Ukrajina nikdy nevyhrá, riešením je mier, tvrdí prezident. Slovensko malo podľa neho pravdu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prezident nedávno navštívil Komárno
BRATISLAVA / Pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine, došlo na slová slovenskej vlády. Prezident Peter Pellegrini pripomenul, že slovenská vláda bola už pred rokom a pol kritizovaná za svoj postoj, že mier je jediným možným riešením vojny na Ukrajine a že sa konflikt nedá vyriešiť vojensky.
Uviedol to v relácii STVR Sobotné dialógy. Prezident povedal, že Slovensko zastávalo postoj, že Ukrajina nikdy nevyhrá nad Ruskom. "Boli sme to my, ktorí hovorili aj to, že Ukrajina príde o časť územia a bude sa s tým musieť vysporiadať a že je otázne členstvo Ukrajiny v NATO. Vtedy sme boli najhorší z najhorších a Slovensko bolo vykresľované ako proruský spojenec, ktorý narúša jednotu Európy. Nakoniec sa ukazuje, že to skončí presne tak, ako hovorila naša vláda, za čo zažívala obrovskú kritiku," uviedol Pellegrini aj v súvislosti s krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Pellegrini súčasne upozornil na nejednotnosť EÚ
"Nerozumiem, prečo sa organizujú samity, ktoré rozdeľujú krajiny EÚ na dve či tri skupiny. Ja si myslím, že Európe by pomohlo znovu nájsť témy, na ktorých sa vieme spojiť a opäť sa pokúsiť o zjednotenie členských krajín," vyhlásil prezident.
Hovoriť by sa v EÚ malo podľa neho o témach ako terorizmus či boj proti nelegálnej migrácii. "To sú všetko témy, kde treba nanovo zomknúť lídrov EÚ a na tejto novovzniknutej jednote potom stavať a riešiť ďalšie problémy, či už ekonomické alebo riešenie vojny na Ukrajine," doplnil Pellegrini.
Podľa neho je potrebné si uvedomiť, že vojnové konflikty takéhoto typu sa vždy riešili medzi mocnosťami. "To je vždy tak. Ale na druhej strane nesmieme teraz ako Európa len sedieť a lamentovať, že nás nepozvali za rokovací stôl. V určitom momente nás pozvú," dodal prezident a zdôraznil, že bez Európy a EÚ to nepôjde, pretože konflikt prebieha na našom kontinente.
S premiérom zatiaľ nehovoril o nominantoch na vládne posty
Premiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ prezidentovi nepredstavil nominantov na vládne posty. V prípade, že nominantom na ministra bude nezaradený poslanec Rudolf Huliak, bude chcieť Pellegrini vedieť, či zmenil svoj postoj k vystúpeniu SR z Európskej únie a NATO.
V koaličnej kríze bude prezident postupovať tak, aby sa nestal súčasťou opozičného boja alebo pokusu meniť pomery vo vláde a parlamente. Nebude tiež robiť kroky, ktoré majú destabilizovať a prispieť k pádu tejto vlády. Prezidentský palác nie je podľa neho centrom odboja ani piatym koaličným partnerom.
"S premiérom som sa dohodol, že predtým, ako príde s konkrétnymi návrhmi na rekonštrukciu vlády, mi prinesie ukázať podpisy tzv. voľných poslancov, ktorí sa svojím podpisom prihlásia, že budú ďalej podporovať vládnu väčšinu, aby tak premiér mohol deklarovať, že disponuje väčšinou v parlamente," povedala hlava štátu. Pellegrini dodal, že Fico má potom legitímne právo v zmysle ústavy navrhnúť mu výmenu ministrov. Všetko bude podľa neho záležať od dohody, ktorú premiér urobí s nespokojnými poslancami, ktorí by mu podpisom mali garantovať vernosť.
Protesty nikdy neodsúdi
Pellegrini sa v relácii vyjadril aj k zhromaždeniam, ktoré boli v piatok (21. 2.) na Slovensku. Považuje ich za legitímne a tvrdí, že takéto protesty nikdy neodsúdi. "Len by som poprosil, aby tí, ktorí ich organizujú, prestali ako nosnú tému používať slogan Slovensko je Európa a nedovolíme nikomu Slovensko z Európskej únie (EÚ) ani z NATO vytiahnuť," poznamenal s tým, že Slovensko z EÚ ani Severoatlantickej aliancie neodchádza.
V súvislosti so zmenami Ústavy SR, ktoré navrhuje predseda vlády, Pellegrini uviedol, že jeho podpis nebude rozhodujúci, keď novela prejde 90 hlasmi v parlamente. "Môj podpis je už potom len prejavom mojej osobnej hodnotovej výbavy, či s tým súhlasím, alebo nesúhlasím," skonštatoval. Zmenu ústavy považuje za dymovú clonu, ktorá zahltí veľkú časť verejného aj politického priestoru. Podotkol, že sa o tom bude veľa diskutovať, ale pre Slovensko to neprinesie viac investícií, ani lepšie životné prostredie či viac pracovných miest.
Hlava štátu sa vyjadrila aj k siedmemu výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Slovensko musí podľa Pellegriniho urobiť všetko pre to, aby sa niečo také nezopakovalo. Zhodnotil, že SR sa po siedmich rokoch posunula k väčším prejavom nenávisti, ktorá sa pretavuje do fyzického násilia.
"Tých sedem rokov nám ukázalo, ako veľmi nebezpečné je budovať alebo povzbudzovať nenávisť, nejaký odpor voči konkrétnej skupine, a musíme urobiť všetko pre to, aby sme tie prejavy nenávisti tlmili," povedal prezident. Dodal, že za prejavenie názoru netreba nikoho odsudzovať, fyzicky napadnúť a už vôbec nie ho pripraviť o život.