SaS vyzýva prezidenta, aby vetoval návrh k dostupnosti zdravotnej starostlivosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Opozičná SaS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal legislatívu súvisiacu s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú v stredu (11. 12.) schválilo plénum Národnej rady (NR) SR, a využil právo veta. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.
Ďalšie rokovanie zdravotníkov
"Vyzývame prezidenta Petra Pellegriniho, aby nepodpísal rukojemnícky zákon, ktorý posiela lekárov na rok do basy. Prezident musí vyslať jasný signál, že Slovensko bude krajinou, kde sa problémy riešia systémovo, a nie kriminalizáciou zdravotníckeho personálu. Ak prezident Peter Pellegrini tento návrh podpíše, stane sa spoluzodpovedným za prehlbujúci sa marazmus slovenského zdravotníctva, kde lekár namiesto vďaky za záchranu ľudského života dostane rok väzenia," vyhlásil predseda strany Branislav Gröhling.
Strana opakovane upozornila, že návrh zákona nič nerieši. Poslanec NR SR za SaS Tomáš Szalay podotkol, že len prehĺbi frustráciu v zdravotníctve a môže viesť k ďalšiemu odlevu lekárov. "Tento zákon nie je len neefektívny, ale aj nebezpečný. Lekárom, ktorí zachraňujú životy, hrozí ročná basa. To je neprípustné. V druhom čítaní sme navrhovali vrátenie zákona na dopracovanie, ale koalícia naše pripomienky ignorovala," povedal Szalay.
Plénum NR SR v stredu schválilo legislatívu súvisiacu s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Úprava reaguje na výpovede lekárov. Má priniesť rozšírenie definície mimoriadnej udalosti aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť.
M. Šutaj Eštok bude riešiť poslancov, ktorí nepodporili zdravotnícky zákon
Lídra Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka mrzí, že dvaja poslanci Národnej rady SR za Hlas-SD Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš nepodporili legislatívu, ktorá rieši opatrenia na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Situáciu bude riešiť. Odmietol, že by sa z poslancov Hlasu-SD, ktorí v uplynulých dňoch nepodporili niektoré zákony, stali odídenci po vzore poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený). Pre Šutaja Eštoka je kľúčové, že zákon v parlamente napokon prešiel.
"Pre mňa je dôležité, že včera bol tento kľúčový zákon z dielne ministra zdravotníctva schválený a prešiel. Samozrejme, mrzí ma, že dvaja poslanci hlasovali proti tomuto zákonu. Rešpektujem ich výhrady, ktoré k tomuto mali, ale s týmito výhradami mohli prísť určite skôr, ako v deň hlasovania," povedal šéf Hlasu-SD na štvrtkovej tlačovej konferencii. "Kľúčové pre mňa je, že tento zákon prešiel a teda aj minister zdravotníctva má plnú podporu. To, ako to budeme riešiť, to nechajte na nás," skonštatoval.
Z poslancov Hlasu-SD sa podľa Šutaja Eštoka určite nestanú "ďalší huliakovci". Nie je však zástancom ponúkania funkcií. "Nie som typ človeka, ktorý by ponúkal nejaké funkcie. Každý si funkciu musí zaslúžiť, vybojovať, musí ukázať, že chce niečo robiť. Veď práve preto máme zodpovednosť za sedem ministrov," skonštatoval. Ministrov za Hlas-SD označil za najšikovnejších členov vlády. "Každý z nás si musí funkciu odpracovať, lebo tak to je spravodlivé a tak to je férové, aj v politike to tak musí byť," doplnil. Verí, že koalícia bude mať na najbližšej schôdzi vo februári k dispozícii 79 poslancov.