Koaličná kríza vrcholí: Rozhodnutie je na premiérovi, spokojní nebudú všetci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Čas na vyriešenie koaličnej krízy sa kráti. Napriek tomu nie je jasné, koľko hlasov dokáže dodať napríklad strana Hlas a aká bude výsledná dohoda, teraz už so štvoricou na čele s Rudolfom Huliakom.
Situácia sa mení každým dňom. V relácii Analýzy 24 Tibor Gašpar pripustil aj možnosť, že do parlamentu sa vráti minister Tomáš Taraba. Je to však len jedna z možností. Zdá sa, že situáciu nakoniec rozsekne premiér – a spokojní nebudú všetci.
Najmenším problémom sú aktuálne už štyria poslanci na čele s Rudolfom Huliakom
Stále však nie je zrejmé, ako dopadne ich požiadavka na ministerský post. Kým ešte minulý týždeň to vyzeralo, že minister životného prostredia do parlamentu nepôjde, tento týždeň už prichádzajú nielen náznaky z jeho strany, že sa možno vráti do parlamentu.
Smer špekulácie o tom, že by kandidoval na ich kandidátke, odmieta. "Žiadna takáto debata určite neprebehla," uviedol Tibor Gašpar (Smer-SD) v relácii Analýzy 24.
Podstatne viac sa zamotala situácia v Hlase
Ján Ferenčák dal jasne najavo, že ostáva v parlamente aj na primátorskej stoličke. Hlas tak ponúka post vicepremiéra pre plán obnovy Smeru – stále však nie je jasné, koľko hlasov dokáže Matúš Šutaj Eštok dodať na stabilitu koalície. Viac ako jeden, a aj to neistý, to zrejme nebude.
"Myslím si, že je to v politickej kultúre normálne. Ja sa určite nebudem hádzať o zem, pretože áno, traja poslanci reprezentujú nijaký podiel v rámci tohto celého. V prvom rade záleží na stabilite vládnej koalície a nie na tom, či budeme mať sedem alebo šesť ministerstiev," povedal Šutaj Eštok.
"Pre mňa je skôr dôležité, aby nám oznámil, či máme zabezpečené hlasy pre väčšinu, teda 76 a viac, a môžeme pokračovať vo vládnutí. To ja očakávam," ozrejmil Gašpar.
"Je to nepochopiteľná logika predsedu Hlasu Šutaja Eštoka. Zo štvorice, ktorú na základe klamstiev hodil cez palubu, mu zostal jediný človek. Toho desať dní ignoroval a potom opäť verejne klamal, že si vznáša nejaké osobné požiadavky, hoci spolu vôbec nehovorili. Keď už nevedel ako ďalej, tak odovzdal jeden vládny post, pretože nedokáže garantovať svojich poslancov," hovorí nezaradený poslanec Samuel Migaľ.
"Matúš Šutaj Eštok je taký expert. On tvrdí dokonca, že zvládol migráciu, ale vidíme, že ani migráciu vo vlastnej strane nezvláda," povedal k situácii Juraj Krúpa (SaS).
Parlamentná matematika je teda jednoduchá
Aj keď koalícia získa podporu štyroch Huliakovcov, vládnutie bude náročné a tesné. Hlasy Ferenčáka, Migaľa a Šalitroša sú zatiaľ neisté. Tvrdia, že im nejde a nešlo o funkcie, ale o stabilitu. No a ultimátum premiéra uplynie v pondelok (17. 2.). "Myslím si, že to rozsekne premiér," dodal Gašpar.
"Toto naozaj nie je vládnutie, toto je utrpenie. Ja si už naozaj neviem predstaviť, čo by sa stalo, aj keby si to na túto chvíľu ošetrili, pretože každý z tých poslancov tým pádom získa informáciu, že má vydieračný potenciál," povedala Irena Bihariová (PS) v Analýzach 24.
"Je psou povinnosťou tejto vládnej koalície sa dohodnúť a pokračovať, pretože za plotom už čakajú naši kvázi opoziční priatelia," tvrdí Erik Tomáš (Hlas).
"Ja som presvedčený, že jediným riešením sú predčasné voľby, pretože pozerať na toto a vidieť, ako sa vám štát rozpadá a rozvracia, je strašný pohľad," dodal Krúpa.