Jasno
12°
Bratislava
Estera
12.4.2025
Analýzy 24: Diskusia o smerovaní hospodárstva tu roky chýba, teraz nás to dobieha, tvrdí poslanec Hajko
Zdielať na

Analýzy 24: Diskusia o smerovaní hospodárstva tu roky chýba, teraz nás to dobieha, tvrdí poslanec Hajko

BRATISLAVA / O aktuálnej politickej situácii sa v relácii Analýzy 24 s moderátorkou Lenkou Ježovou rozprávali poslanci NR SR Michal Stuška (Smer-SD) a Jozef Hajko (KDH). Spolu sa pozreli napríklad na zmeny v druhom pilieri. Mohli by sa peniaze z druhého pilieru použiť na štátne projekty ako nájomné byty a diaľnice? V treťom čítaní to vo štvrtok (10. 4.) schválilo sto zákonodarcov, medzi nimi aj KDH. Pomôže nám to však naštartovať infraštruktúru? 

NR SR schválila zmeny v 2. pilieri 

"Je to relatívne stará téma diskusie, ale sme radi, že v hlavnými aktérmi došlo k synchronizácií názorov, ktorý má ústavnú podporu aj vďaka KDH a SaS. Je to na báze dobrovoľnosti, to je kľúčové. Štát má záujem, aby sporitelia zarobili. Na druhej strane má záujem, aby mal čo najnižšie úroky. Preto bol tento zákon v spojitosti s druhým dvojičkovým zákonom - Štátna podpora nájomného bývania, pretože sú v úzkej spojitosti," uviedol poslanec za SMER Michal Stuška. 

"Z hľadiska príjmov zahraničných investícií sme na tom najhoršie z okolitých štátov. Slovensko prestáva byť dôveryhodným partnerom pre mnohých investorov. Využitie domácich zdrojov má logiku. Pre nás je dôležité, že tieto možnosti, ktoré prichádzajú na trh nie sú povinné pre tieto správcovské spoločnosti," podotkol Jozef Hajko z KDH.

Vzápätí, ale dodal, že spôsob, akým sa o tomto zákone rokovalo je podľa neho nedôstojný. Keďže sa to robili v skrátenom konaní. KDH údajne plánuje dôkladne sledovať, ako vláda pracuje s týmito investíciami. Hajko pokračuje, že je pre neho dôležité, že okrem dobrovoľnosti do toho pôjdu súkromné fondy. Vidí v tom záruku, že vláda nebude siahať na druhý pilier ani v prípade konsolidácie.

Rating Slovenska bol zahraničnými agentúrami znížený. Podľa Hajka za to okrem zmien v trestnom zákone môžu hlavne konsolidačné opatrenia a to, že vláda na sebe nedokáže šetriť. 

Druhú časť analýz si môžete pozrieť tu:

​Témou bola aj obchodná vojna s USA

Obchodné trhy pozitívne reagujú na pozastavenie amerických ciel na 90 dní. Táto téma sa rozberala aj na tripartite. Ako to vnímajú zamestnávatelia, aké sú ich požiadavky na štát?

Podľa Stušku sa to určite neberie na ľahkú váhu, ale dôležité je nereagovať unáhlene. Sme asi najviac otvorená ekonomika, orientovaná na export. Podotkol, že nakoniec predsa len prišla tá 90 dňová stopka na väčšinu ciel. Situácia sa stále vyvíja. 

Hajko vysvetľuje, že táto téma sa nás špecificky dotýka, nakoľko je Slovensko 8. najväčší dovozca automobilov do USA. Budeme mať však v rukách aspoň nejaký krízový plán? Stuška tvrdí, že toto je téma, ktorá rezonovala na tripartite. "3,1 miliardy tvorí export to USA. Ak prirátame širšie portfólio ako pneumatiky atď, tak dokonca 90%. Áno, je to pre nás kľúčové" uznáva Stuška. 

​Kde by ste mohli rozširovať náš priemysel?

V diskusii bol spomenutý tzv. "Poľský zázrak". Kedy sa poľská ekonomika pozbierala a teraz patrí medzi najsilnejšie EÚ ekonomiky. Hajko tvrdí, že potrebujeme výroby s pridanou hodnotou. "Ak diskusia nie je, musíme ju spustiť. Sme v ťažkých časoch, prešľapujeme na mieste už roky a teraz nás to dobieha." Následne dodáva, že sme oázou Európy, čo sa týka vody. Aby sa ekonomika naštartovala musíme jednoducho zistiť, čo dokáže ešte Slovensko ponúknuť. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy