Oblačno
Bratislava
Dáša
10.1.2025
Analýzy 24: Ako bude prebiehať tranzit plynu a pomoc Ukrajine?
Zdielať na

Analýzy 24: Ako bude prebiehať tranzit plynu a pomoc Ukrajine?

SLOVENSKO / V debate o dodávkach plynu, dnešnom (9. januára) strtenutí v Bruseli či možnosti zrušenia humanitárnej pomoci Ukrajine sa stretli koaličná poslankyňa Katarína Roth Neveďalová za Smer-SD a Karol Galek z klubu SaS.

Stretnutie Roberta Fica v Bruseli

Prvou témou boli reakcie na dnešné (9. januára) stretnutie v Bruseli, na ktorom sa zúčastnil premiér Robert Fico a Denisa Saková.

Ja vnímam tento výstup aj celkovo. To, čo bolo komunikované aj zo strany pána premiéra a pani ministerky za pozitívny vývoj. Očakávala som možno trošku horšiu reakciu, pretože v poslednom čase Európska komisia sa viac tvári, že nezastupuje úplne všetky členské štáty, iba niektoré vybrané. Myslím si, že aj napriek tomu, že ukrajinská strana sa nezúčastnila tohto rokovania. Aj tak sa podarilo dosiahnuť vlastne to, že Európska komisia si vypočula nejaké z našich návrhov, že sme nejak formulovali, čo sa vlastne deje, že sme oboznámili práve tie inštitúcie s tým, aká je naša pozícia a že budeme ďalej pokračovať v rokovaniach, “ pozitívne sa vyjadrila Katarína Roth Neveďalová z klubu SMER-SD. 

"V prvom rade treba povedať, že sme počuli iba jednostranné prezentovanie toho výstupu. Nedočkali sme sa žiadneho vysvetlenia alebo podania toho, čo sa reálne dialo za zatvorenými dverami zo strany eurokomisára. Ale to, čo prezentoval Robert Fico, bolo pre mňa šokujúce, pretože naozaj prezentoval rôzne klamstvá, ktoré používa tu na Slovensku a evidentne ich dnes predostrel aj samotnej Európskej komisii," opačný názor mal opozičný poslanec Karol Galek zo strany SaS 

Priame nadviazanie na problematiku tranzitu plynu

Karol Galek vyzdvihol fakt, že zmluva o tranzite plynu vypršala 31. decembra 2024. Ukrajinci ju nechceli predĺžiť, aby nefinancovali Putinove útoky. Šokovalo ho aj vykresľovanie Zelenského ako vojnového zločinca, čo považoval za pokrivené vnímanie. Na výstupe premiéra Roberta Fica ho zarazilo aj to, že znel ako keby celá situácia bol iba rozmar ukrajinského prezidenta. 

“Pravdaže sme vedeli dosť dlhú dobu, že niečo takéto môže prísť. Tak je pravda, že dosť dlhú dobu sme sa snažili túto situáciu riešiť a komunikovať s ukrajinskou stranou. Veď boli predsa aj zasadnutie vlády v spoločnej slovenskej a ukrajinskej. Čo teda všetci, ktorí sa tu búšia a tvária ako najväčší obhajcovia Ukrajiny nielen v Európskej únii, ale aj na Slovensku nedokázali niečo takéto zrealizovať. Takže som rada, že práve vláda Roberta Fica urobila takéto kroky, že sme sa snažili komunikovať ukrajinskej strane, že toto ohrozuje národno- štátne záujmy a ekonomickú a energetickú stabilitu Slovenskej republiky, " reagovala Katarína Roth Neveďalová. 

Zdôraznila, že premiér Fico háji záujmy Slovenska a jeho ekonomickú a energetickú stabilitu, ako aj stabilitu EÚ.

Nevidela v premiérových vyjadreniach klamstvo, ale fakty založené na rokovaniach s Európskou komisiou. Ocenil, že EÚ sa zaviazala riešiť situáciu, čo vnímal ako najdôležitejší výsledok rokovaní v Bruseli.

Vznik komisie a straty pre Slovensko

Na základe výstupu Roberta Fica je známe, že má vzniknúť komisia, ktorá začne formálne fungovať od pondelka (13. januára). Zároveň hovoril o stratách pre slovenskú ekonomiku.

"Hovoril o strate 500- miliónov eur, napríklad za prepravu plynu pre Slovensko. Ale stačí si naozaj rozkliknúť FinStat a tam vidíte, že Eustream, ktorý sa stará o prepravu cez Slovensko v roku 2023, už bol v strate 12 a pol milióna eur. Môže za to práve to, že ten Putin zaútočil na Ukrajinu a tie objemy tam reálne poklesli. Áno, na druhej strane sú tam aj niektoré nesprávne rozhodnutia, ktoré prijal manažment, v tomto prípade spoločnosť EPH, ktorá je 49 percentným vlastníkom v rámci Eustreamu. Ale naozaj, ako sa dostal Robert Fico napríklad k číslu 500- miliónov? To naozaj neviem. V 2019 tam bol zisk, myslím, že 300- miliónov niečo. Ale aj tento bol rozdelený na polovicu, čiže do štátneho rozpočtu mohlo tiecť maximálne 150- miliónov z tohto. Takže 500 miliónov si nakresliť na papieri a očakávať je jedna vec a realita je druhá, “ hovorí Karol Galek. 

"Absolútne si to nemyslím a hlavne keby to nebola pravda, že je to 500 miliónov, o ktoré prichádzame. A keby to nebola pravda, že toto je napríklad tá kapacita, ktorá je schopná alebo ktorá je schopná Slovensko dopravovať plyn do západnej Európy. A pozrime sa na to, že napríklad Nord Stream nefunguje. Čiže to je ďalšia kapacita, ktorá by mohla byť dopravované cez Slovensko do západnej Európy. Prečo by nám Zelenskyj ponúkol 500 miliónov, ak by to nebola pravda, ktorý sám povedal, že to je to, čo Slovensko akoby stráca na tomto jeho rozhodnutí, " oponuje Katarína Roth Neveďalová.

Potreba diverzifikácie v oblasti tranzitu plynu 

"Namiesto toho, aby sme diverzifikovali, diverzifikáciu, sme začali ešte v 2022 na ministerstve hospodárstva, kedy sme 70 percent objemu ruského plynu nahradili z iných zdrojov, než je nahradili, navýšili. Dnes máme nórsky plyn, dnes máme skvapalnený zemný plyn a toto všetko tieto kontrakty naďalej pokračujú. Toto je jediná diverzifikácia, ktorá bola. Ale plyn nie je jediné. My potrebujeme mať kapacitu, aby sme plyn vedeli nejako dopraviť. A v tomto neurobil Robert Fico vôbec nič. A takisto nič neurobila ani ministerka Saková. Spoľahli sa na tú jednu jedinú cestu z Ruska. Toto nie je orientácia na štyri svetové strany. Toto je pokrivené vnímanie tej orientácie čisto na Moskvu, “ vyjadril svoj názor na diverzifikáciu Karol Galek. 

Do debaty prišlo aj rokovanie o plyne s Azerbajdžanom, kedy by, podľa Karola Galeka, práve toto nebolo správnym riešením. 

“Azerbajdžanský plyn je iba prezlečený ruský plyn. To treba povedať veľmi otvorene. Čiže opäť by to boli iba peniaze, ktoré sa posielajú Putinovi na bombardovanie Ukrajiny, “ Karol Galek. 

“Takže v prvom rade ten skvapalnený plyn, ktorý sa dováža do Európskej únie. Ideme sa rozprávať takýmto smerom, tak skvapalnený zemný plyn, ktorý sa dováža z Ameriky. Koľko trvá dodávka takéhoto plynu? Koľko sa pri tom napríklad znečistí životné prostredie, pretože sa to vozí? To nie je nejakým potrubím, to nejakými tankery a tak ďalej.  Jedno je diverzifikácia plynu, aby sme mali my plyn pre nás, pre naše domácnosti, pre náš priemysel atď. A druhá vec sú tranzitné poplatky, ktoré nám ako Slovensko budú chýbať. A teraz môžeme sa rozprávať o dvoch veciach. Takže poďme sa rozprávať tej diverzifikácie, o ktorej vy hovoríte, že nie je. Diverzifikácia zabezpečená je. My dodávame zemný plyn, na Slovensku máme. Máme naplnené svoje zásobníky, dodávame zemný plyn cez iné trasy. Ale nám nejde len o to, že či ten plyn vôbec bude nejaký prúdiť na Slovensko. Prečo by sme mali dovážať zemný plyn z druhej strany zemegule cez tieto trasy, ktoré sú aj tak len nejakými tankermi alebo nejakými veľkými loďami? Prečo by sme nemohli naozaj využívať existujúce trasy, existujúce potrubia, ktoré sú aj na našom území? To je to, čo my chceme, aby sa ďalej robilo, " reagovala Katarína Roth Neveďalová. 

Dôležitá otázka pokračovania pomoci Ukrajine

Premiér Robert Fico už niekoľkokrát spomenul zastavanie humanitárnej pomoci Ukrajine. Na pretrase sú aj dávky, ktoré boli priznané občanom Ukrajiny, ktorí žiadali o dočasné útočisko na Slovensku. Samozrejme dôležitou témou je aj elektrická energia. Premiér zároveň hovorí, že si vie predstaviť využiť právo veta na niektoré z legislatívnych opatrení.

Bolo by vhodné použiť právo veta?

“No samozrejme, však Ale prečo by sme to nemali robiť, keď máme? Každá krajina zastupuje svoje vlastné záujmy. A to ešte raz zopakujem. Premiér Slovenskej republiky zastupuje záujmy Slovenskej republiky, nie Ukrajiny. Ja si myslím, že by to bol dobrý krok, pretože my máme zastupovať naše záujmy, " súhlasí s postojom premiéra Katarína Roth Neveďalová. 

Nevôľa z ostatných európskych krajín

"Doplním, kto sa vyjadril kriticky na adresu Slovenska, tak netreba naozaj chodiť po príklady ďaleko a hneď z Českej republiky na nami veľmi vážnym spôsobom krútia hlavou. Na druhej strane sú nám ochotní stále pomôcť aj napríklad v prípade plynu v Českej republike. Okamžite zareagoval a ponúkla nám svoje prepravné kapacity skladovacie kapacity. Nemci zrušili poplatok za prepravu plynu, ktorý bol diskriminačný. Toto všetko sa deje bez toho, aby Robert Fico čo i len prstom pohol, " začal Karol Galek. 

"Nie je dobré to, čo sa momentálne deje v našich vzťahoch, že náš tradičný partner Česká republika neprispievame k tomu my. Ale viete, ono sa to otáča trošku inak, že my máme napríklad veľkú časť ľudí, ktorí nielen študujú študenti, ale išli do Českej republiky, možno aj pracovať, alebo tam chodia na návštevy, chodia na výlety. To, čo sa momentálne deje, ak sledujete napríklad len diskusie na sociálnych sieťach je, že sa to otáča nie tak, ako si vy myslíte proti Ficovi alebo to, čo sa to proti Slovákom ako takým. A to je už trošku nebezpečná rovina, " obáva sa Katarína Roth Neveďalová.

Dávky v hmotnej núdzi pre utečencov z Ukrajiny

“Začali sme iba tú jednu tú humanitárnu pomoc. Druhou je práve to zastavenie tých dávok. Ale treba povedať, že na Slovensku máme dnes 80 tisíc neobsadených pracovných miest. To je jednoducho niečo, čo nám mohli zabezpečiť aj títo Ukrajinci a my ich týmto vlastne posielame preč. Tretia vec je tá elektrina. Toto často krát opakuje Robert Fico. Ale opäť v prípade elektriny. Ak by sme my zastavili tok elektriny na Ukrajinu, tak tým trpíme iba my. Bolo to práve za nášho pôsobenia na ministerstve hospodárstva, kedy sme prifázovali Ukrajinu na európsku prenosovú sieť. Bolo to práve z dôvodu, že Ukrajinci už neboli ochotní odoberať elektrinu práve z Ruska, " hovorí Karol Galek. 

Zároveň podotýka to, že sa podarilo zaviesť obchod s elektrinou, z ktorého SEPS dosahuje zisky a zabezpečuje stabilitu siete. Prerušenie prenosu na Ukrajinu by spôsobilo straty, ohrozilo stabilitu siete, zvýšilo ceny elektriny pre Slovákov a zaťažilo štátny rozpočet. Robert Fico tým naznačuje, že finančné bremeno opäť ponesú občania.

Katarína Roth Neveďalová zároveň upozornila, že kritika dopadov na štátny rozpočet je neprimeraná, keďže podľa nej Ukrajina spôsobuje stratu pol miliardy eur. Premiér na tlačovej konferencii uviedol, že ide o sumu 12 miliónov, ktorá patrí výrobcom elektriny, nie štátu.

Zdôraznila, že ide o gesto a možné odvetné opatrenia, ak Ukrajinci nebudú reagovať na rokovania. Vláda podľa nej zvažuje viacero možností, no rozhodnutia ešte nepadli. Akékoľvek reči o vyháňaní Ukrajincov rázne odmietla. 

"Hovoríte, že máme voľné pracovné miesta, však? Ale veď veľa pracovných miest na Slovensku práve je Ukrajincami obsadených. Myslím si, že to je napríklad jeden zo spôsobov integrácie, ktorý bol vítaný aj veľkou časťou obyvateľstva dnes, " ukončuje Katarína Roth Neveďalová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy