Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Nataša
17.1.2025
Tibor Gašpar a Mária Kolíková v Analýzach 24 o útoku na škole: ​Nemali by sme robiť predčasné závery
Zdielať na

Tibor Gašpar a Mária Kolíková v Analýzach 24 o útoku na škole: ​Nemali by sme robiť predčasné závery

BRATISLAVA / Na Spojenej škole v Spišskej Starej Vsi útočil študent, záchranári potvrdili dve obete. O život prišli 51-ročná zástupkyňa riaditeľa a 18-ročná žiačka, informoval primátor Ján Kurňava. O tragickej udalosti ale aj o ďalších témach sa v Analýzach 24 rozprávala moderátorka Lenka Ježová s podpredsedom Národnej rady Tiborom Gašparom zo Smeru a poslankyňou Národnej rady Máriou Kolíkovou z SaS.

Podľa Kolíkovej treba odsúdiť výrok premiéra o použití sily na študenta

"Takýchto tragických udalostí bohužiaľ začína pribúdať na školách a brutalita v spoločnosti aj na Slovensku má bohužiaľ zvyšujúci trend. Určite akýkoľvek výrok, ktorý je nenávistný a nebodaj ešte smeruje k použitiu fyzického násilia, už len z toho dôvodu, že niekto má iný názor, treba odsúdiť. Tu treba odsúdiť aj ten posledný výrok premiéra, kedy navádzal k použitiu sily len za to, že niekto má iný názor voči študentovi a samotná škola sa tu stala terčom útokov, aj samotný študent," povedala na úvod Mária Kolíková.

​Nemali by sme robiť predčasné závery 

Podpredseda NR SR Tibor Gašpar nechcel predbežne spájať incident s akoukoľvek politickou aktivitou. Prioritou je podľa neho najskôr rozpoznať, či ovládacie a poznávacie schopnosti útočníka boli v poriadku a aký bol jeho motív. Vyjadrovať predbežné spojitosti by mohlo podľa neho vyvolať reakcie občanov. "Vaším úvodným slovom, že za to môže Robert Fico a politik Matovič, ktorý povedal, že vrahom je Robert Fico, to je to, čo táto spoločnosť by mala absolútne odsúdiť," reagoval Gašpar na úvodné slová Kolíkovej. 

Andrej Danko na svojej tlačovej besede uviedol, že útok môže súvisieť s incidentom, kedy študent nepodal ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, ale následne povedal, že nechce spájať hrušky s jablkami. "Ja som napríklad na tlačovom brífingu hodnotil počin tohto študenta v čase, keď sme ešte nevedeli o tejto tragédii, ale spájal som ho jednoducho s tým, že keď nebudeme vyžadovať elementárne pravidlá v spoločnosti, tak sa táto spoločnosť rozsype," reagoval Tibor Gašpar na tento incident. 

Dvojaký meter na to, čo je slušné 

"Mňa učili rodičia, stretneš staršieho pozdrav sa. Keď som to nerobil, moja mama sa ma spýtala, prečo som sa nepozdravil a bez ohľadu na to, aký to bol starší človek, s akým politickým názorom," argumentuje Tibor Gašpar.

Na Gašparovu kritiku študenta za nepodanie ruky prezidentovi Kolíková oponovala: "Toto hovorí poslanec Smeru, ktorého premiér s poslancom Blahom bol na demonštrácii, ktorý navádzal ľudí k tomu, aby vykrikovali, že prezidentka je americká *****. To ste neodsúdili a to vám nevadilo."

"Aj vy sa musíte pozrieť do zrkadla. Aj pán premiér sa musí pozrieť do zrkadla. Aj Matúš Šutaj Eštok sa musí pozrieť do zrkadla. Jednoducho tie nenávistné výroky tu sú a keď sú od premiéra aj od ministra vnútra, tak proste to neprospieva," reagovala Mária Kolíková. "Máte tú kampaň po celej krajine, že sloboda názoru a potom, keď tu niekto vyjadrí názor, tak tu rozprávate, že ho treba prefackať," dodala.

Ako predísť podobným incidentom?

Podľa Tibora Gašpara by sme mali riešiť stav spoločnosti, pretože sa dostaneme do stavu, kedy každý žiak bude mať vlastného psychológa. "Budeme sa každý deň ráno rozprávať s každým jedným žiakom, že nie si dnes náhodou naladený tak, že by si chcel zabíjať alebo kam sme sa to dostali? Veď poďme na ten základ," povedal Gašpar. Zhodnotil, že od atentátu na premiéra Roberta Fica je na tom spoločnosť horšie a politici a média by mali urobiť sebareflexiu. 

Podľa Kolíkovej v tomto prípade školy údajne vedeli dôvod, pre ktorý žiak prestupoval. Na otázku, či polícia dokáže včas zachytiť stopu pri podobných prípadoch Tibor Gašpar odpovedal: "Keby toto polícia robila, tak sa ma budete pýtať, či to nie je narúšanie domovej slobody a či to nie je policajný štát."

"Myslím si, že treba začať monitorovať účty na sociálnych sieťach. Treba poznať, ako myslia tie deti, čím sa zaoberajú, či v nich rastie nenávisť k nejakej osobe a potom podľa toho začať. Možno s tou osobou pracovať už vybratým spôsobom, pretože ozaj tých psychológov nikdy nebude dosť. Bohužiaľ je taká doba. Sú vystavení tlaku takému, akému sme neboli v minulosti," uviedol Tibor Gašpar. 

Podľa Kolíkovej kamery nepomôžu predísť útokom na školách. Kamery nezabránia študentovi, ktorý vojde do vlastnej školy ani neuvidia, či má niečo iné v taške než učebné pomôcky. Problémom podľa Kolíkovej je nedostatok psychológov.

Podľa Tibora Gašpara "pestujeme individuálnu ješitnosť" žiakov

"My im tlieskame, keď robia politiku na škole, pretože to považujeme za vhodné, keďže sa to týka politického súpera. Namiesto toho, aby sme ich upozornili, že to nie je vhodné," kritizuje Gašpar diskusie o politike na akademickej pôde. "Veď ich učme tomu, že sa musia prispôsobovať. Veď my pestujeme len tú individuálnu ješitnosť a vytvárame jednotlivcov, ktorí si myslia, že môžu všetko a majú individuálny talent. Za mojich čias to boli triedy s tými talentovanými, čo neskôr iný pedagóg povedal, že to nie je dobre oddeľovať tých lepších, lebo potom nemotivujú tých horších," kritizuje ďalej Gašpar individuálnych prístup k talentovaným žiakom.

Podľa neho reformy v školstve "vytvárajú masy detí, ktoré majú duševné poruchy, problémy so vzdelávaním. Každý test, ktorý sa v porovnávaní s medzinárodnými testovaním hodnotí, je najhorší."

Prioritou by malo byť duševné zdravie

Podľa Márie Kolíkovej by sa mali riešiť aj problémy v polícii. "Keď sme teraz otvorili brány väzníc pre domáce väzenie, tu vôbec na to nemáme ľudí. My tu máme okolo 100 ľudí, okolo 100 ľudí pre celé Slovensko. Máme ich mať aspoň 300," poznamenala Kolíková.

Kolíková počas diskusie opakovane kladie dôraz na to, aby sa zvýšil počet psychológov na školách a že prioritou by malo byť dbanie na duševné zdravie žiakov. Nedostatok psychológov je dlhodobý problém, ktorý treba riešiť. "Priorita štátu musí byť dobre zaplatený učiteľ, dobre zaplatený psychológ, dobre zaplatený psychiater. A potom sa môžeme rozprávať, či štát urobil všetko pre to, aby takýmto veciam predchádzal," uviedla Mária Kolíková. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy