Oblačno
Bratislava
Zita
2.4.2025
Politológ o Erikovi Kaliňákovi: Je poslom zlých správ, koalícii to nepomáha
Zdielať na

Politológ o Erikovi Kaliňákovi: Je poslom zlých správ, koalícii to nepomáha

Politológ: Erik Kaliňák koalícii nepomáha

BRATISLAVA / V Štúdiu 24 to uviedol politológ Jozef Lenč v súvislosti s jeho výrokmi o možných kandidátoch pri voľbe nového generálneho prokurátora. Kaliňák spomenul premiérových poradcov Davida Lintnera a Mareka Paru. Výroky europoslanca môžu podľa Lenča vláde uškodiť a zmobilizovať ešte viac ľudí protestujúcich v uliciach.

Doživotná renta pre generálneho prokurátora už po štyroch rokoch výkonu funkcie. V súvislosti s možnými nástupcami Maroša Žilinku sa spomínajú mená blízkych ľudí Róberta Fica Mareka Paru či Davida Lintnera. Priznané majetky v Chorvátsku z obavy o deti a verejného hejtu. A nakoniec sme si osviežili pamäť. Aké to je, keď zasadá parlament a prechádzajú zákony? O aktuálnej politickej situácii sme sa rozprávali s politológom Jozefom Lenčom z Univerzity svätého Cyrila a Metoda v Trnave.

"Nedokážem pred voličmi obhájiť doživotnú rentu pre generálneho prokurátora, ktorú schválil parlament, a to navyše len po štyroch rokoch vo funkcii," to sú slová poslanca za SNS Romana Michelka po schválení doživotnej renty pre generálneho prokurátora. Prekážajú voličom Smeru a Hlasu či práve SNS takéto zákony?

"To nevieme nateraz povedať, pretože nemáme žiadny relevantný prieskum verejnej mienky, ako vníma práve toto rozhodnutie Národnej rady alebo schválenie tejto doživotnej renty. Čo môžeme z tohto vyjadrenia dedukovať, že to nateraz vadí poslancovi Michelkovi, omnoho menej pravdepodobne SNS, pretože tá zahlasovala za tento návrh. Takže buď to vadí Romanovi Michelovi ako osobe poslancovi, alebo možno sa obáva, že to môže mať pre jeho politickú stranu, pretože treba povedať, že Roman Michelko je čerstvý člen SNS, hoc kandidoval za túto stranu, že to bude istým spôsobom posledný klinec do rakvy politickej budúcnosti strany, do ktorej sa rozhodol vstúpiť. Takže skôr si myslím, že je to samotná aktivita Romana Michalka, než reakcia na nejaké nálady v spoločnosti, ktoré nateraz nepoznáme." 

Slová Radomíra Šálitrocha o tom, že sa po hlasovaní o novele Trestného zákona musel s prepáčením vyvracať, sú už asi legendárne. Je to nejaké nóvum slovenskej politiky kritizovať zákony koaličných partnerov po ich schválení?

"Je to zvláštna situácia. Určite je to nóvum.Takáto miera odosobňovania sa od hlasovania.Takáto miera alibizmu doposiaľ viditeľná nebola. Navzdory tomu, že aj v predchádzajúcom volebnom období boli poslanci a poslankyne, ktoré nesúhlasili s niektorými návrhmi zákonov, ale zvyčajne tento ich nesúhlas bol sprevádzaný aj tým, že nakoniec alebo skôr či neskôr z koalície odišli. Tu sa zdá, že poslanci vládnej koalície síce hľadajú rôzne alibi, prečo hlasovali, ako hlasovali alebo ako sa s tým vysporiadali. No navzdory tomu stále zostávajú súčasťou tej vládnej koalície, ktorá im práve tieto stavy spôsobuje." 

Pripomeniem ešte jeden výrok Roman Michelku a to, že rozumní politici by mali počúvať špičkových odborníkov a navrhované riešenia si majú osvojiť. Hovorí to v kontexte opatrení pri nákaze slintačky a krívačky. Keď si ale spomenieme na pandémiu COVID-19 a čo všetko sa u nás dialo pri téme rúšok, očkovania, sedí toto tvrdenie našich politikov, alebo sa teraz nejakým spôsobom karta obrátila?

"Istým spôsobom sa karta naozaj obrátila, pretože dnes volajú po tom, aby sa dodržiavali opatrenia, aby sme načúvali odborníkom. Práve predstavitelia tých politických strán, ktoré v čase kovidu boli práve na druhej strane tí, ktorí zvolávali stretnutia, na ktorých ostentatívne dávali dole rúška alebo mali tlačové konferencie, na ktorých vyzývali k tomu, aby sa opatrenia nedodržiavali, respektíve politicia, a tu narážam práve na Romana Michalka, ktorý sa vlastne do politiky dostalia aj vďaka tomu, že počas kovidu si prostredníctvom sociálnych sietí a svojich rôznych insitných videí vlastne vybudovali elektorát, vďaka ktorému sa dnes do národnej rady dostali. A paradoxne sú to oni, ktorí dnes vyzývajú s veľkou pravdepodobnosťou aj svojich voličov k tomu, aby dodržiavali opatrenia, pretože vedia, že zodpovednosť za budúcnosť, v tomto prípade slovenského poľnohospodárstva, je prednostne na nich a akékoľvek zlyhanie im s veľkou pravdepodobnosťou voliči v nasledujúcich voľbách spočítajú."

S tým asi musí uvažovať celá vládna koalícia, že toto po tom, čo absolvovali posledné týždne a mesiace, aby sa udržali pri vláde, toto teda nečakali a úplne im to nehrá do karát.

Jednoznačne áno. Mohli by sme to pripodobniť aj situácii práve z roku 2020, kedy sa podarilo pravicovej koalícii sformovať vládu, očakávajúc, že urobia poriadok v štáte a nakoniec sa museli väčšinu obdobia potýkať s kovidovou pandémiou. Dnes vládna koalícia si urobila konečne poriadok vo svojich radoch a teraz musí riešiť krízovú situáciu so slintačkou a krívačkou.

A začalo sa hovoriť aj o dvoch menách Marek Para a David Lintner ako o možnej náhrade za generálneho prokurátora. Sú to ľudia z bezprostrednej blízkosti predsedu vlády Roberta Fica a sú známi aj z korupčných káuz. Samozrejme platí prezumpcia neviny, ale nie sú to mená, ktoré možno tiež dostanú ľudí do ulíc? A ešte jedna otázka. Tieto mená po prvýkrát zverejnil Erik Kaliňák. Môže to byť zo strany Smeru aj nejaká politická hra. Tých problémov máme aj čo sa týka slintačky a krívačky na Slovensku dosť. A že by toto mohlo relatívne prekryť tieto debaty?

Začnem od konca. Áno, je to možnosť, ako tú nepríjemnú debatu pre vládnu koalíciu posunúť niekde inde, ale zase opäť sa to skôr posúva do inej nepríjemnej debaty pre vládnu koalíciu. V tomto smere by sa dalo povedať, že Erik Kaliňák je takým poslom zlých správ, čo sa týka rôznych tém. Tém, ktoré v konečnom dôsledku, ako ste naznačili v tej otázke, môžu byť práve tým, čo paradoxne neodvádza pozornosť od vládnej koalície, ale naopak skôr fokusuje ešte viac tie negatívne nálady verejnosti smerom k vládnej koalícii, pretože netreba zabúdať, že to bol Erik Kaliňák, ktorý istým spôsobom tiež v rámci vyjadrení mal také, ktoré mohli v niekom vyvolať otázku budúcnosti nášho členstva v integračných zoskupeniach. Bol to Erik Kaliňák, ktorého slová boli interpretované ako, že by chcel mať radšej v Užhorode ruských vojakov než ukrajinských. A teraz je to Erik Kaliňák, ktorý otvára tému povedzme, že eticky toxických ľudí ako potenciálnych náhradníkov za Maroša Žilinku, ľudí, ktorí boli alebo sú obvinení, ľudí, ktorí v podstate symbolizujú politiku  "našich ľudí", s ktorou sú spájané predchádzajúce vlády Roberta Fica. Takže z tohto hľadiska, ak aj niekto uvažoval o tom, že by prostredníctvom týchto vyjadrení odklonil pozornosť od krízových tém, ako je riešenie slintačky a krívačky, tak si myslím, že si veľmi nepomohol, pretože to môže mať práve iný negatívny dopad na vládnu koalíciu, a to v tom, že sa opäť ľudia začnú a možno ešte výraznejšie organizovať v protestoch proti vláde Roberta Fica.

Pozrime sa teraz na situáciu v parlamente. Máme za sebou voľbu nového predsedu Národnej rady. Stal sa ním Richard Raši. Prešli aj personálne voľby do STV. Vyzerá to možno aktuálne na trošku pokoj zbraní vo vládnej koalícii, aspoň čo sa týka parlamentu?

Napriek tomu, že Andrej Danko sa snažil minulý týždeň ten pokoj zbraní narušiť a presadiť si vlastnú, ťažko, niekedy jasne alebo ľahko interpretovateľnú plnú víziu politiky vo vnútri vládnej koalície, tak ten zvyšok týždňa, vrátane tých personálnych nominácií a schvaľovania prebehol v podstate ľahko a ukazuje, že tá 79-ka by mohla fungovať v každom prípade. Uvidíme, ako sa na tom podpíše aj súčasná kríza ohľadom slintačky a krívačky. Vaši diváci mohli pred chvíľkou vidieť aj v dokrútke vyjadrenia poslanca alebo župana Becíka a následné reakcie aj z vládnej koalície. Takže situácia alebo krízy môžu byť veľmi nepríjemným testom pre súdržnosť vládnej koalície. Nehovoriac o tom, že ako každú jeseň, aj túto jeseň bude čakať vládnu koalíciu schvaľovanie rozpočtu.Takže nemyslím si, že tie problémy sú úplne zažehnané. Navzdory tomu, že možno na tejto schôdzi opakujem, už nebudú ďalšie prekvapenia, ako boli v podobe snahy Andreja Danka a SNS zablokovať zákon z dielne Roberta Kaliňáka, ktorého môžu považovať za strojcu svojho poníženia v kontexte vyriešenia aktuálnej krízy v koalícii.

Dobrý politik, dobrý líder by mal myslieť dopredu. Rudolf Huliak by sa vrátil do parlamentu, ak by bol nejaký problém s jeho poslaneckým náhradníkom Miroslavom Radačovským. Zvyšuje to alebo naopak, znižuje to politický kapitál pána Radačovského v parlamente alebo nad ním visí otáznik, že úplne lídri nie sú si istí, či bude robiť to, čo by im sedelo.

Ja by som skôr povedal, že to usmerňuje budúce správanie poslanca Radačovského. Istým spôsobom to znižuje stabilitu pôsobenia Rudolfa Huliaka na ministerstve, ale dá sa aj v tomto prípade nájsť riešenie rošády také, že by odišiel a vrátil sa do Národnej rady keby poslanec Radačovský úvodzovkách neposlúchal a potom by bol znova vymenovaný za ministra a nejakým spôsobom by sa našiel mechanizmus, ktorý si myslím, že existuje, aby náhradníkom bol niekto iný. Ale v tomto prípade si myslím, že je to prioritne odkaz pre poslanca Radačovského, že ak chce užívať status poslanca, tak musí dodržať to, čo sám pred niekoľkými dňami povedal, že bezvýhradne bude podporovať vládnu koalíciu.

Medzičasom sa začali objavovať aj šumy o prípadnom návrate Richarda Sulíka do politiky z kuchyne. Je to podľa vás reálna možnosť a pomohlo alebo uškodilo by to strane SaS?

Skôr si myslím, že by to uškodilo. Tá možnosť je reálna do takej miery, do akej bude s týmto návratom stotožnený Branislav Gröhling. Pretože pokiaľ viem, tak podľa stanov SaS kandidátku navrhuje republikovej rade predseda strany, takže bude do istej miery záležať na ňom a potom, do akej miery ten orgán, ktorý schvaľuje tú kandidátku, bude stotožnený s jeho návrhmi. A preto si myslím, že by to mohlo tento dôvod, prečo by to mohlo poškodiť. SaS je v dvoch rovinách.
Prvá je tá, že by sa tá strana mohla zvnútra postupne práve na osobe Richarda Sulíka zase rozpadnúť, alebo mohlo by tam vzniknúť vzniknúť napätie, ako to už bolo niekoľkokrát, ale vždy to prežilo vďaka Richardovi Sulíkovi. Nevieme, ako by túto krízu dokázal zvládnuť Branislav Gröhling a tiež by to mohlo imidžovo zle vyzerať pre SaS v kontexte ich najnovšej akvizície straníckej, a to bolo prijatie a prezentácia toho, že bývalý policajný prezident Havran sa stáva členom alebo tímlídrom v rámci SaS. A práve myslím si, že jeho nešťastne politicky nerozumné vyjadrenia možno boli spúšťačom tohto diania v SaS, pretože on sa vyjadril, že ak by sa Richard Sulík vrátil, tak z SaS odíde a následne v rozhovore Richard Sulík práve vyjadril svoj záujem a potvrdil svoje slová z minulosti, že sa ešte vráti, keď sa budú blížiť parlamentné voľby.

A ešte vás v krátkosti poprosím o reakciu na situáciu ohľadne Ivana Korčoka. On vstúpil do Progresívneho Slovenska. Bolo to prínosom pre túto stranu, ale aj pre opozičnú politiku a hlavne, kde je Ivan Korčok aktuálne?

Bolo by to prínosom pre opozičnú politiku, podľa môjho názoru, keby vstúpil do inej strany, ktorej by pomohol, buď sa stabilizovať nad 5% alebo prekročiť tú pomyselnú hranicu 5%. Ako môžeme vidieť na vývoji preferencií Progresívneho Slovenska, tak im v podstate nepomohol, pretože tie rastúce preferencie boli aj pred vstupom Ivana Korčoka a dnes sú skôr stagnujúce alebo klesajúce. Taktiež sa PS nedarí Ivana Korčoka nejak posúvať mediálne do popredia, pretože s ním odmietajú diskutovať jeho politickí oponenti, pretože nie je poslancom. Je možné, že v rámci jeho regionálnych výjazdov a to je tá odpoveď na tú otázku, kde je, možno v rámci tých regionálnych výjazdov sa mu darí niekoho oslovovať, ale nateraz sa to podľa môjho názoru nijak výrazne na preferenciách Progresívneho Slovenska neprejavuje.

Najčítanejšie správy