Pellegrini má vážny problém s rentou pre generálneho prokurátora Žilinku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Prezident Peter Pellegrini má vážny problém s rentou pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku, zákon nepodpíše.
Ako avizoval v relácii Sobotné dialógy vo verejnoprávnom Slovenskom rozhlase, pošle ho naspäť do parlamentu. Dodal, že nemá problém s tým, aby sa prokurátorom po skončení ich funkčného obdobia platil výsluhový dôchodok.
„Mám vážny problém s tým, aby sme generálnemu prokurátorovi priznali rentu, len na základe výmyslu nejakého poslanca, že to má byť po štyroch rokoch, a ani nie po odslúžení plného funkčného obdobia," vyjadril sa. Hlava štátu v tom nevidí logiku, keďže generálny prokurátor po 20 rokoch aj tak dostane výsluhový dôchodok.
„Ak si vláda myslí, že by mal dostať rentu, tak by ju mal dostať po odslúžení plného sedemročného obdobia, a nie keď v polovičke odíde," poznamenal prezident. Renta pre generálneho prokurátora, ktorú nedávno schválil parlament, predstavuje viac ako pättisíc eur mesačne.
PS verí, že veto k výsluhovému dôchodku generálneho prokurátora nebude prelomené
Opozičné Progresívne Slovensko (PS) verí, že aspoň niektorí koaliční poslanci sa nebudú podieľať na prelomení avizovaného veta prezidenta SR Petra Pellegriniho a novela zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov nikdy nenadobudne účinnosť. Uviedol to poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Vančo (PS) v reakcii na vyjadrenia prezidenta v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
„To, že pán prezident avizuje svoje veto Žilinkovej doživotnej renty, je ďalší dôkaz, že nikto nechápe, prečo by mal generálny prokurátor dostať doživotnú rentu. A to už po štyroch rokoch vo funkcii, teda bez toho, aby odslúžil celé sedemročné funkčné obdobie,“ uviedol Vančo.
Podľa jeho slov je zrejmé, že cieľom koalície bolo „uplatiť“ a dostať generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku z funkcie. „Chcú si tam dosadiť svojho ešte lojálnejšieho generálneho prokurátora, čo je absolútne neprijateľné,“ doplnil poslanec.
Prezident má v rámci novely zákona výhrady k tomu, aby generálny prokurátor získal nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Novelu podľa svojich slov vráti poslancom do NR SR.
Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR. Uviedlo to opozičné hnutie Slovensko v reakcii na vyjadrenia prezidenta v sobotnej diskusnej relácii týkajúce sa nepodpísania spomínanej novely. Zdôraznilo, že prezident je stále čestným predsedom Hlasu-SD. Rovnaký postoj by mal podľa hnutia zaujať aj pri možnom vetovaní zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.
„Ak to myslí vážne, tak ako čestný predseda Hlasu-SD by mal zabezpečiť, že keď sa tieto zákony vrátia do parlamentu, tak jeho poslanci konečne za to nebudú hlasovať,“ uviedol šéf poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš. Vyjadrenia prezidenta považuje za divadlo, keďže poslanci z Hlasu-SD za oba zákony zahlasovali. Poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (Slovensko, KÚ, Za ľudí) sa dotkla prezidentových slov o stave vlády. Cynicky podľa nej komentoval stav krajiny, ktorý sám pomáhal spoluvytvárať ako predseda strany Hlas-SD.