iného o platy, aby ostali pracovať v nemocniciach. Vládny kabinet na schôdzi schválil návrh, ktorý tiež predpokladá, že za odopretie povinnosti vykonávať zdravotnú starostlivosť za vyhlásenej mimoriadnej situácie bude zdravotníkom hroziť trestné stíhanie.

Drucker a Raši zvýraznili snahu dohodnúť sa s lekármi

Minister školstva Tomáš Drucker i minister investícií Richard Raši zvýraznili okrem snahy sa s lekármi dohodnúť aj nevyhnutnosť zabezpečiť ústavné právo občanov na zdravotnú starostlivosť. "Ak by sme neprijali tento zákon, musel by byť pravdepodobne vyhlásený núdzový stav, ktorý sa týka všetkých občanov celého Slovenska, boli by obmedzené osobné slobody a aj sankcie by boli oveľa tvrdšie, ako sa zavádzajú v rámci prípadného vyhlásenia mimoriadnej situácie," dodal Raši.

Celú tlačovú besedu ministra zdravotníctva Kamila Šaška si môžete pozrieť tu:

Vládny návrh na situáciu v zdravotníctve je podľa Tarabu elegantné riešenie

Návrh, s ktorým prišla vláda na riešenie aktuálnej situácie v zdravotníctve, považuje vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) za najelegantnejšie riešenie pri rešpektovaní všetkých práv. Vyhlásil to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

"Riešenie, s ktorým sme prišli, je veľmi elegantné," skonštatoval Taraba. Podané výpovede lekárov podľa vicepremiéra akceptujú a je potrebné umožniť tým lekárom, ktorí nechcú pracovať a liečiť pacienta, čo najskôr opustiť zdravotný systém. Považuje to za najelegantnejšie riešenie. Majú totiž pocit, že výpovede myslia mnohí ako nátlak. Zdravotníctvo by malo podľa neho stáť na tých, ktorí chcú stáť pri pacientoch. Úlohu podľa vicepremiéra nie je nechať sa "dovydierať" jednu skupinou, ktorá má mať historicky najvyššie zvýšenie platov. Ubezpečil, že zdravotníctvo je témou. Ocenil zároveň lekárov pracujúcich v štátnych zariadeniach. Zasadiť sa chce tiež o to, aby Rázsochy stáli tam, kde by mali stáť.

Celé vyjadrenie Tomáša Tarabu si môžete pozrieť tu:

Grendel návrh považuje za silový a nespravodlivý 

Grendel považuje návrh vlády o mimoriadnej situácii v súvislosti s výpoveďami lekárov za cynický, nespravodlivý a silový. Argumentuje tým, že namiesto rokovaní sa de facto zavádza teror, pripomína tiež, že kým zdravotníkom sa majú zmraziť platy, premiér a ministri si ich zvyšujú. Pripomenul tiež, že to boli práve lekári, ktorí premiérovi zachránili po atentáte život. Zúžiť debatu na túto tému len na platy nepovažuje za fér. "Výpovede sú nátlakom na štát, aby mali vyjednávaciu pozíciu," povedal Grendel s tým, že bolo dosť času na rokovanie a hľadanie kompromisu a stiahnutie výpovedí do konca roka, to by však premiér nemohol letieť do Brazílie.

Podľa PS represia situáciu v zdravotníctve zhorší

Vláda namiesto dohody s lekármi zvolila represiu. Uviedlo to hnutie PS v reakcii na nedeľňajší krok vlády, ktorá schválila doplnenie definície mimoriadnej situácie aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti a tiež povinnosť zdravotníkov poskytovať v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie takúto starostlivosť.

"Teraz sa vyhráža trestami tým, ktorí v často nedôstojných podmienkach a s obrovským nasadením zachraňujú zdravie nás všetkých. Takýto prístup jednoznačne odmietame," uviedol predseda PS Michal Šimečka, narážajúc na ďalšie legislatívne úpravy, ktoré zavádzajú aj sankcie.

Opozičná strana kritizuje i fakt, že priamo s lekármi nediskutuje predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), spochybňuje aj úprimnosť snahy vlády dohodnúť sa s lekárskymi odborármi. "Ak by to vláda s rokovaniami myslela vážne, k takémuto zastrašovaniu by nepristúpila. Majú ešte niekoľko týždňov na to, aby našli dohodu," povedal poslanec Oskar Dvořák (PS). Mieni, že krok vlády posilní chuť zdravotníkov odísť do zahraničia.

KDH nesúhlasí s vládnymi vyhrážkami lekárom

Ostrý nesúhlas s nedeľňajším krokom vlády týkajúci sa zdravotníkov vyjadrilo opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Hovorí, že reštrikciami a hrozbou sankcií prekročil kabinet červené čiary. "Považujeme to za zneužitie moci, nekompetentnosť vlády a jej nominantov prichádzať s koncepčnými zmenami v zdravotníctve a neschopnosť viesť konštruktívny dialóg s lekármi. Týmto vláda posúva aj v tejto sfére Slovensko k diktátorským režimom," vyhlásil predseda KDH Milan Majerský.

Poslanec KDH Peter Stachura si myslí, že vláda v nedeľu zvýšila napätie v zdravotníctve a vyženie ďalšie stovky lekárov a zdravotných sestier do cudziny. Poslanecký kolega František Majerský označil návrh vlády za ďalší klinec do rakvy slovenského zdravotníctva.

SaS "rukojemnícky" zákon nepodporí

Legislatívne zmeny, ktorých návrh schválila v nedeľu vláda, predstavujú rukojemnícky zákon. Vyhlásila to strana Sloboda a solidarita (SaS) v súvislosti s návrhom na doplnenie mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti a z toho vyplývajúce povinnosti zdravotníkov.

Pre SaS je krok vlády dôkazom, že exekutíva nezvládla situáciu s lekármi. "Pocítia to všetci. Mimoriadna situácia ešte viac prehĺbi krízu v zdravotníctve a spôsobí oveľa väčšiu frustráciu medzi lekármi," povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

Liberáli zároveň deklarujú, že za takýto zákon nezahlasujú. Upozorňujú aj na to, že minister zdravotníctvo Kamil Šaško (Hlas-SD) mal ešte čas s lekármi rokovať. "Namiesto toho siahol po represii a zastrašovaní lekárov. Toto je absolútne neakceptovateľné," uviedol poslanec SaS Tomáš Szalay.

Podľa Hnutia Slovensko vláda sa chystá rozvrátiť zdravotníctvo

Po demontáži spravodlivosti a kultúry sa vláda chystá rozvrátiť zdravotníctvo. Vyhlásili to predstavitelia hnutia Slovensko, kritizujúci krok kabinetu, ktorý na nedeľňajšom rokovaní schválil návrh možnosti vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič na sociálnej sieti hovorí o tom, že predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) útočí na zdravotníkov za to, že nechcú viac tolerovať spôsob, akým sa sektor pod vedením Ficových vlád riadil. "Po dnešnom rozhodnutí vlády z nášho zdravotníctva nadobro odíde množstvo kvalitných lekárov, ktorí už dnes chýbajú ako soľ," doplnil bývalý minister zdravotníctva, poslanec za hnutie Marek Krajčí. Predstavitelia hnutia sa tiež pridávajú k ostrým kritikom hrozby sankcií za porušenia povinností lekárov poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová mieni, že vláda ukázala svoj postoj k zdravotníkom. "Že jej nezáleží na dialógu ani na dôstojných pracovných podmienkach pre zdravotníkov, ale iba na zastrašovaní a obmedzovaní ich práv. Tento krok spolu s opatrením, že lekárom vo výpovediach neplynú výpovedné lehoty, je neospravedlniteľný," vyhlásila.

M. Šutaj Eštok: Je čas, aby sa vydieranie LOZ skončilo

Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD) plní požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ), teraz je čas na to, aby lekárski odborári prestali vydierať. Uviedol to predseda strany Hlas-SD a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

V reakcii na nedeľné uznesenie vlády a návrh, ktorý má riešiť situáciu v prípade hromadných výpovedí lekárov, Šutaj Eštok upozornil, že napriek plneniu bodov z memoranda, ktoré požaduje LOZ, prichádza združenie so stále novými požiadavkami. "LOZ na čele s pánom Visolajským si musí uvedomiť, že nemôže donekonečna vydierať vládu. Nemôže vydierať spoločnosť. Robia to opakovane," zdôraznil Šutaj Eštok.

Je presvedčený, že jadrom problému je neústupčivosť LOZ v prípade platových požiadaviek a neochota akceptovať mierne zníženie valorizácie. "Lekárski odborári trvajú na výpovediach kvôli približne 63 eurám," skonštatoval líder Hlasu-SD.

Vyzdvihol zároveň rozhodnutie tých lekárov, ktorí výpovede stiahli. "Je to názorná ukážka toho, že týmto lekárom skutočne ide o zdravie svojich pacientov," vyhlásil. "Verím, že aj lekárski odborári si uvedomia závažnosť celej situácie a na ďalších spoločných rokovaniach budú partnermi, ktorí prejavia skutočný záujem zlepšiť slovenské zdravotníctvo," dodal Šutaj Eštok.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy