Analýzy 24: Tibor Gašpar údajne nevedel o príprave utajeného režimu schôdze
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Do ďalšej časti relácie Analýzy 24 s moderátorkou Luciou Stráňavovou prijali pozvanie podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) a predseda poslaneckého klubu strany Martin Dubéci (PS). Témou relácie bola mimoriadna schôdza v utajenom režime.
Tajná správa SIS v pléne
Tibor Gašpar uviedol ako podpredseda NR SR, že o prednesení tajnej správy v parlamente dopredu nevedel. O tom, že chce premiér Robert Fico hlasovanie v utajenom režime sa dozvedel až na mieste, keď to sám premiér vyhlásil.
"Toto sa nikdy nestalo v histórii Národnej rady, ani na odvolávaní, že niekto zrazu uprostred akejkoľvek rozpravy povedal, že teraz idem prednášať nejakú utajovanú skutočnosť. Vypnite kamery. Keď by bola nejaká utajovaná správa v minulom volebnom období, tak sa zvolá mimoriadna schôdza. Urobia sa k tomu všetky úkony, ktoré treba, alebo keď sa prednáša správa z Vojenského spravodajstva," uviedol Martin Dubéci v reakcii na utorkové dianie v parlamente. Dodal, že je šokovaný z toho akého má Slovensko premiéra.
"Povedzme si pravdu, čo to znamená. Prvé odvolávanie vlády sa malo diať bez prítomnosti médií, bez možnosti, aby verejnosť mohla posúdiť argumenty jednej alebo druhej strany, ktoré ste tam mali prichystané. Namiesto toho sa tu prinesie nejaká akože bizarná správa a zatvorí sa parlament pre verejnosť," zhodnotil Dubéci dianie.
Gašpar oponoval, že keby opozícia neodišla zo sály, mohli v diskusii pokračovať doteraz. Uviedol, že predseda PS Michal Šimečka vo svojom prejave urážal premiéra a členov koalície, a povedal veľa neprávd. "Ja som upozornil aj pána Šimečku, že nech sa drží vecnosti. Pána Kotlára napríklad nazval šarlatánom. Keby som citoval, čo všetko počúvam niekedy na Progresívneho pána Šimečku, tak by sa divil, aké výrazy by som povedal a povedal by som, že to nie sú moje výrazy, tak sa vyjadrujú občania," povedal Tibor Gašpar.
Predpripravená stratégia alebo skutočný výstup analytika?
"Ja neviem, do akej miery to bola stratégia," uviedol Tibor Gašpar. "To, čo bolo v tej správe, je bizarné, absurdné. Je to zneužitie spravodajskej služby. Ale vy ste predsedali, keď premiér tejto krajiny hovoril v pléne, že sprístupnil Národnej rade správu, ktorú napísal váš syn. A druhá vec, ja vás žiadam, apelujte na pána riaditeľa Slovenskej informačnej služby, aby tá správa bola zverejnená," dodal Martin Dubéci
"Vy musíte vedieť, ak ste členom kontrolného výboru na činnosť SIS, ako vznikajú spravodajské informácie, že to je nejaká dlhodobá činnosť. Z obsahu tej správy vyplývalo, že bola vytvorená na základe nejakej činnosti, listinných dôkazov a informačných technických prostriedkov. To znamená, že to sú veci, ktoré sú niekde dokázané, zachytené a ktoré sú interpretované analytikom SIS do nejakého výstupu," argumentuje Tibor Gašpar na komentár Martina Dubéciho.
Tibor Gašpar v skratke uviedol, čo sa nachádzalo v správe, ktorú premiér predniesol v pléne. "Dozvedeli sme sa čiastkové informácie k atentátu na Roberta Fica, k niektorým hybridným hrozbám a útokom, napríklad na kataster alebo školy. A potom tam bola časť k politickému extrémizmu," priblížil.
Poslanec koalície Ján Ferenčák má podozrenie na sledovanie jeho osoby
"Nemám mať obavu z toho, keď ako koaličný poslanec, ktorý nevyjadruje stopercentnú lojalitu vláde normálne na záznam povie, že má obavu, že bezpečnostné zložky sa oňho zaujímajú. V Rusku sa takéto veci dejú a nie v demokratickej krajine," povedal Martin Dubéci na podozrenia, že budú nasadené informačno-technické prostriedky na príslušníkov občianskej spoločnosti.
Porušujú Slováci protestami zákon?
"Protesty sú štandard demokracie a vy v momente, keď sa vám to nepáči, presne tak sa mrvte jak pán Fico v pléne, lebo ľudia sú jednoducho nespokojní s tým, čo robíte. Namiesto toho, aby ste si protest vypočuli, nejako na neho reagovali, tak začnete ukazovať prstom, pošlete tam spravodajskú službu, nech sa tomu venuje a vymýšľate si nejaké správy," povedal Martin Dubéci.
Martin Dubéci vyzýva Tibora Gašpara, že ak má podozrenie, že niekto naozaj porušuje zákon, treba podať trestné oznámenie. Podľa Martina Dubéciho má pravdepodobne Gašpar problém s konaním protivládnych protestov.
"Tu je na Slovensku proces, ktorý je veľmi podobný tomu, čo sa deje v Gruzínsku, čo sa deje v Rumunsku. Vy nechcete rešpektovať výsledky parlamentných volieb, nechcete pracovať ako opozícia štandardne a naďalej sa bude rozdeľovať spoločnosť," poznamenal Gašpar.
Nie je diaľnica, ale stavia sa nemocnica
"Za 14 rokov vlády ste neurobili nič a vy tu riešite Matoviča na plote. Riešite Trumpa, riešite všetko možné, no nezlepšuje sa to. Bežní ľudia vidia, že nefunguje zdravotníctvo, že ceny išli hore. Žijem v Košiciach, tam chodím po tej diaľnici, ktorá nikdy nebola postavená," hodnotí Martin Dubéci. "Odporúčam ľuďom, aby sa šli pozrieť do Prešova na stavenisko novej nemocnice. Tá nemocnica bude najmodernejšia a najväčšia," argumentuje Tibor Gašpar.
"Robert Fico, keď sa stal prvýkrát poslancom, ja som mal šesť rokov a bol premiérom počas celého môjho dospelého života. Nikto nemal taký vplyv na to, ako vyzerá táto krajina ako on," poznamenal Martin Dubéci po poznámkach na predošlú vládu, ktorá podľa Tibora Gašpara zadlžila štát.
Tibor Gašpar odmieta kritiku, že sa na Slovensku žije najhoršie
"Progresívne Slovensko vykresľuje, že utekajú tí mladí ľudia cez tú hranicu. Že tu na Slovensku žiaden mladý človek nie je, lebo všetci majú ten krásny život v členských krajinách. Ale veď únia bola o tom, aby každý išiel aj za vzdelaním, aj za prácou. Keď sa mu to páči, nech ide aj do iného štátu členského, nech sa vzdeláva, keď mu tam dajú vyšší plat. Bohužiaľ, to je tá takzvaná vnútorná migračná politika, ktorá sa tak trochu zneužíva aj proti nám, lebo my nevieme dať plat lekárovi taký ako dajú Nemci alebo Rakúšania. Tak nerozprávame hlúposti, že to je kvôli životu na Slovensku," odpovedá Tibor Gašpar na obvinenia, že mladí ľudia utekajú z krajiny kvôli politickej situácii.
"Vy vykresľujete Slovensko ako dieru na mape sveta, ako niekde, kde sa nedá žiť, ako niekde, kde je najhorší život. My nie sme Švajčiarsko. Odmietam takúto kritiku vo vzťahu k Slovensku," dodal Gašpar.
Martin Dubéci skritizoval aj stále plne nefunkčný kataster. Tibor Gašpar argumentoval: "Nabiehajú jednotlivé lokality postupne, pretože sa nanovo inštaluje dvetisíc terabajtov dát. Niet takej firmy ani systému na svete, ktorý by to dokázal rýchlejšie. Robia sa všetky údaje nanovo. Integrita zostala zachovaná týchto údajov a dávajú sa do systémov nové obranné prvky voči kyberútokom."
Ako by mohla ďalej prebiehať diskusia v parlamente?
Návrh na vedenie diskusie bol údajne aj taký, že bude diskusia prerušovaná, ak budú poslanci rozprávať o informáciách, ktoré je potrebné vysloviť v utajenom režime. Museli by sa však zhodnúť najskôr na forme toho, ako viesť diskusiu udržateľne.
"To je akože celkom reálne, či nájdeme tú formu, pri ktorej sa najprv budeme rozprávať v utajenom režime a v prípade, že bude ešte potreba komentovať to, čo sme počuli tak časť tej rozpravy potom opäť utajiť. Ja to nevylučujem. Ale obávam sa jednej veci, že keď koalícia dodrží ochranu utajovaných skutočností, že ju nedodrží niekto z opozície," hovorí Tibor Gašpar
"Ja čoho sa bojím je to, že teda kolegovia to neotvoria. Tým potvrdzujú to, že nechcú diskutovať o tých problémoch. Mimochodom, o ktorých som veľmi rád, že sme mali možnosť diskutovať a som videl, že keď diskutujeme o cestách po diaľniciach, o vlakoch, o nemocniciach, že to je nepríjemná diskusia pre vás a mi je jasné, že to nechcete mať v pléne," reagoval následne Martin Dubéci.
Bude mať koalícia dostatok hlasov v parlamente?
"Najbližšie týždne ukážu, ako na tom koalícia je, a to pripúšťam, že táto otázka nie je vyriešená definitívne. Komunikuje premiér aj s tou skupinou poslancov, ktorí majú problém podporovať programové vyhlásenie vlády. Chcem veriť, že dospejeme k rozumným dohodám, lebo ak by sme sa mali pri každom zákone zastaviť, či niekomu vyhovuje, nevyhovuje taká formulácia, tak treba otvorene povedať, že potom asi budú predčasné voľby. Ja neviem povedať, či budeme mať 76 o tri týždne, o štyri týždne," zhodnotil situáciu v koalícii Tibor Gašpar ohľadom počtu poslancov.
Ako obhajuje Tibor Gašpar svoje vyhlásenie o členstve v EÚ
"Opýtala sa ma iná televízia, že čo si myslím o ústavnom návrhu politickej strany SaS na zmenu ústavy a zakotvenie našej účasti v EÚ a NATO do ústavy. A ja som na to odpovedal, že už sme tu raz mali vedúcu úlohu KSČ v ústave a tiež sme ju odtiaľ vyhodili. Jednoducho, ak sme vstupovali do EÚ cez referendum, tak som povedal, že ak by raz taká situácia mala nastať, tak to zas môže byť len rozhodnutie občanov cez referendum, nie politikov, lebo zakotvenie tejto veci do ústavy by boli rozhodnutia v parlamente, nás politikov. Geograficky je Slovensko tu, kde je. Sme členmi," vysvetlil svoje slová Tibor Gašpar.