Po zasadnutí Bezpečnostnej rady prezident vyhlásil, že situácia v krajine je vážna
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Na Slovensku existuje skupina ľudí, ktorá chce vyhrocovať napätie v krajine, a je tu snaha zaútočiť na ústavné zriadenie. Po rokovaní štvrtkovej Bezpečnostnej rady SR o tom informoval prezident SR Peter Pellegrini.
Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR
Prezident tvrdí, že ak by situáciu nepovažoval za vážnu, tak by bezpečnostnú radu nezvolával. Premiér Robert Fico uviedol, že vláda SR nebude robiť žiadne kroky týkajúce sa ústavného práva zhromažďovať sa a organizovať protesty. Hovoril o obave z možného pokusu zorganizovať na Slovensku prevrat. Apeloval na občanov, aby sa nenechali zneužiť skupinami na útok proti ústavnému zriadeniu SR.
Prezident potvrdil aktivitu zo zahraničia
Za organizáciou protestov je podľa Pellegriniho štruktúra osôb, organizácii aj finančné toky, ktoré potvrdzujú, že nejde o spontánne aktivity, ale o cielenú riadenú skupinu ľudí. Preukazujú snahy eskalovať atmosféru v spoločnosti, zvyšovať napätie a nejakým spôsobom zaútočiť na ústavné zriadenie SR, skonštatoval. "V politike som už dlho a nezvyknem nejakým spôsobom konať panicky alebo veci zjednodušovať či preháňať, ale pre informácie, ktoré Slovenská informačná služba poskytla, bolo nevyhnutné, aby sa bezpečnostná rada v tomto širšom formáte stretla," povedala hlava štátu.
Potvrdil, že na Slovensku operujú aj ľudia, ktorí nie sú pôvodom zo Slovenska. Pôsobia aj v iných krajinách, kde sa spolupodieľajú na organizovaní protestných akcií. "V mnohých veciach prebiehajú ďalšie úkony," uviedol.
Nie je potrebné vyhlásiť výnimočný stav
Vláda dostala úlohu od Bezpečnostnej rady SR, aby na nasledujúce rokovanie pripravila návrh opatrení k stabilizácii situácie na Slovensku v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby.
Situácia podľa prezidenta vykazuje známky cieleného organizovania eskalácie napätia s cieľom stupňovať prejavy nesúhlasu a ísť až za hranicu pokojných mierumilovných protestov a pokračovať v ďalších nátlakových akciách. Podľa prezidenta Petra Pellegriniho, situácia na Slovensku ešte nedospela do štádia, keď treba vyhlásiť výnimočný stav, povedal prezident Pellegrini k informáciám o plánoch zvrhnúť vládu.
Zhromažďovania zakázať neplánujú
Prezident upozornil, že Slovensko musí zostať demokratickou krajinou a musí platiť pravidlo, že moc pochádza z ľudí a ľud ju prejavuje v demokratických voľbách. "Žiadna krajina nemôže tolerovať, ak má zistenia, že sa niekto pokúša meniť mocenské pomery v krajine inak, ako je to demokratickými voľbami," podotkol Peter Pellegrini. Žiadna krajina tiež podľa neho nemôže tolerovať zistenia, že na jej území pôsobí skupina ľudí, ktorej cieľom je predčasne a nátlakovo zvrhnúť aktuálnu vládu a vyvolať politickú krízu. Zároveň deklaruje, že plne podporuje právo ľudí na pokojné demonštrovanie.
"Máme tu štruktúru financovanú zo zahraničia napojenú na slovenskú opozíciu, ktorá chce zneužiť protesty, na ktoré ľudia majú právo. Je to veľmi jednoduché, pokúsia sa o akúsi potýčku, potom dôjde k pokusom dostať sa cez ploty do budov úradu vlády, Národnej rady, Prezidentského paláca, potom budete svedkami vynášania týchto protestujúcich bezpečnostnými zložkami. Nebude tu 20 kamier ako teraz, ale 1740 kamier z celého sveta. Vytvorí sa obraz slovenskej vlády, že je fašistická, násilnícka, lebo robí poriadok a nechce dovoliť útok na ústavné zriadenie a sme tam, kde ste boli v roku 2018. Prepáčte, my si krajinu rozvracať nedáme," poznamenal premiér Robert Fico.
Správa nevychádza z otvorených zdrojov
Správa a informácie od SIS podľa prezidenta nevychádzajú z otvorených zdrojov. Ide o informácie, ktoré bezpečnostné zložky získavajú oprávnenými a zákonnými prostriedkami. "Je povinnosťou všetkých bezpečnostných zložiek, aby ochraňovali ústavné zriadenie Slovenskej republiky," poznamenal.
Hlava štátu tiež vyzvala ľudí, aby sa na protestoch nenechali zneužiť a vyprovokovať sa. Nikto nejde ľudí zatvárať ani im zakazovať zúčastňovať sa na protestoch, tvrdí Pellegrini. Zároveň informoval, že všetci, ktorí sa na bezpečnostnej rade stretli, potvrdzujú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska vychádzajúcu z členstva v Európskej únii a NATO. Potvrdzujú aj nevyhnutnosť aktívneho prístupu SR k výzvam, ktorým budú organizácie čeliť.
Fico hovoril o dôkazoch, ktoré sa prezentovali aj na štvrtkovom zasadnutí. Informoval aj o uznesení prijatom Bezpečnostnou radou SR. V ňom okrem iného potvrdili zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska vychádzajúcu z členstva v Európskej únii a NATO a odmietli šírenie nepravdivých informácií v tejto súvislosti. "V tomto ustanovení uznesenia veľmi jasne odmietame klamstvá, ktoré šíri slovenská opozícia. Táto vláda nikdy nerobila a nebude robiť žiadne kroky, ktoré sa týkajú zahraničnopolitickej orientácie Slovenska a už vôbec nie také kroky, ktoré by spochybňovali naše členstvo v Európskej únii a v NATO," vyhlásil.
Celé vyjadrenie prezidenta Petra Pellegriniho po zasadnutí Bezpečnostnej rady si môžete pozrieť tu:
Vyjadrenie predsedu NR SR Petra Žigu a podpredsedu NR SR Andreja Danka si môžete pozrieť tu:
Vyjadrenie premiéra Roberta Fica si môžete pozrieť tu: