Poslanci rokovali o stavebnom a zdravotníckom zákone. Bude sa dať ďalej vládnuť?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Parlament dnes otvoril rokovanie až na druhý pokus, poslanci rokujú o stavebnom aj zdravotníckom zákone. Aké sú koaličné dohody a bude sa dať takto vládnuť?
Opýtame sa Jána Richtera zo Smeru-SD a Martina Dubéciho z PS. Mimoriadna schôdza parlamentu, ktorá mala byť pôvodne riadnou februárovou schôdzou, sa nakoniec venovala len piatim bodom. To vyvolalo otázky o fungovaní vládnej koalície a jej schopnosti presadzovať legislatívnu agendu.
"Päťdesiatdva poslancov podalo návrh na mimoriadnu schôdzu, kde bol záujem, aby sa prerokovali tie najpálčivejšie problémy. A to je dneska legislatíva, ktorá súvisí so zdravotníctvom a legislatíva, ktorá súvisí so stavebným zákonom. Myslím si, že v jednom aj druhom prípade netreba vysvetľovať, prečo. U zdravotníctva sú nejaké termíny, ktoré dohodol pán minister s Lekárskym odborovým zväzom, dokedy sa majú tie veci prerokovať a schváliť v parlamente. No a čo sa týka stavebného zákona, my v podstate opravujeme niečo, čo sa schválilo v predchádzajúcom období a je nevykonateľné. To znamená, že do 1.4. je nevyhnutné, aby bol platný nový zákon, respektíve tento inovovaný, ktorý bude realizovateľný, pretože inak by sa mohlo stať, že stavebné konanie a vôbec celý ten proces by na Slovensku povstal, čo asi v tomto prípade nie je možné," vysvetlil Ján Richter (SMER-SD).
Opozícia tento postup kritizovala, a označila ho za dôkaz paralýzy vládnej koalície
"No poďme to dať do nejakého kontextu, lebo pán kolega to povedal tak, že tak 50 poslancov si povedalo, že budú 52. Pardon, že ide rokovať len o týchto piatich bodoch. No to mala byť štandardná schôdza. To je proste fakt. Na štandardnej schôdzi sa má preberať 100 – 120 bodov. Dnes len v druhom čítaní máme 25 vládnych návrhov, ktoré by mali byť schválené. Malo byť prvé čítanie, opozičné návrhy. To, čo sa tu deje dnes, je proste prejav paralýzy koalície. To sa inak nedá nazvať," reagoval Martin Dubéci (PS).
Nestabilita koalície a riziko kolapsu
Koalícia sa už niekoľko mesiacov stretáva s vnútornými problémami, ktoré ovplyvňujú aj legislatívny proces. Viacerí poslanci vládnej koalície odišli alebo boli vylúčení zo svojich klubov, čím oslabili väčšinu potrebnú na schvaľovanie zákonov.
"Dovolím si povedať, že to kolegovia nevyriešili a domáca úloha sa im vrátila späť. Teraz si všetci opäť dávajú nechty, že či teda to zvládnu do toho marca. A keď to podľa mňa do toho marca nezvládnu, tak to potom budeme riešiť všetky tie scenáre, ktoré už ostatne aj sám premiér načrtol," upozornil Dubéci.
Richter však tvrdí, že situácia nie je taká dramatická: "Myslím si, že ani oni o tom nevedeli. Z hľadiska vnútornej komunikácie v tom klube majú ako v tomto prípade čo riešiť. Možno to ešte bude stabilnejšie, ale to nechajme, to život ukáže," tvrdí Richter.
Voľba predsedu parlamentu a vnútrokoaličné spory
Jednou z nevyriešených tém je voľba predsedu parlamentu, ktorá sa odkladá už niekoľko mesiacov.
"Smer nemá absolútne žiadne výhrady. Po prvé, akceptovali sme to, čo je v koaličnej zmluve. To sa týka napríklad predsedu parlamentu. Hlas má záujem, aby sa hlasovalo čím skôr o predsedovi parlamentu. Rozumiem, možno SNS má záujem, aby sa hlasovalo čím skôr o tej televíznej a rozhlasovej rade. To znamená, keď budeme hlasovať aj o jednej, aj o druhej veci, tak sa vec vybaví a nemal by byť problém," vyhlásil Richter.
Dubéci na to reagoval: "Asi je nejaký problém v Hlase, že nie sú schopní si zvoliť predsedu, lebo by som čakal, že Hlas povie – tak poďme voliť. Ja som úprimne čakal, že to bude.
Obvinenia z politickej korupcie a rozdávanie postov
Opozícia spochybnila aj nominácie do štátnych podnikov a podozrenia z politickej korupcie.
"Ak tomu predchádza nespokojnosť a verejné tlačenie z nespokojnosti, nespokojnosť opozície, nie tých poslancov, ktorí nejakým spôsobom blokujú činnosť koaličného klubu, podmieňujú hlasovanie aj niečo, čo smrdí v súvislosti s peniazmi, čiže úplatok ako priamo fyzicky. Absolútne podporujeme orgány činné v trestnom konaní vrátane Generálnej prokuratúry, aby konala," tvrdí Richter.
Dubéci vníma situáciu inak: "Mne je to jedno, či to je fanúšik PS alebo Smeru, nech tam je aj 10 rokov a nech to robí poriadne. Vaša filozofia je, že proste si to obsadíte. To rešpektujem, však to chcete, tak to máte. A čoho sa naozaj desím je to, že sa pán Huliak hodí o zem a povie, že kým on nebude hlasovať s vami v koalícii, pokiaľ teda v tomto štátnom podniku nebudú jeho ľudia, ja neviem, či to je korupcia, to nech posúdia právnici, ale voľným okom vidím, že to nie je v poriadku.
Zahraničná politika a spory o smerovanie Slovenska
Jednou z tém, ktorá v posledných dňoch rezonovala, bola aj zahraničnopolitická orientácia Slovenska. Opozícia tvrdí, že vláda svojimi krokmi ohrozuje postavenie krajiny v EÚ a NATO, čo viedlo aj k zvolaniu okrúhleho stola prezidentom Petrom Pellegrinim.
"Vy ste mali účasť na tom stretnutí, mali ste sa priamo na mieste vyjadriť. Len skôr to vidím tak, že tá účasť vašej strany nebola preto, aby ste naďalej mohli organizovať protesty a kričať o tom, ako chce niekto vystúpiť z EÚ alebo z NATO, čo nie je pravda. Čo bol cieľ toho stretnutia u prezidenta? Aby sa tieto otázky vysvetlili," vyhlásil Richter.
Dubéci však oponoval: "Čo ja budem hovoriť premiérovi tejto krajiny. Hovorím to ako opozičný politik. Ja by som čakal, že sa tým bude zaoberať. Ja by som čakal v parlamente, lebo pán premiér stále hovorí, že on nie je predseda koalície, on je predseda vlády. Však tie voľby vyhral a tej moci sa chopil a chce tú moc. Tak ja by som potom čakal, nech tú moc vykonáva naozaj jemnejším prístupom."
Budúcnosť vlády a scenáre do budúcnosti
Koalícia teraz stojí pred kľúčovým momentom. "Marcová schôdza bude riadna. Ak nie, bude to vážny problém a budeme musieť hľadať riešenia," vyhlásil Richter.
Opozícia však zostáva skeptická. "Mám pocit, že schôdza riadna nebude. Stále sa riešia koaličné spory a odkladá sa všetko podstatné," uzavrel Dubéci.