Matúš Šutaj Eštok verí, že v poslaneckom klube Hlasu už nebudú ďalšie zmeny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Predseda koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok verí, že v poslaneckom klube Hlasu-SD už nenastanú žiadne zmeny po vylúčení poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša zo strany. Označil ich za vydieračov, ktorí sa neriadili hodnotami strany a prišli do Hlasu-SD krátko pred voľbami, vyhlásil to v sobotu (25. januára) po pracovnom kongrese strany.
Poslanci Ján Ferenčák a Roman Malatinec (obaja Hlas-SD) sú podľa Šutaja Eštoka vítaní na diskusiu. Šéf strany im odkázal, že si majú vybrať, či chcú byť medzi ľuďmi, s ktorými zakladali Hlas-SD, pokračovať v odkaze zakladateľa strany a súčasného prezidenta Petra Pellegriniho alebo chcú byť "v partii dvoch vydieračov, ktorým ide o mocenské pozície".
Zo strany vylúčili len dvoch spomedzi štvorice nespokojných poslancov, pretože Malatinec a Ferenčák zakladali stranu, prešli si s nimi spoločnú cestu a vážia si ich.
"Majú podanú ruku," skonštatoval Šutaj Eštok. Myslí si, že sa nechali ovplyvniť "dvomi vydieračmi".
Migaľ a Šalitroš sa podľa neho dostali do Hlasu-SD ako "trójske kone". Chceli, aby Malatinec a Ferenčák prišli na kongres a tlmočili svoje výhrady. Šéf strany odmietol, že by Ferenčákovi ponúkal funkciu. Šalitrošovi podľa jeho slov ponúkali post štátneho tajomníka na ministerstve hospodárstva. Rozhodnutie o vylúčení prijali jednohlasne, po kongrese stoja pevní a jednotní.
Šutaj Eštok víta, že ani jeden z týchto poslancov nechce podporiť pád vlády.
"Apelujem na to, že sa dostali do parlamentu iba vďaka Hlasu a vtedajšiemu predsedovi Petrovi Pellegrinimu," uviedol s tým, že si majú uvedomiť, koho reprezentujú.
Dodal, že rozhodnutie o vylúčení urobili pre dobro Hlasu-SD, no sú politickí realisti a chcú zachovať stabilitu koalície.
Predseda Hlasu-SD sľubuje, že bude debatovať s predsedom Smeru-SD a premiérom Robertom Ficom a šéfom SNS Andrejom Dankom o tom, ako bude koalícia ďalej fungovať a presadzovať zákony.
"Snažili sme sa do posledného dňa, aby boli štyria poslanci pevnou súčasťou klubu. No nenecháme sa vydierať," reagoval.
"O tom sa budeme baviť so svojimi koaličnými partnermi," odpovedal na otázku, ako bude parlament fungovať.
Predčasné voľby by podľa Šutaja Eštoka boli rezignáciou na to, čo sľubovali ľuďom.
Hlas-SD oznámil vylúčenie dvoch poslancov zo strany v piatok (24. 1.) počas pracovného kongresu. Dôvodom boli ich požiadavky na vlastné personálne nominácie na štyri kľúčové posty: minister vnútra, podpredseda NR SR, riaditeľ vojenského spravodajstva a podpredseda strany Hlas-SD.
Zmenu volebného systému i rovnaké odmeňovanie mužov a žien
Koaličný Hlas-SD navrhne zakotviť do Ústavy SR právo žien na rovnakú plácu za rovnako odvedenú prácu ako muži, tiež posilnenie regiónov cez zmenu volebného systému, zákaz diskriminácie na základe zdravotného postihnutia a veku a tiež rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelaniu.
Po pracovnom kongrese strany to v sobotu vyhlásil jej predseda Matúš Šutaj Eštok.
O svojich návrhoch na zmenu ústavy chce Hlas-SD debatovať v koalícii. Šutaj Eštok zdôraznil, že strana je po kongrese pevná a jednotná a s touto "znova nadobudnutou jednotou" chce presadiť ďalšie priority.
"Zamerajme sa na ďalšie skupiny, ktoré naozaj potrebujú pomoc štátu na svoj dôstojný život," povedal a spomenul najmä neúplné rodiny, seniorov či mladé rodiny.
Jeho strana chce aktívne presadzovať, aby mal každý región zastúpenie v parlamente, na čo treba upraviť ústavu.
Pozrite si celú tlačovú besedu po kongrese klubu Hlas- SD:
Slovensko ako stabilná časť EÚ
Šutaj Eštok pripomenul, že aj Hlas-SD a jeho voliči sú Európa a Slovensko je stabilný člen EÚ i schengenského priestoru. Reagoval tak na témy piatkových (24. 1.) protestov. Jedným z pilierov Hlasu-SD je podľa neho integračný pilier a vždy bude zástancom členstva v EÚ a NATO, pretože je to náš civilizačný priestor, v ktorom chce naďalej byť.
"Hlas nikdy nebude súčasťou vlády, ktorá by chcela Slovensko vyviesť z EÚ alebo Severoatlantickej aliancie," vyhlásil s tým, že SR musí v týchto inštitúciách hovoriť suverénnym hlasom a hájiť svoje národné záujmy.
Líder Hlasu-SD deklaroval, že nielen jeho strana, ale aj celá vláda opakovane ubezpečuje občanov, že žiaden zahraničnopolitický obrat Slovenska sa nechystá a nie je ani témou. Zakotvené je to podľa neho vo viacerých dokumentoch vrátane záverov nedávnej Bezpečnostnej rady SR.
Nepopiera, že jedným zo zásadných problémov našej spoločnosti je vnútorná rozorvanosť a nevraživosť.
"Vedome sme konali tak, aby sme toto napätie v spoločnosti nezvyšovali, ale utlmovali ho," povedal.
Koaličným partnerom odkázal, že spory sú prirodzené, ale patria za zatvorené dvere koaličnej rady a dohody sa majú dodržiavať.
Hlas-SD chce podľa neho prispieť k zmierneniu napätia v spoločnosti, a tým je skutočné riešenie problémov ľudí. Pripomenul, že medzi prvými splnila jeho strana hlavný predvolebný sľub, a to zavedenie 13. dôchodkov.
Pozrite si rozhovor s odborníkom na politický marketing Karolom Wolfom:
Premiér chce, aby mu Hlas-SD vysvetlil vylúčenie dvoch poslancov
Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce, aby mu Hlas-SD vysvetlil vylúčenie Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša (obaja Hlas-SD) z poslaneckého klubu.
"Keby nás bolo sto vo vládnej koalícii tak si viem predstaviť, že sa s niekým rozlúčime, ale je nás 79 a dvoch už vylúčili a ešte stále nie je vyriešený problém s Rudolfom Huliakom (nezaradený) a ďalšími dvoma," povedal Fico v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
Nevie, čo s poslancami
Zároveň nevie, čo spraví Hlas s poslancami Jánom Ferenčákom a Romanom Malatincom.
Strany SNS a Hlas-SD si podľa Fica nevedia udržať počty poslancov, s ktorými vstúpili do vládnej koalície. Za toto podľa vlastných slov nenesie zodpovednosť.
"Za to zodpovedajú Andrej Danko a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). (...) Ja im opakujem, nechcite odo mňa, že budem riešiť vaše vnútorné problémy," uviedol Fico.
Tvrdí, že šéfovia koaličných strán majú čas na vyriešenie situácie do konca marca.
Fico si chce zároveň počkať na priebeh februárovej schôdze parlamentu. Má sa na nej rokovať o zdravotníckych zákonoch a stavebnom zákone.
"Rezať sa bude všetko v marci," poznamenal.
Predčasné voľby považuje sa technické riešenie, ale nie politické
Predseda vlády zároveň avizoval zmeny v ústave. Bude sa usilovať o ich podporu naprieč celým politickým spektrom. Na otázku, či už o podpore rokoval s opozičným KDH, odpovedal, že sú zatiaľ v kontakte na odbornej línii.
"Máme rozdielny pohľad na to, ako zakotviť do ústavy, že v morálnych a etických otázkach platí vždy suverenita SR a nemôže to nejaký akt Európskej únie upraviť inak. Čiže toto chceme upraviť. Ak sa nám bude pozdávať úprava KDH, bez problémov ju vložíme do tohto návrhu," priblížil Fico.
Pozrite si reakcie ďalších poslancov: