Mimovládky stále nevedia, čo ich čaká. Zákon sa odkladá, návrh chýba
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Mimovládne organizácie stále nevedia ako budú ďalej fungovať. Nový návrh stále nie je v parlamente, kým v minulosti chceli SNS a Smer presadiť zákon, ktorý mal niektoré mimovládky označovať za zahraničných agentov, neskôr prišli s označením - lobbisti.
To sa však nepozdáva koaličnému Hlas-u. Neziskovky dnes opäť označili návrh za diskriminačný a vyzvali vládu, aby s nimi o zmenách diskutovala.
"Diskriminácia, šikana, umlčanie, strach rovná sa ruský zákon, " hovorí Fedor Blaščák z Nadácie otvorenej spoločnosti.
"Nesúhlasíme s tým, aby sme sa delili v rámci tretieho sektora na dobré a menej dobré organizácie, " vyjadruje sa Lýdia Brichtová z nezávislej platformy Sociofórum.
Protest zástupcov neziskového sektora
Upozornili dnes (8. apríla) pred parlamentom zástupcovia neziskového sektora, ktorí majú niekoľko výhrad. Štát im chce vraj pod heslom transparentnosti uložiť povinnosti, ktoré sú vraj diskriminačné.
"Musia neziskovky štvrťročne spísať zoznam verejných funkcionárov, s ktorými sa aspoň dvakrát v danom období stretli a ktorých konanie priamo či nepriamo ovplyvnili, " objasňuje Xénia Makarová z nadácie Zastavme korupciu.
"Núti organizácie zverejňovať mená darcov, čo je v priamom rozpore s európskou legislatívou, " opäť Fedor Blaščák.
"Ak sa politici stretávajú s nejakými záujmovými zoskupeniami, že chceme vedieť, o čom rokovali, " hovorí predseda SNS Andrej Danko.
Nová formulácia
Kritici hovoria, že štát chce takto zisťovať, kto a ako financuje mimovládne organizácie. Návrh rieši vláda už rok. Po označení zahraničný agent prišla nová formulácia - lobbisti.
"Máme tu podnikateľov, máme tu záujmové združenia, zamestnávateľské zväzy, odborári, tí majú výnimku. Ja sa pýtam, prečo oni dostali výnimku, " vyjadruje sa programový riaditeľ Platformy pre demokraciu Filip Vagač.
Finálna verzia v nedohľadne
Zdá sa, že na finálnej verzii sa koalícia zatiaľ nedohodla. O návrhu sa pôvodne malo začať rokovať v stredu (9. apríla), no napokon sa posúva na budúci utorok (15. apríla). Otázne je, ako bude vyzerať finálna verzia návrhu.
Strana Hlas-SD už pripravila pozmeňujúci návrh a chce presadiť to, aby sa o lobingu rokovalo samostatne.
"Bude dokončený v priebehu tohto týždňa a s tým, že potom si ho ešte prejdeme s kolegami z koalície, " dodáva predseda poslaneckého klubu strany Hlas-SD Róbert Puci.
"Hlavný motív, ktorý SNS dala v tom prvom návrhu o mimovládnych organizáciách, že chceme vidieť len odkiaľ a kam peniaze idú, je zachovaný, " pokračuje Andrej Danko.
"Tie výkazy financovania a tak ďalej. Toto všetko tam ostane, ale lobing budeme riešiť samostatným zákonom, " opäť Róbert Puci.
Mimovládky neboli na rokovaniach
Mimovládky tvrdia, že na rokovania o zmenách neboli prizvané. Podporu našli v opozícii. "Novela o mimovládnych organizáciách je pripravená babráci. Jej obsah nepomôže väčšej transparentnosti, " vyjadruje sa Marián Čaučík z KDH.
"Vláda sa neunúvala diskutovať s tými, ktorých sa najviac dotýka. To znamená, je to zákon o nás bez nás, " ukončuje Fedor Blaščák.
Pozrite si celú tlačovú besedu o kritike zákona o mimovládkach: