Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
EÚ sa dohodla na úprave CETA, samit s Kanadou bude v nedeľu
Zdielať na
Politika

EÚ sa dohodla na úprave CETA, samit s Kanadou bude v nedeľu

Zdroj: Profimedia

BRUSEL / V nedeľu sa uskutoční samit Európskej únie a Kanady, na ktorom bude po odkladu podpísaná zmluva o vzájomnom voľnom obchode (CETA). Cestu na podpis v sobotu otvoril súhlas troch parlamentov frankofónnej časti Belgicka, čím belgická vláda dostala mandát, aby svoj podpis k dohode pripojila.

Zmeny v dojednania, ktoré si vymohli belgické regióny, následne potvrdili únijné krajiny. Predseda Európskej rady Donald Tusk sa potom s kanadským premiérom Justinom Trudeauom dohodli, že CETA bude podpísaná v nedeľu.

"S potešením môžem potvrdiť, že EÚ je pripravená podpísať ekonomickú a obchodnú dohodu s Kanadou. Je to míľnik v obchodnej politike EÚ," uviedol slovenský premiér Robert Fico, ktorého krajina EÚ teraz predsedá. Dodal, že zmluvu CETA považuje za modernú dohodu, ktorá otvára cestu k novým príležitostiam a ktorá zároveň ochraňuje únijné záujmy.

"Misia skončená! Práve som sa dohodol s premiérom Justinom Trudeauom, že túto nedeľu usporiadame samit EÚ-Kanada," napísal Tusk na twitteri.

Kompromis

Samit EÚ-Kanada sa mal pôvodne konať vo štvrtok, ale jeho usporiadanie nebolo možné, pretože belgické regióny odmietli dať k CETA súhlas. Tým prakticky podpísanie CETA zablokovali. Belgičania sa ale dohodli na kompromise, s ktorým postupne súhlasili všetky tri parlamenty frankofónnej časti Belgicka.

Ako prvý súhlasil s CETA valónsky regionálny parlament v Namure. Valónsko so svojím odporom voči zmluve dostalo v posledných dňoch do centra pozornosti a jeho premiér Paul Magnette bol ústrednou postavou následných rokovaní, ktoré mali dohodu vyjednávanie šesť rokov zachrániť.

Investičné spory

Potom sa zmluvou súhlasil frankofónny parlament Bruselu a po 21:00 nakoniec aj snem francúzskeho spoločenstvo Belgicka. Federálny parlament i snem flámskej časti krajiny s CETA už súhlasili, svoje očakávané kladné stanovisko dodali aj zástupcovia nemeckojazyčných obyvateľov.

Valónski predstavitelia si nakoniec vymohli sľuby najmä v oblasti urovnávania investičných sporov. Možné bude si kvôli nim vyžiadať stanovisko Súdneho dvora Európskej únie. Rozsiahly text zmluvy CETA ako taký sa ale nemení, všetko je riešené úpravami niekoľkostranovej sprievodne právne záväznej deklarácie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy