Zatiahnuté
Bratislava
Dezider
11.2.2025
Slovenskí europoslanci reagovali na zavádzanie ciel zo strany USA
Zdielať na

Slovenskí europoslanci reagovali na zavádzanie ciel zo strany USA

ŠTRASBURG / Európska únia (EÚ) by mala reagovať na zavádzanie amerických ciel spoločne a jednotne, aby jej reakcia mala zmysel. Zhodli sa na tom slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) naprieč politickými frakciami, informuje zo Štrasburgu spravodajca TASR.

Podľa Ódora jednou z možností sú protiopatrenia 

Europoslanci to uviedli po utorňajšom vystúpení eurokomisára pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroša Šefčoviča v pléne EP zameranom na obchodné záležitosti. Ľudovít Ódor (PS) pripomenul, že Trump prvé sľuby o zavádzaní ciel splnil a vyjadril obavy, že USA zavedú aj clá na európske autá. Zároveň vyjadril nádej, že existuje priestor na rokovania medzi EÚ a USA. "Je to nevýhodné pre všetkých, celý svet bude strácať, ak sa jednotlivé krajiny budú uzatvárať. Pre mňa je najbolestivejšie to, že už nemáme nejaké pravidlá v medzinárodnom obchode. Potom ani investície nefungujú dobre. Najviac na to doplatia menej bohaté krajiny a tiež americkí spotrebitelia," vysvetlil.

Podľa neho je správne hovoriť o protiopatreniach EÚ, lebo "iné veľmoci nemôžu tancovať na našich hlavách". "Protiopatrenia áno, ale treba využiť všetky rokovacie pozície, aby nedošlo k zavedeniu ďalších ciel a Únia by sa mala usilovať uchovať pravidlá v medzinárodnom obchode, aby sa obchodovalo podľa nich, a nie podľa pocitov," dodal.

"Trump neberie ohľad na nikoho a na nič"

Monika Beňová (Smer-SD) upozornila, že si ako poslankyňa pamätá aj na prvé Trumpovo obdobie, keď EÚ budovala strategickú autonómiu na svoje posilnenie, no nakoniec "z toho nič nebolo" a teraz Európska komisia prišla s návrhom "strategického kompasu", čo vníma skôr ako marketing, než snahu veci riešiť. "Neviem, ako dopadnú Trumpove rozhodnutia, bude to závisieť aj od vývoja americkej ekonomiky. Trump neberie ohľady na nikoho a na nič. Už vôbec nie na EÚ, viackrát naznačil že ako svojich partnerov vníma skôr členské štáty. Vyzerá to tak, že EÚ je v defenzíve a americký prezident si vyberá, s kým bude rokovať a s kým nie. Ideálne by bolo, keby sa lídri na samite dohodli, že ich odpoveďou bude, že poďme vystupovať jednotne," opísala situáciu.

Spresnila, že už teraz sú náznaky, že napríklad pri predaji amerických čipov budú mať členské štáty rôzne podmienky ich nákupu, niektoré budú znevýhodnené, čo Úniu rozdeľuje. A to aj napriek existencii jednotného trhu EÚ, lebo USA si ako partner môžu nastoliť jasné obchodné podmienky. Europarlament podľa nej na to dosah nemá, jednotu musia nájsť a dohodnúť lídri členských krajín eurobloku a ak do toho nepôjdu spoločne, tak to nemá zmysel.

​Clá sa dotknú najmä Slovenska 

Kvestorka EP Miriam Lexmann (KDH), ktorá sa práve vrátila zo Spojených štátov, uviedla, že opakovane vyzývala EÚ, aby začala čo najskôr rokovať s Trumpom a jeho administratívou, lebo doteraz sa čelní predstavitelia Únie s ním ešte nestretli. "To je obrovská chyba. Vieme, ako Trump kontroverzne funguje. Vedeli sme, že tieto kroky prídu. Trump to avizoval. Potrebuje, aby sa mu tá druhá strana ozvala, sadnúť si za stôl a dostať nejaký protinávrh," vysvetlila.

Myslí si, že je chybou, že EÚ čakala na to, kým dostane konkrétne oznámenie a až potom sa ozýva. Tvrdí, že ak chce Únia brániť záujmy svojich občanov, tak musí viac tlačiť, a to platí aj pre slovenskú vládu, ktorá mala konať na európskej úrovni v prospech záujmov Slovákov namiesto toho, aby sa pripravovala o dôveru aj otázkami o členstve v EÚ. "Slovensko je najzávislejšie zo všetkých členských krajín EÚ od vývozu do USA. Americké clá sa nás dotknú najviac a práve preto naša vláda mala už dávno zatlačiť na EÚ," odkázala.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy