Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar nevylúčil vystúpenie z EÚ. Jeho výrok rozvíril napätie na politickej scéne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar v stanovisku pre verejnoprávnu STVR nevylúčil možnosť vystúpenia Slovenska z Európskej únie. Hovorí o tom, ako o krajom riešení. Týmito slovami reagoval na návrh strany SaS.
Strana Smer-SD v tejto chvíli podľa Tibora Gašpara nemá za prioritu a cieľ vystúpiť z Európskej únie alebo zo Severoatlantickej aliancie. Gašpar však dodal, že obe združenia sa vyvíjajú v čase a možno menia niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď do nich Slovensko vstupovalo.
Podľa Gašpara preto musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by eventuálne uvažovali aj o takom krajom riešení, ako je vystúpenie z únie. Gašpar týmito slovami reagoval vo verejnoprávnej STVR na iniciatívu strany SaS. Tá chce naše členstvo v EÚ a NATO zakotviť v ústave. Gašpar pripomenul, že Slovensko vstúpilo do únie na základe referenda a prípadné vystúpenie by podľa neho malo mať rovnaké pravidlá. Gašpar tvrdí, že úprava ústavy by mohla byť v tomto prekážkou.
Reakcie na seba nenechali dlho čakať
Pár hodín po odvysielaní jeho stanoviska prezident Peter Pellegrini na sociálnej sieti zdieľal Memorandum o zahraničnej politike Slovenska. V ňom vlani traja najvyšší ústavní činitelia vyhlásili, že budú spoločne podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Ešte večer zareagovala aj strana Hlas-SD.
"Strana HLAS presadzuje suverénnu zahraničnú politiku, v ktorej musia byť slovenské záujmy na prvom mieste. Odmietame však akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z EÚ alebo NATO," uviedla hovorkyňa strany Michaela Eliášová.
Spomedzi opozície na slová Tibora Gašpara ešte večer zareagovali hnutia KDH a Slovensko a dnes sa pridali ďalší. Podľa Kresťanskodemokratického hnutia ide o dôkaz rozpadu vládnej koalície.
Je to znak rozpadu vládnej koalície?
"Výrok Tibora Gašpara o možnom vystúpení z EÚ a NATO považujeme za dôkaz rozpadu vládnej koalície, keďže jeho vyjadrenie je v priamom rozpore s Programovým vyhlásením vlády a aj s postojom prezidenta SR. Je to manéver strany Smer-SD na zakrytie zbabraného konsolidačného balíčka, ktorý mnohé rodiny dovedie do existenčných problémov," tak znelo stanovisko KDH.
Podľa poslanca NR SR Gábora Grendela sú len dve možnosti: "1. Tibor Gašpar ako nováčik v politike si neuvedomuje váhu takýchto vyjadrení (hoci ako podpredseda NR SR patrí k vysokým ústavným činiteľom) pred medzinárodným spoločenstvom; 2. Tibor Gašpar vie, čo hovorí, nemá to z vlastnej hlavy, ale z hlavy svojho straníckeho šéfa a obom je jedno, aké to má dôsledky. Jedna možnosť horšia ako druhá."
Vyjadrilo sa taktiež hnutie PS:
Progresívne Slovensko (PS) ostro odmieta slová podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD), ktorý pripustil možnosť vystúpenie SR z EÚ a NATO. "Potvrdzuje sa, pred čím sme varovali, predseda vlády SR Robert Fico si pripravuje pôdu pre vyvedenie Slovenska z Európy," uviedlo hnutie na sociálnej sieti.