Polojasno
Bratislava
Agáta
5.2.2025
Analýzy 24: Opozícia varuje pred odklonom Slovenska od EÚ a NATO, koalícia to odmieta
Zdielať na

Analýzy 24: Opozícia varuje pred odklonom Slovenska od EÚ a NATO, koalícia to odmieta

BRATISLAVA / V nedávnej politickej diskusii sa stretli minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) a opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS), aby diskutovali o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Kľúčové body debaty zahŕňali obavy opozície z možného odklonu Slovenska od Európskej únie a NATO, ako aj odpovede vládnej koalície, ktorá tieto tvrdenia odmieta.

Opozícia: Slovensko sa odkláňa od Západu

Podľa poslanca Krúpu sa Slovensko dostáva do izolačnej pozície v rámci Európskej únie aj NATO.

"Táto vláda sa správa, akoby sme už neboli členmi NATO. Ich vyjadrenia spochybňujú naše spojenectvá a spôsobujú, že naši partneri nás vnímajú ako nespoľahlivých," vyhlásil Krúpa.

Krúpa upozornil aj na nedávne stretnutia premiéra Roberta Fica s ruskými predstaviteľmi.

"Robert Fico a jeho vláda neustále flirtujú s Ruskom. Nie je normálne, aby premiér cestoval do Moskvy a odmietol informovať o obsahu rokovaní verejnosť aj našich spojencov. Takéto kroky nás izolujú od demokratického sveta, " podotkol Krúpa. 

Opozícia taktiež upozorňuje na neúspory vlády v oblasti energetickej politiky, predovšetkým na snahu naďalej sa spoliehať na ruský plyn.

"Kým iné krajiny sa snažia o energetickú nezávislosť od Ruska, naša vláda udržiava úzke kontakty s Gazpromom a brzdí diverzifikáciu zdrojov energií. Takéto kroky nás v konečnom dôsledku oslabujú," dodal Krúpa.

Okrem energetiky sa opozícia kriticky vyjadrila aj k otázke obrany.

"Vláda neustále podkopáva dôveru v NATO. Namiesto jasného potvrdenia našich záväzkov sa premiér vyjadruje v nejednoznačných frázach, ktoré vyvolávajú pochybnosti o našom záväzku voči Aliancii," varoval Krúpa.

Opozícia tiež poukázala na otázky právneho štátu a reforiem súdnictva.

"Každý krok tejto vlády smeruje k obmedzeniu nezávislosti justície. Ak budeme pokračovať v tomto trende, Slovensko sa môže dostať do konfliktu s Bruselom a čeliť sankciám," povedal Krúpa.

Opozícia sa dotkla aj témy vzťahov s Čínou, pričom kritizovala vládu za jej snahy o nadviazanie užších obchodných vzťahov.

"Slovensko nesmie podliehať tlakom autoritárskych režimov. Naša orientácia musí byť jasná – na Západ, nie na štáty, ktoré nerešpektujú základné ľudské práva," zdôraznil Krúpa.

Koalícia: Opozícia vedome zavádza

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár odmietol tvrdenia opozície a označil ich za "nepravdivé a účelové".

"Nikto v tejto vláde nikdy nepovedal, že Slovensko opustí EÚ alebo NATO. Opozícia vedome zavádza verejnosť a šíri paniku," uviedol Blanár.

Minister sa taktiež vyjadril k otázke energetiky, kde tvrdil, že vláda aktívne rokuje aj o alternatívnych zdrojoch plynu, vrátane dodávok z Azerbajdžanu.

"Našou prioritou je zabezpečiť stabilné a cenovo dostupné dodávky energií. Každé rozhodnutie je robené s ohľadom na ekonomické záujmy Slovenska," dodal.

Blanár taktiež reagoval na Krúpovu kritiku ohľadom stretnutí s ruskými predstaviteľmi.

"Diplomacia znamená udržiavať dialóg so všetkými krajinami. Nie sme izolovaní a nikdy nebudeme. Našou prioritou je chrániť národné záujmy Slovenska," povedal minister.

Minister sa vyjadril aj k otázke obrany.

"Slovensko je a zostane pevnou súčasťou NATO. Neexistuje žiadna zmena našich záväzkov a všetky dohady o našom odklone sú len politickými hrami opozície, " objasnil Blanár. 

Koalícia tiež reagovala na kritiku opozície ohľadom reforiem súdnictva.

"Naša reforma má za cieľ posilniť transparentnosť justície, nie ju oslabiť. Každé opatrenie prechádza kontrolou a konzultáciami s odborníkmi," zdôraznil Blanár.

Blanár sa tiež vyjadril k otázke vzťahov s Čínou.

"Sme súčasťou globálnej ekonomiky. Ak chceme prosperitu, musíme budovať vzťahy so všetkými kľúčovými hráčmi, vrátane Číny. To neznamená, že sa vzdávame našich európskych hodnôt," povedal minister.

Sankcie, vzťahy s EÚ a ekonomika

V diskusii sa riešili aj otázky sankcií voči Rusku a postavenia Slovenska v rámci európskej politiky. Krúpa kritizoval niektoré výroky členov vlády, ktoré spochybňovali sankčnú politiku Európskej únie.

"Je neprijateľné, aby Slovensko oslabovalo jednotný postoj Európy voči ruskému agresorovi. Tieto kroky podkopávajú našu dôveryhodnosť," povedal opozičný poslanec.

"Sankcie musia byť efektívnym nástrojom, nie mechanizmom, ktorý poškodzuje našich vlastných občanov. Musíme vždy zvážiť všetky dopady našich rozhodnutí, " reagoval Blanár.

Diskusia ukázala, že Slovensko stojí na križovatke. Zatiaľ čo opozícia varuje pred izoláciou, koalícia ubezpečuje, že Slovensko zostáva pevným členom EÚ a NATO. Témy ako energetika, obrana, migrácia, súdnictvo a vzťahy s Čínou ostávajú naďalej predmetom intenzívnych debát.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy