Búrlivý rok v parlamente: Chcú otvoriť diskusiu o etickom kódexe poslancov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Parlament má za sebou vcelku búrlivý záver roka. Veľa sa hovorilo o alkohole v parlamente, ale tiež parlamentná stráž má za sebou prvé tri zásahy, kedy musela vyviesť zo sály poslancov hnutia Slovensko.
Koalícia v parlamente
Na najbližšiu plánovanú schôdzu vo februári ale ešte návrh nepríde. O potrebe zmien v rokovaco poriadku počúvame od koaličných politikov už dlhší čas. Komisia zložená z opozície aj koalície o nich debatuje už nejaký ten mesiac. K zhode ale stále nedošlo. "Nič zásadné sa nejde diať. Nikomu nejdeme obmedzovať právo tu diskutovať," povedal Tibor Gašpar, podpredseda NR SR.
"Vidíme tam priestor na technické zlepšenie ešte sa bude môcť vyjadriť aj opozícia. Určite na februárovej schôdzi to bude predložené," povedal Andrej Danko, podpredseda NR SR. "V parlamente neprebieha demokratická debata, je tu totalitný valec, ktorý teraz sa síce zadrháva a každý každého vydiera, ale oni si príjmu čo budú chcieť," povedal Igor Matovič, predseda hnutia Slovensko. "Je tam snaha naprieč politickým spektrom zefektívniť ten rokovací poriadok. V priebehu prvej časti roka k tej dohode dôjde," uviedol Peter Žiga, podpredseda NR SR poverený riadením parlamentu.
Chcú skrátiť debaty v pléne
Z náznakov sa ale dá vyrozumieť, že diskusia je aj o efektívnejšej a rýchlejšej diskusii v pléne. Čas by sa zrejme mohol skracovať aj pri prednášaní ročných správ štátnych inštitúcií či komisárov. "Niektorí vystupovali dve, dve a pol hodiny a tento priestor by mohli mať na výboroch a v rámci pléna zhutniť svoje vystúpenia na 20 minút," priblížil Žiga. "Skracovať rokovanie, to by bol pľuvanec do očí ľudí. Nevidím najmenší dôvod na to," poznamenal Matovič. "My sme dávali viaceré pripomienky a niektoré boli akceptované, ale mnohé boli aj zavrhnuté," priblížil Milan Majerský, predseda strany KDH. "Otázky, na ktorých nie je zhoda sú tie, ako by mali poslanci vystupovať," ozrejmil Žiga.
Debatovať sa bude aj o alkohole v parlamente
Tibor Gašpar avizuje že spísaný by po rokoch mohol byť aj etický kódex poslanca a pripúšťa aj debatu o alkohole. "Dohodli sme sa na tom, že sa bude pripravovať, aby prípadne mohol byť schválený, ale aj to ako sankcionovať priestupky," opísal Gašpar. "Keď to nebude nejakým pomyselným plieskajúcim bičom nad poslancami priamo v Národnej rade, že niektorích môže zastaviť a dať im fúkať, tak poslanci si nevstúpia do svedomia a budú naďalej počas pracovnej doby požívať alkoholické nápoje," poznamenal Majerský.
"Minimálne by to malo byť dobrovoľné. Ak vzniknú u niekoho pochybnosti, či je alebo nie je od vplyvom alkoholu," uviedla Zuzana Števulová, poslankyňa PS."Ja som zástanca toho, aby sa vniesli aj tie etické rozmery správania sa poslancov, od komunikácie, kontaktov so záujmovými združeniami, až po vystupovanie a oblečenie," povedal Danko.