Jasno
Bratislava
Jela
19.4.2025
Analýzy 24: Parlamentné rokovanie, budúcnosť Európy a clá. Čo to znamená pre Slovensko?
Zdielať na

Analýzy 24: Parlamentné rokovanie, budúcnosť Európy a clá. Čo to znamená pre Slovensko?

SLOVENSKO / V relácii Analýzy 24 s moderátorkou Luciou Stráňavovou sa bude diskutovať o tom, čo prinesú clá Európe a Slovensku. Témou sa budú zaoberať poslankyňa NR SR Beáta Jurík (PS) a poslanec Ján Ferenčák (Hlas-SD).

Aktuálne parlamentné rokovanie

Parlamentné rokovanie. Dlho nebolo jasné, aké počty bude mať vládna koalícia, či vôbec bude schopná schvaľovať zákony, či to bude 76-tka, 79-tka. Ako to vy vnímate? "Základ je, že vládna koalícia má 79 poslancov. Bolo tam viac ako 153 bodov, a viac ako 110 bodov sa prerokovalo. Boli tam voľby a vládne zákony, odhadujem ich okolo 50 až 60, aj kontroverzný zákon mimovládnych organizácií. Čo sa nestihlo prerokovať neprepadlo, prerokuje sa to na ďalšej schôdzi v máji," hovorí poslanec Ján Ferenčák, Hlas-SD.

Teraz zostávate v strane Hlas-SD. Videli sme posledné prieskumy. Čo to znamená pre stranu Hlas? "Preferencie klesajú všetkým stranám. Ak prijímate nepopulárne opatrenia ako transakčná daň alebo konsolidácia. Keď prijímate takéto opatrenia tak logicky, tí čo vládnu potom strácajú percentá. Z časti to treba pripísať tomuto. Ja som skôr preferoval typ politiky Petra Pellegriniho," dodáva Ferenčák.

Ako hodnotíte schôdzu parlamentu? "To, čo sa stalo na záver, bolo proti akýmkoľvek demokratickým procesom. Na stole pristáli nové pozmeňováky. Nestihli sme si to ani preštudovať. Došli sme k tomu, že nikto nevie, čo sa vlastne schválilo. Nemali sme dostatočné množstvo času. Nemala som ani čas prezentovať moju rozpravu," reaguje poslankyňa NR SR Beáta Jurík (PS).

"Pán Raši neporušil ani rokovací poriadok, ani zákon. Opozícia bude namietať každý krok, samozrejme má to v práve. Ja som nehlasoval za predčasné ukončenie," informuje Ferenčák.

Pán Raši mal na konci porušiť tie procedúry? "Áno, boli tam podané procedurálne návrhy ešte pred hlasovaním, a on dal slovo pánovi Glückovi ako spravodajcovi, a hneď sa išlo na hlasovanie. Tým pádom opozícia nemala možnosť v procedurálnych návrhoch," tvrdí Jurík.

"Strana Hlas sa už nemôže vyhovárať. Vidíme, v akom katastrofálnom stave je fond na kultúru. Nie ste tu pre ľudí, ale na to, aby ste tú zlepenú koalíciu držali pri živote," hovorí Jurík.

Clá Donalda Trumpa

Teraz sú clá pozastavené, ale tie dopady by boli drvivé. Vy ste kvôli tomu zvolali aj rokovanie výboru. Podarilo sa diskutovať a dozvedeli ste sa niečo nové? "Problémov je strašne veľa, nielen na Slovensku. Nástupom Trumpa sa mení pohľad. 12. marca sa postavil, a uvalil clá na všetky krajiny sveta. Vyčíslil, aký je dopad dovozu tovaru. Pre Európu to bolo 20 percent. To isté sa týkalo aj iných krajín. Nastala globálna obchodná vojna," reaguje Ferenčák.

Zdá sa, že tá debata bola konštruktívna. Viete sa zhodnúť s pánom Ferenčákom? "My sa zhodneme na tom, že tých problémov je veľmi veľa. Slintačka a krívačka, transakčná daň, a my riešime čo v parlamente? Mimovládky. Žiadali sme konkrétne kroky, ktorým sa pomôže automobilkám. Táto vláda je pro-Tumpovská," objasňuje Jurík.

"My sme pro-exportne orientovaní. Málo ľudí vie, že ten objem vývozu je zhruba 3 miliardy, a 70 percent je z toho vývoz do Spojených Štátov. Dopad cieľ na Slovensko je výrazný. Úloha Európskeho výboru je presne taká. Slovensko je malá krajina, nedokážeme sami komunikovať. Preto budeme koordinovať s celou Európskou úniou ako celok," vysvetľuje Ferenčák.

"Ja si nemyslím, že máme priestor čakať 90 dní na to, či sa tá situácia odblokuje alebo nie. Toto by mal premiér od svojich európskych partnerov požadovať čo najskôr," dopĺňa Jurík.

Clá na automobily môžu byť veľký problém, a nepočujeme hlas premiéra. "Maroš Šefčovič je rešpektovaný európsky politik. Neviem si predstaviť kto iný by teraz pomohol pri vyjednávaní. Ja si myslím, že premiér tú situáciu vníma. Niekedy tie riešenia vyžadujú prípravu," hovorí Ferenčák.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy