Analýzy 24: Zmeny v koalícii a spory o miesto predsedu parlamentu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Čakajú koalíciu zmeny? Do relácie Analýzy 24 s Luciou Stráňavovou prijali pozvanie poverený predseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD) a predseda strany SaS Branislav Gröhling.
Stabilita koalície
"Vládna koalícia môže rozprávať, že je stabilná, ale stabilná určite nie je. Keby bola stabilná, tak už tu máme za sebou všetky voľby v jednotlivých inštitúciách, či už Slovenskej televízie alebo Fondu na podporu, alebo všetky ostatné zákony, ktoré posunuli až na koniec marca, pretože neboli dohodnutí. Aj to, že sa dohodli na dvoch oblastiach, na tom zdravotníctve a stavebníctve, sme videli, že ten prvý pokus nebol otvorený," upozornil Branislav Gröhling, predseda strany SaS.
Poverený predseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD) však tvrdí, že situácia nie je až taká vážna: "Áno, schôdza prebehla v zásade veľmi konštruktívne a ja to vnímam tak, že vládna koalícia disponovala 79-kou. Ak naznačujete, že to nevyzerá úplne stabilne, ja poviem, že sa rokuje priebežne s kolegami, poslancami, ktorí vyslovujú nejaké iné pohľady a názory na fungovanie a na niektoré zákony."
Národná rada stále nemá riadne zvoleného predsedu
"Keď bude v rámci koalície dohoda, budete o tom informovaní a dôjde aj k voľbám, či už predsedu parlamentu alebo iných inštitúcií," tvrdí Žiga.
Gröhling si však myslí, že odkladanie voľby len dokazuje nefunkčnosť koalície: "Keby všetko bolo v poriadku, tak aj tá schôdza by bola otvorená s tými sto bodmi, ktoré sa posunuli. Aj by ste si zvolili všetky všetky pozície v rámci inštitúcií. Konečne by sme mali predsedu Národnej rady, ktorý trištvrte roka tu nie je a povedzme si, že je to jeden z tých najvyšších ústavných činiteľov, ktorý by mal zastávať aj zahranično-politickú orientáciu Slovenska aj v rámci Národnej rady."
Parlament sa zaoberal aj legislatívou v oblasti zdravotníctva
Žiga sa vyjadril: "V tejto chvíli je to celé vyriešené. Ja si nemyslím, že lekári kvôli 60 eurám chceli dostať naše zdravotníctvo do stavu, že by bolo paralyzované, a tým pádom aj lekári mali snahu sa dohodnúť. Po dohode sme to dohodli."
Gröhling však upozorňuje, že zdravotníctvo sa dlhodobo nachádza v kritickom stave: "Keď si pozriete všetky nejaké výzvy alebo zbierky ľudí, tak v Košiciach sa zbierajú na novorodenecké oddelenie. A vy tu rozprávate, že podporujete zdravotníctvo. Toto nie je podpora zdravotníctva."
Vláda prijala opatrenia na konsolidáciu verejných financií
"Máme plán a plánujeme, staviame nové nemocnice, rekonštruujeme nemocnice. Myslím si, že peňazí do zdravotníctva ide dostatok a to, či niekto hovorí, že to má byť dopad 600 miliónov alebo stovky miliónov na konci dňa je to vyriešené, zákon je prijatý, lekári nedávajú výpovede a to bolo zmyslom toho, čo sme chceli dosiahnuť," vyhlásil Žiga.
"Vy ste vytvorili nové ministerstvo, schválili vyššie platy ministrom. Teraz chcete, aby si konsolidáciu odskákali ľudia? Keď tu hovoríte o cestovnom ruchu, tak ja som iba zažil výlety vášho predsedu na formulu F1 do Nemecka, a výlety premiéra za agresorom v strednej Európe alebo v Európe Vladimirom Putinom," reaguje Gröhling.
Koalícia čelí kritike v oblasti zahraničnej politiky
"Nikto nespochybnil naše členstvo v EÚ ani v NATO. Premiér Fico sa vyjadril jasne," tvrdí Žiga.
Gröhling však poukazuje na rozpor medzi slovami a činmi: "Nemôže premiér krajiny prísť do Bruselu, tam schváliť sankcie proti Rusku, a potom si podávať ruky s Vladimírom Putinom. Nemôže v Bruseli schváliť pomoc Ukrajine, a prísť potom na Slovensko a rozprávať, že na Slovensku sa zle ľuďom žije preto, lebo podporujeme Ukrajinu."
Napätie sa prejavuje aj vo vzťahoch medzi Slovenskom a Českou republikou
Žiga nesúhlasí: "Vzťahy s českým parlamentom sú pracovné. Stretávame sa na úrovni výborov a delegácií."
Gröhling oponuje: "Premiéri si vymieňajú ostré slová, ale my v parlamente máme dobré vzťahy. Nechceme, aby napätie medzi vládami ovplyvňovalo dlhodobo dobré vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi."