Úrad inšpekčnej služby pozná autora videa Juraja C. Eštok zasahovanie poprel
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vyšetrovanie atentátu je na konci
BRATISLAVA / Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) „vie presne“, ktorý policajt vytvoril nahrávku zadržaného atentátnika Juraja C. krátko po streľbe na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Telefón mu bol zaistený a tento policajt poslal video len „oprávneným osobám“.
Atentát na Róberta Fica
Inšpekcia však ani po vypočutí svedkov nezistila, kto video zverejnil na sociálnej sieti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.
"Zverejnenie záznamu je však obligatórnym znakom objektívnej stránky súvisiacej skutkovej podstaty trestného činu, bez objasnenia ktorej nie je možné vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnej osobe. Preto bolo vyšetrovanie prerušené, čo znamená, že ak sa vyšetrovateľ dozvie nové skutočnosti, bude sa v prípade pokračovať," uviedla Dobiášová.
Opozícia kritizuje bezpečnostné zložky
Predstavitelia opozície kritizovali bezpečnostné zložky za nevyšetrenie úniku videa, na ktorom je zadržaný atentátnik Juraj C. krátko po streľbe na predsedu vlády. Poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS) si myslí, že by malo skončiť vedenie inšpekcie, Slovenskej informačnej služby a politickú zodpovednosť by mal vyvodiť aj šéf rezortu.
Vyjadrenie Matúša Šutaja Eštoka
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odmieta, že by zasahoval do nezávislého vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). V reakcii na kritiku opozičných politikov pre prerušenie trestného stíhania v prípade uniknutého videa zadržaného atentátnika Juraja C. z mája minulého roka to pre TASR uviedol hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
"Nevidí žiadny relevantný dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti," uviedol v spojitosti s ministrom Neumann. Vyjadrenia opozičných politikov zároveň nazval výmyslami. Myslí si, že majú evidentne obavy z výsledkov vyšetrovania atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).
Slovenská informačná služba pre TASR reagovala, že nebude komentovať vyjadrenia predstaviteľov politických strán. "Zároveň však bude SIS v rámci boja proti hybridným hrozbám reagovať na dezinformácie, ktoré boli a sú šírené vo verejnom priestore v súvislosti s atentátom na predsedu vlády SR, a to odtajnením a zverejnením informácií v rozsahu, ktorý neohrozí súčasný stav konania," uviedla.