Analýzy 24: Transakčná daň nie je úplne štandardná. Má ju len Maďarsko a Venezuela
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ktoré produkty najviac trápia Slovákov a pri čom zvažujú svoje voľby? Zisťovali sme v exkluzívnom prieskume agentúry AKO.
Do relácie Analýzy 24 prijali pozvanie ekonomickí analytici, Martin Hudcovský z ekonomického ústavu SAV, pôsobiaci aj na EUBA a Marián Kočiš, makroekonomik Slovenskej sporiteľne.
Štát sa spolieha na spotrebiteľa
"Priemerný Slovák nevidí tú budúcnosť najružovejšie a to vidíme aj na rastúcich cenách. Stále nad nami visí, že ako bude vyzerať ďalej tá konsolidácia, až sa dostaneme k takým sumám, že to nebude také, že si to nevšimneme," povedal Martin Hudcovský.
Podľa Mariána Kočiša napriek tomu, že ceny idú hore, tak by sme predpokladali, že spotreba pôjde dole. Podľa jeho odhadov vyššie ceny budú tento faktor limitovať.
Podľa Hudcovského jeden zo zaujímavých faktorov je, že obyvatelia šetria na energiách, ale aj na potravinách.
Ktoré sektory utrpia najviac?
Najviac by podľa Kočiša utrpeli tie sektory, v ktorých ľudia najviac míňajú a to búdu špecializované hypermarkety. "Máme tu eskaláciu aj v rámci obchodných vojen, a to znamená, že budeme odkladať veľké nákupy," poznamenal Kočiš.
Štát by mal ubrať z výdavkov
"Štát sa snaží ochrániť občanov, ale aj na úkor toho, čo si môže dovoliť," uviedol Hudovský. "Prikrývame sa väčšou perinou. Keby sme sa neprikrývali, nemuseli by sme konsolidovať. Malo by sa konsolidovať aj v štátnych výdavkoch," dodal Kočiš.
Transakčná daň bude obmedzovať podnikateľov
Podľa Hudcovského transakčná daň nie je úplne štandardná, keďže ju má len Maďarsko a Venezuela. Nie je to ale prvýkrát, čo Slovensko konsoliduje. Prvé takéto ťažké opatrenia sme museli prijať na to, aby nás prijali do Európskej únie. "Bol tu predpoklad, že na to, aby sa nám lepšie rástlo, sme museli urobiť konsolidáciu," poznamenal Hudcovský.
Ľudia ale nebudú ochotní akceptovať tieto dane. Slovensko má jedny z najvyšších daní zo zisku. Veľkí investori by v takomto prostredí boli mierne skeptickí.
Podľa Kočiša sa výsledky transakčnej dane ukážu veľmi rýchlo a hodnotí ju ako škodlivú. Ak by sa podľa Kočiša mala vrátiť doba platenia len v hotovosti, mohli by prísť iné nové výdavky. Transakčná daň pôjde viac do cien produktov a služieb.
Cúva Slovensko späť?
"Máme pocit že cúvame, pretože okolité krajiny nás predbehli. My sa porovnávame. My rastieme rýchlo, ale nie dostatočne rýchlo v porovnaní s inými krajinami. Posúvame sa," zhodnotil Kočiš.
2. pilier na diaľnice?
Podľa Hudcovského je dôležité, aby to bolo na dobrovoľnej báze. Je dôležité, aby išlo o investície, ktoré sú výhodné a užitočné. "O sume ktorej sa bavíme, za to by sme moc diaľnic nepostavali. Nemôžeme predpokladať, že za peniaze z 2. piliera sa postavia stovky kilometrov," poznamenal.